Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. september 2015, 07:47

V Humennom prijali 66 utečencov zo Somálska

V záchytnom tábore v Humennom zotrvajú utečenci maximálne šesť mesiacov

V Núdzovom tranzitnom centre (Emergency Transit Centre – ETC) v Humennom prijali v septembri 66 somálskych utečencov z Eritrey. Rodiny s deťmi, ktoré na dlhý čas uviazli v utečeneckých táboroch bez šance vrátiť sa domov, kde im hrozilo prenasledovanie a boj o holý život, presídlila na Slovensko Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). SR poskytne utečencom dočasné útočisko.

Ako informuje web slovenskej pobočky IOM, v záchytnom tábore v Humennom zotrvajú utečenci maximálne šesť mesiacov. Počas tohto obdobia ich budú pracovníci IOM pripravovať na život v Spojených štátoch amerických, prípadne inej krajine, kam budú natrvalo presídlení. Somálčania absolvujú bezpečnostné pohovory, zdravotné prehliadky a kurzy kultúrnej orientácie, aby sa pripravili na život v novom domove.

Je to už šiesta skupina somálskych utečencov, ktorým Slovensko poskytlo dočasné útočisko na svojom území. Celkový počet utečencov dočasne prepravených na Slovensko sa tak od otvorenia ETC v Humennom v roku 2009 do septembra 2015 zvýšil na 853. Centrum poskytuje dočasné útočisko utečencom pod ochranou Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na základe trojstrannej dohody medzi vládou Slovenskej republiky, UNHCR a IOM.

Aktivity IOM v projekte Humanitárny transfer utečencov sú financované vládou Spojených štátov amerických prostredníctvom programu USRAP – United States Refugee Admissions Program, alebo podobnými programami iných presídľovacích krajín.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 12 hodinami

Slovenský premiér Robert Fico, ktorého víta francúzsky prezident Emmanuel Macron pred Elyzejským palácom. V Paríži sa stretne približne 20 predstaviteľov EÚ a NATO, aby ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyslali posolstvo európskeho odhodlania v otázke Ukrajiny a vyvrátili naratív Kremľa, že Rusku je súdené víťazstvo vo vojne. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.