Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Komentáre a názory
02. september 2020

Prolife

Keď v politike ide o život

V parlamentnom hlasovaní o Záborskej návrhu sa bude počítať každý hlas.

Keď v politike ide o život

Ilustračné FOTO TASR/AP

Hoci sa o návrhu na pomoc ženám zvažujúcim potrat bude v parlamente rokovať a hlasovať až v polovici septembra, už dnes existuje v parlamentných kuloároch intenzívna snaha o to, aby ani táto v podstate kozmetická a nijako radikálna zmena potratovej legislatívy neuspela.

Hlavný zápas sa dnes vedie o hlasy poslancov z klubu OĽaNO. Ak vychádzame z informácií, ktoré máme z prostredia vládnej koalície, poslanci vládnej SaS doslova obháňajú svojich liberálnejšie ladených kolegov z radov Obyčajných ľudí a snažia sa ich presvedčiť, aby zákon v druhom čítaní nepodporili.

Zároveň sa k návrhu chystá niekoľko pozmeňovacích návrhov, hlavné výhrady, ktoré zaznievajú v najväčšom vládnom poslaneckom klube, smerujú k 96-hodinovej lehote na rozmyslenie a k úprave dvoch nezávislých posudkov pri potrate do 24. týždňa tehotenstva z dôvodu závažného poškodenia dieťaťa. Druhý posudok by mali preplácať podľa návrhu zdravotné poisťovne, čo by na základe znenia zákona vedelo do praxe upraviť ministerstvo zdravotníctva vyhláškou.

Pozmeňovacie návrhy pripravujú jednak liberálnejší poslanci z klubu OĽaNO, vlastné zrejme pridá aj SaS.

Počty a taktika

Pokiaľ ide o počty, v prvom čítaní návrh podporilo 81 poslancov z koalície i opozície. Liberálnejšia časť OĽaNO v prvom čítaní síce nehlasovala proti, no počas hlasovania vytiahli karty, aby znížili kvórum. V prvom čítaní bolo za tento návrh 39 poslancov, podľa informácií Postoja by to v druhom čítaní mohlo byť o jedného viac – 40. Pravda, do začiatku schôdze je vyše týždňa a o samotnom návrhu sa zvedie parlamentná debata. Lobing SaSky tak môže mať na tieto počty vplyv. Samotný klub OĽaNO bude o tomto návrhu vrátane pozmeňovacích návrhov rokovať 9. septembra.

Situáciu však podľa našich zdrojov skomplikovala sólová iniciatíva poslanca Martina Čepčeka, ktorý chce vstúpiť priamo do potratového zákona. Návrh je obsahovo takmer totožný s neúspešným návrhom ĽSNS z ostatnej riadnej schôdze. Nejde ani tak o obsah Čepčekovho návrhu, ako skôr o jeho načasovanie. Ak chcú totiž poslanci znižovať počet potratov zvyšovaním podpory pre ženy a rodiny, celá táto snaha zanikne v znova rozhorenej kultúrnej vojne. A tú vidíme aj v nápadoch na zrušenie finančnej podpory pre cirkvi zo štátneho rozpočtu, v spochybňovaní medzinárodných zmlúv, ktorými liberálno-progresívne spektrum zápasí o voliča.

V samotnom hnutí OĽaNO sú poslanci z iniciatívy svojho kolegu Čepčeka prekvapení. Skôr ako o momentálnu inšpiráciu ide o snahu skupiny z KDŽP v zápase o konzervatívneho voliča s Kresťanskou úniou aj s OĽaNO.

V prvom čítaní takisto návrh Záborskej a spol. takmer kompletne podporilo hnutie Sme rodina. Tu sa zvrat v hlasovaní neočakáva. Strana Za ľudí si chce zachovať svoj doterajší postup a aktívne sa nezapájať do kultúrno-etických bojov, poslanci tejto strany budú mať v druhom čítaní pri hlasovaní voľnú ruku - hoci podpredseda parlamentu Juraj Šeliga si za svoje „za“ v čítaní prvom vyslúžil značnú dávku kritiky a útokov z liberálneho prostredia.

Inzercia

Pri SaS sa podpora očakávať nedá, rovnako ako v prvom hlasovaní. Už len preto, že táto strana je hlavnou politickou opozíciou celého návrhu. A hoci SaS zrejme pripraví k návrhu vlastné pozmeňujúce návrhy, v kuloároch sa ozývajú hlasy, že ide len o taktiku. Aj keby ich pozmeňováky prešli, návrh ako celok nepodporia. Liberáli totiž apriori odmietajú akúkoľvek zmenu, ktorá sa čo len obtrie o potratovú legislatívu – najmä ak z ich strany vidíme skôr snahu o ešte väčšiu liberalizáciu potratov ich zbezplatnením a zavedením tzv. potratovej tabletky.

Hoci by sa im dala vyčítať istá dvojtvárnosť, ak hovoria o tom, že ženy chodia na potrat najmä pre zlú sociálnu situáciu, no zároveň odmietajú zber údajov o dôvodoch, pre ktoré ženy na potrat chodia a zároveň vehementne bojujú proti návrhu, ktorý v zásade rieši sociálne opatrenia pre tehotné ženy.

Počty pri hlasovaní v druhom čítaní by sa v zásade nemali meniť ani v opozícii. Smer dáva svojim poslancom v tejto téme voľnú ruku, progresívnejšie ladení smeráci, ktorí sa zgrupili v novej Pellegriniho strane Hlas, sa v prvom hlasovaní zdržali. A ako sme už písali, poslanci ĽSNS - ak myslia vážne vlastné návrhy potratovej legislatívy - by tento návrh mali znova podporiť. Hlasy by mali pridať aj nezaradení z KDŽP a bývalý smerák Ján Podmanický.

Ak by zostal zachovaný pomer 81 hlasov "za", bol by to aj signál pre prezidentku Zuzanu Čaputovú, že jej prípadné veto by mohlo byť prelomené. (Navyše, prezidentka nemôže zákon vrátiť z ideologických dôvodov, z osobného nesúhlasu.)

Ak by sa podarilo presvedčiť liberálnejších poslancov OĽaNO, aby zákon nepodporili, respektíve hlasovali proti, potom bude výsledok hlasovania závisieť aj od kvóra. Ak by prešiel prostou väčšinou prítomných, posilnilo by to aj prezidentkinu motiváciu hľadať v schválenej podobe zákona ústavné dôvody, aby zákon parlamentu vrátila.

Vojna alebo trpezlivosť

Hoci z konzervatívneho prostredia by, samozrejme, mala zaznievať snaha potraty čo najviac eliminovať, podávanie návrhov, ktoré medzi poslancami získajú nanajvýš zopár desiatok hlasov, túto snahu skôr devalvuje. Aj konzervatívni politici by mali premýšľať politicky a takticky. A aj spomedzi tých, ktorí sú za sprísňovanie potratovej legislatívy, zaznieva, že mnohí sú už touto témou politicky presýtení a unavení z neustálych mediálnych útokov.

A na takéto útoky sa dá reagovať dvoma spôsobmi – opätovať paľbu a zaliezť do zákopov alebo pokojne postupnými krokmi meniť prostredie tak, aby sa čo najmenej žien pre potrat rozhodovalo. Drobnú zmenu už počas leta urobilo ministerstvo zdravotníctva, ktoré vyňalo vek ženy nad 40 rokov spomedzi zdravotných indikácií na potrat. Ministerstvo práce zas pripravilo návrh o špeciálnom štipendiu pre tehotné študentky.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.