Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. august 2020

Pohár vody pre Jozefa Chovanca

Pohár vody pre Jozefa Chovanca

Keď pozerám na video s brutálnym správaním belgických policajtov voči nášmu občanovi Jozefovi Chovancovi, rozmýšľam nad tým, ako sa môžu ľudia, ktorí majú ochraňovať zákony, znížiť k tak bezbrehému, primitívnemu, hlúpemu a ľahtikárskému postoju k inému ľudskému životu. Akože vtipné hajlovanie a bujaré rehotanie sa aj v čase, keď už zachranári Jozefa Chovanca oživujú, je niečo, čo tak ďaleko prekračuje hranice normálnosti, až by človek myslel, že pozerá nepodarený akčný film. Čo sa to deje s Belgičanmi? Čo sa to deje s Európanmi? Keby nebol záznam vo farbe a v súčasnej kvalite, snáď by nás napadlo, že pozeráme film z nacistického koncentráku. A naozaj, nevraciame sa náhodou do tejto temnej doby?

Ak začneme strácať úctu k životu, od jeho začiatku po prirodzený koniec – asi sa tam vraciame. Aj v Nemecku to začalo tým, že životy niektorých boli menejcenné, alebo nemali cenu vôbec. Neboli to len Židia a Rómovia. Boli to aj Slovania, postihnutí, slabí. Dnes sa to opakuje. Životy niektorých majú vyššiu cenu, ako iných.

Keď niekto povie, že na živote čiernych záleží – fajn, je to pravda. Ale nie celá. Aj na živote bielych záleží. Aj na živote žltých a červených záleží. Aj na živote slabých, chorých a nenarodených záleží. Na živote všetkých záleží. Zaujímavé, že kým prvú vetu média hlavného prúdu opakujú do nemoty, ďalšie vety už označujú priam za rasistické. 

Spamätajme sa. Ak začneme jeden život vyvyšovať nad iný – vraciame sa do temna, ktoré nám pripomenula hajlujúca ruka belgickej policajtky. Vráťme sa k úcte k životu.

Belgičania sa neraz chvália, že sú moderným štátom, v ktorom presadili mnohé liberálne a progresivistické zákony. V Belgicku už dávno platia homosexuálne manželstvá, homosexuálne páry si tam môžu adoptovať aj deti. V Belgicku už dávno povolili eutanáziu. Od roku 2014 je povolená aj eutanázia detí. Belgicko dokonca zriadilo fond na podporu interrupcií v Amerike, keď Donald Trump rozhodol, že vláda USA už takéto veci nebude financovať. Povieme si, čo to má spoločné so správaním belgických policajtov v prípade zabitia Jozefa Chovanca?

Spoločným menovateľom a pozadím je ovzdušie, v ktorom sa vytratila úcta k ľudskému životu. Úcta k jeho vzniku medzi mužom a ženou, ako jedinečným zväzkom, z ktorého jediného sa môže narodiť nový človek. Úcta k životu malého dieťaťa, ktoré má právo, aby ho vychovávala mama a otec, či v horšom prípade adoptívna mama a adoptívny otec. Úcta k slabému a chorému, ktorý si namiesto umelej smrti, zaslúži podporu spoločnosti, maximálnu zdravotnú starostlivosť a lásku blízkych. Úcta k nenarodenému životu, ktorý sa nevie brániť, no od prvej sekundy po počatí už nesie v sebe zakódované všetko, čo ho urobí jedinečným človekom.

Keby Jozefa Chovanca zatkli policajti, ktorí vyrastali v ovzduší úcty k ľudskému životu vo všetkých jeho sférach, ponúkli by mu v prvom rade pohár vody – a začali by sa s ním rozprávať, ako sa rozpráva človek s človekom.

Inzercia

Poslanec NR SR, starosta obce Stará Bystrica.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.