Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina Video a podcast
31. august 2020

Podcast

Ako si z materskej urobiť dovolenku

Rozhovor so psychoterapeutkou Hanou Celušákovou o vzácnom, ale aj náročnom čase materskej dovolenky.

Ako si z materskej urobiť dovolenku

Foto – Marta Földešová

Obdobie materskej je pre mamy všeličím, len nie dovolenkou. Aj keď sa to nedá zovšeobecňovať, predsa len každá mama asi dôverne pozná únavu a vyčerpanie, ktoré so sebou prináša starostlivosť o všetkých malých i veľkých členov domácnosti. Po náročnom dni si večer v blahodarnom tichu konečne vyložíte nohy, dopijete studenú kávu a pozriete sa, čo je nové vo svete. Na sociálnych sieťach sa na vás usmievajú pekne nastylované mamy, ktoré prezentujú spokojné deti vo vyupratovanom byte užívajúc si materstvo plnými dúškami. A ešte popri tom stíhajú aj ďalej pracovať. S výčitkami sa poobzeráte po svojom príbytku a už niekoľkýkrát si položíte otázku, kde ako mama robíte chybu?

Nikde. Podľa psychoterapeutky Hany Celušákovej možno len kladiete na seba príliš veľké nároky. Možno si musíte v celom tom kolotoči nájsť pravidelnú chvíľku len pre seba. A možno stačí len obmedziť používanie sociálnych sietí.

Dá sa vôbec o období materskej či rodičovskej hovoriť ako o dovolenke?

Je to síce dovolenka od práce, ale čo sa týka dovolenky ako oddychu a relaxu, je to najmä v niektorých obdobiach pre maminy veľmi náročné. Pre ženu je príchod dieťaťa obrovská zmena. Preto je dôležité, aby si mamy zreálnili svoje očakávania, aby dokázali byť láskavé samy k sebe a prijali, že je momentálne v ich rodinnom živote také obdobie, keď veci jednoducho nebudú fungovať tak ako predtým.  

A nekladieme si často my mamy príliš veľké nároky samy na seba?

Áno. Myslím si, že úplne zbytočne hráme takú tú rodičovskú olympiádu, ako robiť všetko najlepšie, ako stopercentne zvládať domácnosť, deti, prácu, ako byť dobrou manželkou, vždy upravenou, oddýchnutou, pohotovou. Ideme na výkon, a keď ho nepodávame, sme z toho frustrované a unavené.

Prečo to tak je?

Ten tlak a očakávania, čo všetko by žena mala stihnúť popri dieťati, sa neustále stupňujú aj od okolia, zo sociálnych sietí a vôbec sa neberie ohľad na individualitu tej-ktorej ženy matky, ako ani jej dieťaťa. Veľmi odporúčam vystúpiť z toho vlaku porovnávania sa, že ste nejaká divná, keď to a to nezvládate ako iné mamy. Porovnávanie vám nepomôže a určite ani neprinesie viac radosti do prežívania vzácneho a kreatívneho času s vaším dieťatkom.    

A aké konkrétne veci môžu z materskej spraviť aspoň trochu dovolenku? 

Celý rozhovor si môžete vypočuť v podcaste. Dozviete sa ešte:
- či existujú univerzálne rady, ako sa nezacykliť v materských povinnostiach,

Inzercia

- v čom to majú jednoduchšie mamy s viacerými deťmi,

- aké benefity prináša mamám čas strávený na materskej dovolenke,

- prečo sú mnohé dnešné mamy z materskej dovolenky unavené aj napriek tomu, že si uvedomujú hodnotu času stráveného s deťmi doma.

Sledujte podcast Denníka Postoj

Odporúčame