Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
01. september 2020

Strany po voľbách

Na progresívnom fronte dusno

Ak chce PS prežiť útoky na svojich voličov, musí neustále potvrdzovať životaschopnosť.

Na progresívnom fronte dusno

Foto: TASR/Jaroslav Novák, Jakub Kotian

Strana SaS minulý týždeň na pompéznej tlačovej konferencii ohlásila, že zváži možnosť obrátiť sa na Ústavný súd, aby posúdil Vatikánsku zmluvu. Pre porozumenie celej tejto iniciatíve je dôležité držať sa jednoduchého manuálu. To znamená dať nabok obsah tohto nápadu a všimnúť si to, koho najviac vyrušil.

Okamžite naň zareagovala líderka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová. Politikov SaS obvinila z toho, že buď nevedia, o čom hovoria, alebo nezodpovedne politikárčia s dôležitou témou. Argumentovala tým, že medzinárodné zmluvy je možné dať na posúdenie Ústavnému súdu len pred ich ratifikáciou a urobiť tak môže iba vláda alebo prezidentka.

Vecne má Bihariová pravdu. Ústavný súd sa nemá Vatikánskou zmluvou ako zaoberať, keďže mu ju procesne relevantným spôsobom nemá kto predložiť.

To, samozrejme, dobre vedia aj v SaS, ale v tejto prestrelke je ústavné právo až na poslednom mieste. Ide v nej o dvestotisíc voličov koalície PS/Spolu z februárových volieb, ktorí dnes nie sú na parlamentnej úrovni reprezentovaní.

V parlamente existujú dve politické strany, ktoré sa o oslovenie týchto voličov určite budú aktívne pokúšať.

Predvolebný program SaS bol v niektorých kultúrnych témach minimálne taký progresívny ako ten z dielne PS. Zrušenie Vatikánskych zmlúv, zmena financovania cirkví sú všetko veci, ktorých presadenie „sulíkovci“ sľubovali už pred voľbami. Plus dekriminalizáciu marihuany, registrované partnerstvá či uľahčenie rozvodov.

V rámci koalície nemajú takmer žiadnu šancu niečo z toho aj reálne presadiť, ale ako ukazujú už od volieb, na prihovorenie sa progresívnejším voličom nebudú mať problém tieto karty používať.

Inzercia

Netreba zabudnúť ani na stranu Za ľudí. Najmä jej krídlo okolo hlohoveckého primátora Miroslava Kollára, ktorého komunikácia programovo smeruje k tejto skupine voličov. Osloviť ju však určite dokáže aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková či niektorí ďalší politici tejto strany.

Kollár síce vnútrostranícky súboj o post predsedu prehral a jeho pozícia v tejto chvíli vyzerá oslabene. Lenže to, akým smerom sa bude vyvíjať budúcnosť strany Za ľudí a aké možné turbulencie ju ešte čakajú, sa v tejto chvíli odhaduje len ťažko.

Ostatné iniciatívy SaS sú zároveň odpoveďou pre všetkých, ktorí si mysleli, že s prepadom PS/Spolu vo voľbách ustúpia prirodzene do úzadia aj progresívne témy. Zdieľať

SaS ani Za ľudí síce nemajú autenticky progresívnych lídrov a na dôležitých postoch sú v nich aj politici, ktorým tento typ agendy nie je blízky. Na druhej strane, majú vo svojich radoch aj politikov, ktorí sa tomuto publiku dokážu prihovoriť.

Keďže vzhľadom na zloženie parlamentu je pravdepodobné, že iniciatívni v kultúrnej agende budú aj konzervatívci, politici ako Kollár či Ďuriš-Nicholsonová budú mať určite dosť príležitostí sa v týchto témach aktívne vymedzovať. Pretože majú za sebou parlamentné strany, ich iniciatívy, návrhy, reakcie budú mať väčší výtlak a zásadnosť ako hlas, ktorý sa bude ozývať z mimoparlamentného Progresívneho Slovenska.

Tomuto môže Irena Bihariová a jej spolustraníci čeliť len tak, že po prehratých voľbách dokážu neustále preukazovať svoju životaschopnosť. Zatiaľ sa im to príliš nedarí. Od volieb pôsobia mdlo, bez energie a počas šiestich mesiacov dokázali zaujať akurát výmenou predsedu.

Ostatné iniciatívy SaS sú zároveň odpoveďou pre všetkých, ktorí si mysleli, že s prepadom PS/Spolu vo voľbách ustúpia prirodzene do úzadia aj progresívne témy.

Keďže však v časti spoločnosti po nich existuje dopyt, bojovníkov mávajúcich touto zástavou bude na scéne stále dosť. Akurát sa ukázalo, že pozícia toho, kto sa dlho preferenčne aj mediálne javil ako dominantný hráč, bola nafúknutá. A keď to prasklo, konkurencia sa to snaží využiť.

Odporúčame