Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2015

Nemecký minister hospodárstva navrhuje zrušenie sankcií voči Rusku

Šéf úradu nemeckej kancelárky Peter Altmaier odmietol návrh spolkového ministra hospodárstva a energetiky Sigmara Gabriela, že by Nemecko malo podporiť stiahnutie sankcií voči Rusku so zámerom získať Moskvu pre spoluprácu na riešenie občianskej vojny v Sýrii.

Altmaier však uznal, že Rusko, ktoré je predmetom sankcií zo strany Spojených štátov a Európskej únie pre jeho anexiu Krymu a podpore proruských separatistov na východe Ukrajiny, by pri riešení otázky sýrskej občianskej vojny hralo určite významnú úlohu, informovala agentúra Reuters.

"Neznamená to však, že zmeníme svoj postoj k ukrajinskej kríze. Nenecháme sa vydierať," povedal Altmaier v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Der Tagesspiegel.

Gabriel, ktorý stojí na čele sociálnych demokratov, Merkelovej koaličného partnera, v piatok uviedol, že západné krajiny by mali prehodnotiť svoj postoj k Rusku. "Každý by mal byť dostatočne bystrý na to, aby pochopil, že na sankciách nemožno trvať naveky a zároveň žiadať o spoluprácu," tvrdí Gabriel.

Európska únia a Nemecko trvajú na tom, že sankcie voči Rusku bude možné zrušiť až po tom, keď sa v plnej miere začne uplatňovať mierový plán, ktorý pomohla sprostredkovať aj Merkelová. Rusko v súčasnosti posilňuje svoju vojenskú prítomnosť v Sýrii, ktorá je dlhoročným spojencom Moskvy.

Diskusiu medzi nemeckými politikmi ohľadom riešenia štyri roky trvajúcej občianskej vojny v Sýrii rozprúdil predpokladaný prílev vyše 800 000 migrantov do Nemecka tohto roku, medzi ktorými je aj mnoho občanov Sýrie.
 

TASR

Inzercia

Odporúčame

Sagan majstrom sveta v najvyššej kategórii

Sagan majstrom sveta v najvyššej kategórii

V nedeľu sa stal novým majstrom sveta v cestnej cyklistike - pretekoch s hromadným štartom mužov elite. Dvadsaťpäťročný jazdec sa presadil odvážnym únikom asi 2,5 km pred cieľom. Pre rodnú krajinu vybojoval historické zlato v najvyššej kategórii.