Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
24. september 2015

Nestrašte ľud môj pre kvóty!

V súvislosti s odporom Slovenska voči kvótam sa už vyrojili prognózy, ako na to doplatíme a upadneme do izolácie. Je to však veľa kriku pre nič.

Nestrašte ľud môj pre kvóty!

Robert Fico spolu s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom.

Na úvod krátka ukážka titulkov dnešných novín: Fico sa vzďaľuje od Únie. Fico obetoval postavenie Slovenska v Európskej únii. Fico podľa KDH dostáva Slovensko do izolácie. Fico z nás v EÚ urobil fackovacieho panáka.

Po prvé, intenzívne strašenie medzinárodnou izoláciou sa notoricky opakuje vždy, keď si Slovensko dovolí názorom vybočiť z hlavného európskeho prúdu. Pričom spravidla už o niekoľko týždňov býva jasné, že žiadna dráma sa nedeje. Šíritelia tohto typu hystérie sú však z nejakého dôvodu nepoučiteľní.

Stačí si spomenúť napríklad na rok 2007, keď sme spolu s ešte niekoľkými štátmi odmietli uznať nezávislé Kosovo. „Slovensko týmto krokom stratí medzi západnými spojencami dôveryhodnosť,“ strašil denník Sme a odvolával sa na informácie vysoko postavených európskych diplomatov. Prešlo takmer desať rokov, Kosovo sme stále neuznali a hoci naša pozícia na medzinárodnom poli nie je oslňujúca, izoláciou či stratou dôveryhodnosti sa dá nazvať len ťažko.

Aktuálny Ficov boj s Úniou má najmä vnútropolitické dôvody, čo v Európe dobre vedia. Blížia sa voľby, utečenci ako téma vládnej strany funguje, opozícia ju uchopiť nedokáže, a tak premiér potreboval nájsť ústupovú stratégiu, pri ktorej by nemusel „sfúknuť“ napäté svaly. Tak išiel v konfrontácii s EÚ tak ďaleko, ako sa dalo. Výsledkom je odmietnutie rozhodnutia o kvótach o prerozdelení utečencov a slovenská žaloba na Súdnom dvore Európskej únie.

Inzercia

Nie je to, samozrejme, žiadne elegantné riešenie, dokonca ho je možné označiť za čisto účelové, ale tvrdiť, že uvrhne krajinu do medzinárodnej izolácie, je zbytočná hystéria. Treba tiež priznať, že veľká dávka účelovosti bola aj na strane Únie. K hlasovaniu na Rade ministrov vnútra a spravodlivosti, ešte predtým, ako o tejto téme diskutovali na summite premiéri a prezidenti členských krajín, došlo jednoducho preto, aby Slovensko, Maďarsko, Česko či Rumunsko nemohlo tento návrh vetovať. Ak by k tomu došlo, bolo by presadenie kvót oveľa väčším politickým problémom.

Štátov, ktoré z času na čas nerešpektujú prijaté európske pravidlá, je veľa. Slovensko nebude na tomto zozname prvé ani posledné. Stačí si spomenúť na Francúzsko a jeho každoročné nedodržiavanie Paktu rastu a stability. Je možné, že ak nebudeme rešpektovať rozhodnutie Rady ministrov o prerozdelení utečencov, začne voči nám Európska komisia sankčné konanie. Ani to však nie je dôvod na paniku. Takýchto konaní sú desiatky, trvajú roky a ich výsledok, hoci aj pre krajinu negatívny, spravidla neznamená veľké reputačné škody.

Najmä ak v čase ukončenia tohto konania bude mať Slovensko možno úplne inú vládu a EÚ celkom iste úplne iné problémy. Ale hlavne, všetkým už bude jasné, že kvóty ako riešenie utečeneckej krízy nefungovali.

Foto: TASR/ Michal Svítok

Odporúčame