Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
02. september 2020

Kočner a Zsuzsová

Ako zločinci z béčkového filmu

Vyzeralo to dlho nádejne. Že všetko je jasné a proces bude rýchly.

Ako zločinci z béčkového filmu

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Naozaj sa to javilo tak, že hlavní strojcovia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej budú 5. augusta uznaní za vinných a spoznajú aj svoj trest. Že súd bude mať vlastne ľahkú úlohu. Asi mu bude stačiť na poradu pár minút či pár hodín. Sudcovia si dajú kávičku a dohodnú pár detailov.

Ale celé sa to dajako zaseklo. Nikto to nečakal, lebo celý súdny proces išiel prekvapivo hladko aj rýchlo. No zrazu predsedníčka senátu preložila termín vyhlásenia rozsudku. Fúha! Nie je to síce žiadny prešľap, len je to čudné. Ale ešte sa to dalo pochopiť, je čas dovoleniek, leto a uznajme im: je to ťažký proces. Prosto treba viac času.

No a teraz prokuratúra ponúka nové dôkazy voči obžalovaným. Takže ani prokurátor si asi nebol celkom istý, že sudcovia nemôžu mať žiadne veľké pochybnosti.

Jednoducho sme už nechceli ďalšiu traumu z nepotrestaného zločinu. Zdieľať

A tak to zrazu celé vyzerá inak. Možno tých presvedčivých dôkazov nie je dostatok a súd nemá až takú ľahkú úlohu, ako sa to javilo z mediálneho pokrytia procesu. Priznajme si: bolo príjemné vidieť hladučký priebeh, kde všetko s ľahkosťou speje k jednoznačnému záveru. Lebo aj vďaka tomu tu bola veľká nádej, že aspoň tento zločin – na rozdiel od únosu prezidentovho syna či vraždy Roberta Remiáša – bude objasnený a zločinci budú potrestaní. No niečo sme si vysnívali. A možno to nebolo celkom v súlade s realitou. Stáva sa.

Jednoducho sme už nechceli ďalšiu traumu z nepotrestaného zločinu, túžili sme rýchlo spoznať vinníkov a vidieť ich čo najrýchlejšie v base. Na dlhé roky.

Čo si budeme hovoriť, Kočner so Zsuszovou dokonale splnili naše očakávania, ako by vinníci takej ohavnej vraždy mali vyzerať a pôsobiť. Obaja sú naozaj cynické a odpudzujúce postavy. Arogantné, vulgárne, povýšenecké, presvedčené, že dokážu každým manipulovať. A za prachy si kúpia všetko.

Ak by ste točili béčkovú detektívku, tak si za vrahov zvolíte presne takéto figúry. Vtedy ani dôkazy nie sú také podstatné, lebo stačí raz vidieť a viete, čo sú to za ľudia. (Ak by to bola lepšia detektívka, zloduch by bol úplne nečakanou postavou, ktorá navonok pôsobí slušne, milo, zdvorilo, šarmantne. Nikdy by ste nepovedali, že táto postava môže spáchať zločin.)

Potrebujeme istotu, že za mreže pôjdu skutoční páchatelia zločinu. Zdieľať

Tak dobre to bolo rozbehnuté. A 5. augusta sme už mohli poznať rozsudok, mať to za sebou, vypustiť to z hlavy. Keby sa ten súd nezasekol. Asi treba vystúpiť z toho filmu s dobre vybratými postavami zločincov. Lebo potrebujeme oveľa viac, ako vidieť odpudivé postavy za mrežami.

Potrebujeme istotu, že za mreže pôjdu skutoční páchatelia zločinu. A zdá sa, že túto istotu nenadobudli traja kompetentní sudcovia tak rýchlo ako zažiadaná verejnosť. Nový šéf Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala to pred pár dňami v rozhovore pre Postoj povedal jasne:

Inzercia

„Nepovažujem za frázu to, že súd nekoná ani na základe objednávky verejnej mienky, ani politikov, ani médií, ani oligarchov. Súd koná výlučne na základe výsledkov dokazovania. Súd neposudzuje morálne kvality človeka, ktorého pred nás postaví prokurátor. Členovia senátu skúmajú jedine to, či si môžu s pokojným svedomím ľahnúť spať s absolútnou istotou, že odsúdili pravých vinníkov, ktorým uložia významné tresty.“

A Hrubala ešte povedal aj to, že verejná debata sa akoby vedie už len v duchu otázky, aký vysoký bude trest. A že takto to jednoducho nie je.

Je to ukrutne ťažké odmyslieť si v celej tejto kauze Kočnera a Zsuzsovú. Zdieľať

Musíme sa teda zmieriť s tým, že v tomto procese nejde o to, aby bol potrestaný Kočner s celou jeho odpornou minulosťou, gangsterskými spôsobmi a odpudzujúcim životným štýlom. V tomto procese má byť zistený a nájdený skutočný vinník. Ak majú sudcovia čo len trochu pochybností, netrúfnu si odsúdiť obžalovaných, hoci ich k tomu nútia verejné očakávania.

Lebo oni si potom budú musieť každý večer líhať do postele s pochybnosťami, že poslali na dlhé roky do väzenia v tejto veci možno nevinných ľudí. A to aj napriek poistke, ktorou je Najvyšší súd.

Je to ukrutne ťažké odmyslieť si v celej tejto kauze Kočnera a Zsuzsovú, a myslieť iba na to, že súd má nájsť vinníkov, o ktorých nemá pochybnosti. Ale spravodlivosť spočíva aj v tom, že neplní objednávku médií či verejnosti. Netrestá cynické povahy, vulgarizmy, nemravnosť. Trestá iba zločin, ktorý je bez veľkých pochybností vinníkom dokázaný.

Zajtra uvidíme, aký bude ďalší vývoj.

 

 

Odporúčame