Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
07. september 2020

Prieskum Focusu

Podľa týchto percent by vládu nezložil nikto

Pod hranicou zvoliteľnosti zostalo vyše 8 percent stredopravých voličov KDH a Za ľudí.

Podľa týchto percent by vládu nezložil nikto

Igor Matovič by to s opätovným zostavovaním vlády mal ťažké. FOTO TASR - Ján Krošlák

Včera zverejnený prieskum volebných preferencií agentúry Focus pre televíziu Markíza bol uvedený so slovami „koalícia by už nemala väčšinu“. Keďže strana Za ľudí by s 3,9 percentami skončila mimo parlamentu, OĽaNO, Sme rodina a SaS by sa spoločne zmohli už len na 71 poslancov (potrebujú ich aspoň 76).

No skutočnou pointou prieskumu je, že zloženie akejkoľvek vlády by bolo ťažké, ak nie nemožné, vzhľadom na vzájomné animozity pri rôznych kombináciách politických strán. Napríklad koalícia OĽaNO, SaS, Sme rodina a Progresívneho Slovenska by väčšinu mala (spolu by disponovali 82 poslancami), otázne je, či by progresívci išli do jednej vlády s kollárovcami.

Ľavica by na tom nebola omnoho lepšie. Iste, trik s rozdelením Smeru na Smer a Hlas vyšiel. Start-up Petra Pellegriniho sa sám osebe doťahuje na OĽaNO a spoločne so stranou Roberta Fica by mali 27 percent (vo voľbách Smer získal 18,3 percenta hlasov). Na parlamentnú väčšinu by však potrebovali koaličného partnera.

Ľavicová kombinácia Hlas, Smer, PS by mala 63 poslancov, čo je na väčšinu málo. Spojenie Hlasu a Smeru s kotlebovcami (tam by mal asi Peter Pellegrini problém), či so stranou Sme rodina, by tiež neprinieslo parlamentnú prevahu (spolu by to bolo 69, respektíve 68 poslancov).

Väčšinu by dokázala vyskladať nejaká divoká kombinácia. Napríklad OĽaNO, Hlas a SaS by spolu mali 85 poslancov, no aj keď Peter Pellegrini je pre voličov Igora Matoviča menej toxický ako Robert Fico, takéto spojenectvo by sa mnohým z nich vysvetľovalo ťažko.

Skrátka, ak by voľby dopadli ako včerajší prieskum agentúry Focus pre Markízu, akákoľvek vláda by sa skladala veľmi ťažko. Pritom pod päťpercentnou hranicou skončilo spolu 8,4 percenta stredopravých voličov KDH a Za ľudí. Ak by sa tieto strany dokázali dostať do Národnej rady, OĽaNO, Sme rodina a SaS sú ich najprirodzenejšími spojencami.

Inzercia

Pre vývoj straníckeho prostredia na Slovensku je do budúcnosti hlavnou otázkou, či sa „žaluďom“ a „kádehákom“ podarí pod novými lídrami (Veronikou Remišovou a Milanom Majerským) prekročiť päťpercentnú hranicu. Zdá sa, že KDH so 4,5 percentami má k tomuto cieľu bližšie ako Za ľudí s 3,9 percentami – no je to len prieskum.

Maďarským stranám SMK a Most-Híd by do parlamentu nepomohlo ani ich spojenie. Tesne by ho minuli so 4,8 percentami. No ak sa do ďalších volieb Maďari skonsolidujú, „étos spájania“ by im mohol vygenerovať dostatočný výsledok, aby sa vrátili do Národnej rady. V takom prípade by boli lákavou nevestou pre Hlas a Smer i pre blok OĽaNO-SaS-Sme rodina.

Samozrejme, je tu ešte jedna možnosť: Igor Matovič by sa mohol pokúsiť pritiahnuť voličov Za ľudí a KDH k svojmu hnutiu. V prípade kresťanských demokratov by však musel posilniť konzervatívny profil OĽaNO.

Aby zvyšní voliči KDH začali rozmýšľať o hlase pre OĽaNO, pre začiatok by sa premiér mal zasadiť, aby prešla novela interrupčného zákona bez ďalších zmien, ktoré by oslabovali ochranu nenarodeného života.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame