Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2015

Prílev utečencov do Chorvátska neutícha, len v piatok ich bolo 10-tisíc

Rekordných 10-tisíc migrantov dorazilo v piatok do Chorvátska, informovalo dnes ministerstvo vnútra v Záhrebe.

Podľa rovnakého zdroja prekročilo hranice krajiny na jej východe v noci nadnes ďalších 1 200 ľudí, väčšina z nich dorazila do okolia Tovarniku, Iloku a Strošinci. Tých, ktorých umiestnili v záchytnom tábore v Opatovaci, čaká čoskoro preprava smerom na chorvátsko-maďarské štátne hranice.

Kompetentní v Záhrebe očakávajú, že vzhľadom na plot na úsekoch chorvátsko-maďarskej štátnej hranice, ale aj kvôli chladnejšiemu počasiu sa utečenci v blízkej budúcnosti vo väčšom počte rozhodnú pre "teplejšiu" trasu - cez Albánsko a Čiernu Horu. Preto sa už v prihraničí naplno podnikajú prípravné kroky na eventuálne prijatie 3 000 až 5 000 migrantov denne.

Chorvátska vláda premiéra Zorana Milanoviča čelí čoraz ostrejšej kritike miestnych médií, ale aj opozičných lídrov za niektoré z krokov, osobitne však v súvislosti s vyhrotením sporu okolo voľného pohybu vozidiel a tovaru v chorvátsko-srbskej relácii.

Neutícha ani chorvátsko-maďarská výmena názorov v súvislosti s ostrými výrokmi padajúcimi príležitostne na oboch stranách. Napriek tomu však denne prichádzajú do Maďarska tisícky utečencov práve z Chorvátska, a to nezriedka aj za sprievodu tamojšej polície.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.