Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. september 2020, 13:16

Vatikán

Pápež František vyhlásil deň modlitieb a pôstu za Libanon

Pápež František vyhlásil deň modlitieb a pôstu za Libanon

Foto - TASR/AP

Po šiestich mesiacoch sa opäť konala verejná generálna audiencia.

Za dodržania hygienických opatrení sa približne 400 veriacich mohlo opäť po pol roku zúčastniť verejnej generálnej audiencie s pápežom Františkom. Nie však na Námestí svätého Petra, ako to býva zvykom, ale vnútri Vatikánu na Nádvorí svätého Damaza.

Pápež pri príchode spontánne pobozkal libanonskú zástavu, ktorú si všimol v rukách jedného z prítomných kňazov. Pred skončením audiencie si potom nechal kňaza, ktorý sa volá Georges Breidi a pochádza z Libanonu, zavolať, a v jeho prítomnosti prečítal výzvu k modlitbám za túto krajinu.

„Osobitne sa obraciam na obyvateľov Bejrútu, ťažko skúšaných explóziou: bratia, naberte znovu odvahu! Viera a modlitba nech sú vašou silou. Neopúšťajte vaše domy a vaše dedičstvo, nedovoľte, aby upadol sen tých, ktorí verili v budúcnosť jednej peknej a prosperujúcej krajiny," apeloval pápež.

Zdieľať

Následne oznámil, že do Libanonu vysiela svojho vyslanca, vatikánskeho štátneho sekretára Pietra Parolina, a nasledujúci piatok 4. septembra vyhlasuje za deň modlitieb a pôstu za túto krajinu.

„Pozývam aj bratov a sestry iných konfesií a náboženských tradícií, aby sa pripojili k tejto iniciatíve spôsobmi, ktoré budú považovať za najvhodnejšie, avšak všetci spoločne," dodal pápež, ktorý po prečítaní výzvy povstal a v tichosti sa modlil s libanonskou zástavou v rukách.

Hlava katolíckej cirkvi počas audiencie pokračovala v sérii katechéz nazvanej Uzdraviť svet, tentokrát na tému Solidarita a cnosť viery. Príznačné bolo, že na konci audiencie pápež pripomenul aj 40. výročie vzniku poľskej odborovej organizácie Solidarność, ktorá prispela k pádu komunistického režimu v krajine. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 40 minútami

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, bude o návrhu na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa rozhodovať v sobotu.

pred 48 minútami

Taliansky psychológ Ezio Aceti, autor knihy Láske sa treba učiť, ktorú trnavský arcibiskup zakázal používať na území svojej arcidiecézy, v rozhovore pre portál www.nm.sk odmieta kritiku, že jeho kniha je v rozpore s katolíckym učením: „V Taliansku sú moje knihy odporúčané v mnohých diecézach. Pozývajú ma biskupi aj kňazi, aby som hovoril o výchove a emóciách.“

pred 4 hodinami

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrh na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Polícia ho zadržala vo štvrtok ráno, následne bol obvinený z obmedzovania osobnej slobody a vydierania.