Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
03. september 2020

Predvolebná Amerika

Nancy Pelosiová a jej „vlaso-gate“

Ako na prvý pohľad nevinná kauza môže uškodiť pred voľbami americkým demokratom.

Nancy Pelosiová a jej „vlaso-gate“

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. FOTO TASR/AP

Gary Buechler je americký youtuber. Jeho kanál Nerdrotic sa venuje predovšetkým glosovaniu popkultúrnych fenoménov, ako sú Hviezdne vojny, Star Trek či Hra o tróny, a prinášaniu klebiet z ich zákulisia.

Divákom sa prihovára z miestnosti, kde v pozadí vidieť postavičky komiksových superhrdinov. Ak občas zabŕda do politiky, tak hlavne nepriamo – tým, že kritizuje vkladanie prvoplánových ideologických „woke“ posolstiev do fantastických seriálov a filmov.

No v stredu Nerdrotic prekvapivo zverejnil nahnevaný videokomentár, ktorým sa vyjadril priamo k dennej straníckej politike. Týkal sa prominentnej demokratickej političky Nancy Pelosiovej.

V posledných dňoch čelí predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov trochu bizarnej kauze. Na verejnosť preniklo video bezpečnostnej kamery salóna krásy v San Franciscu, po ktorom behá Nancy Pelosiová bez nasadeného rúška.

Na tom by nebolo nič zvláštne, keby v San Franciscu nemali podobné salóny krásy od marca zatvorené brány kvôli koronavírusu. Navyše, Pelosiovej demokrati zosobňujú podporu pre tieto obmedzenia a dlho kritizovali aj prezidenta Trumpa, že nenosí rúško. Menej zdvorilé hlasy (najmä rôzni diskutujúci na sociálnych sieťach) tiež pripomenuli, že politička má už 80 rokov, nachádza sa teda vo vekovej kategórii, ktorá je koronavírusom mimoriadne ohrozená, a preto by mala byť pri dodržiavaní ochranných predpisov dôsledná.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov kvôli videu z kaderníctva o svoj post nepríde. Je to nevinná pseudokauza v porovnaní s inými udalosťami, ktoré v súčasnosti otriasajú Spojenými štátmi.

Americkú verejnosť rozdeľuje napríklad prípad 17-ročného Kylea Rittenhousa, ktorý počas nepokojov v meste Kenosha, v štáte Wisconsin, zastrelil dvoch ľudí. Videá tohto incidentu kolujú po internete, ľudia sa hádajú na sociálnych sieťach, ako ich interpretovať, a časť Američanov v chlapcovi vidí hrdinu, ktorý konal v sebaobrane, kým ďalšia časť ho považuje za obyčajného vraha. Ľudia k nemu zaujímajú stanovisko v zásade podľa toho, čo si myslia o nepokojoch a výtržnostiach vo všeobecnosti.

V porovnaní s tým sú Pelosiovej vlasy podružné. Aj keď kauzička už dostala názov „hair-gate“ (od „hair“ – teda „vlasy“), vzhľadom na zvyk Američanov skoro každú kauzu od čias aféry Watergate pomenovávať s použitím prípony „-gate“.  

No vo voličoch vyvoláva Pelosiovej pobehovanie po zatvorenom kaderníctve dojem politikov, ktorí pre ostatných vytvárajú pravidlá, ale sami sa nimi neriadia. Víťazstvo Donalda Trumpa pred štyrmi rokmi je niekedy interpretované aj ako vzbura proti elitárstvu profesionálnej triedy politikov, ktorí desaťročia trávia vo Washingtone, odtrhnutí od životných problémov bežných občanov. Samotná Nancy Pelosiová sedí v americkom Kongrese od roku 1987.

Inzercia

Politička sa bráni, že salón jej umožnil dohodnúť sa na individuálnej návšteve a že to s bezpečnostnou kamerou na ňu bolo narafičené. Majiteľka salóna vystúpila v relácii konzervatívneho komentátora Tuckera Carlsona, kde obvinenia političky odmietla a vyznala sa, že jej teraz chodia anonymné vyhrážky od ľudí.

Lenže zaujímavý rozmer do celej veci vniesol práve v úvode spomenutý youtuber Gary Buechler a jeho kanál Nerdrotic. Pelosiovej kauza ho preto tak rozčúlila, lebo sa prevalila deň po tom, ako jeho vlastná žena musela definitívne vyprázdniť svoj kadernícky salón, ktorý bol pred lockdownom 16. marca vcelku úspešný.

Buechler pripomína, že podobne boli v San Franciscu zatvorené aj ďalšie prevádzky – od posilňovní až po kiná. Od septembra sa síce podmienky uvoľňujú, no len tak, že kaderníctva môžu strihať zákazníkov vonku. Pre mnoho malých biznisov prišlo uvoľnenie opatrení neskoro. Na konci augusta obchodná komora v San Franciscu zverejnila, že od začiatku pandémie skončilo 54 percent obchodných prevádzok v meste.

Situačná fotka zo San Francisca je zaujímavá aj pre nás v Európe. Šesť miliónov nakazených v Spojených štátoch a 186-tisíc mŕtvych sa v zahraničí považuje za dôkaz nezvládnutia pandémie vírusu COVID-19 zo strany administratívy Donalda Trumpa. Pritom sa zabúda, že USA sú federácia a opatrenia sa líšia od štátu k štátu či od jednej samosprávy k druhej.

Príkladom môže byť opäť popkultúrny komentátor Gary Buechler. Vo svojom predposlednom videu na YouTube oznámil, že sa s manželkou a synom pripájajú k exodu ľudí, ktorí momentálne opúšťajú San Francisco. Na príčine nie je len epidémia a ekonomika, ale tiež kriminalita v meste, ktorú pocítila youtuberova rodina na vlastnej koži.

Predbežne zostávajú v Kalifornii – sťahujú sa do San Diega, kde Garyho žena môže stále aspoň legálne vykonávať svoje povolanie. Chystajú sa však nájsť si dlhodobý domov v inom americkom štáte a zrejme pôjde o „červený štát“, teda taký, kde dlhodobo vládnu republikáni (na rozdiel od demokratmi kontrolovanej „modrej“ Kalifornie so San Franciscom, ktoré je považované za politicky jedno z najľavicovejších miest v USA).

„Sľubujeme, že si neprinesieme Kaliforniu so sebou,“ ubezpečuje svojich divákov Nerdrotic v závere videa. „Dávame vám slávnostnú prísahu, že nebudeme voliť, ako zvyknú voliť Kalifornčania, nech skončíme v ktoromkoľvek červenom štáte.“

Po štyroch dňoch má video o Garyho odchode zo San Francisca štvrť milióna videní.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame