Plánované rodičovstvo prišlo do Bruselu. Pro life poslanci protestovali

V Európskom parlamente sa v utorok diskutovalo o prístupe žien k modernej antikoncepcii. Debatu spoluorganizovala Medzinárodná federácia pre plánované rodičovstvo (IPPF). Jej americká pobočka má na krku škandál s predajom orgánov nenarodených detí. Pro life poslanci mali počas akcie problém dostať sa k slovu.

Niekoľko pro life europoslancov sa rozhodlo protestovať proti prítomnosti tejto organizácie na pôde europarlamentu. K protestu sa pridala aj skupina asi 80 demonštrantov. „Nuž, očakávali sme, že my ako pro life europoslanci tam nebudeme práve vítaní. Poctili sme ich návštevou, ale nastal iný problém – predsedajúce poslankyne nám vôbec nechceli dať slovo, aj keď sme sa hlásili do diskusie,“ uvádza slovenský europoslanec Branislav Škripek na svojej webstránke.

Dodáva, že jedna členka IPPF ich dokonca chcela nechať z miestnosti vykázať. Po tejto situácii europoslanci vytiahli transparenty s heslami proti financovaniu organizácie.

MEPs ask questions on IPPF's selling of baby body parts at Eur...

The top-level employees of Planned Parenthood are caught on ten (!) videos saying that they are selling baby parts and intact fetal cadavers, haggling over prices, and admitting that this would be a huge PR scandal if it came out...and MEP Sophie In't Veld, who chaired an IPPF co-sponsored meeting yesterday at the European Parliament just says: "I think IPPF is a completely legitimate organization".

Posted by DefundIPPF on 23. september 2015 Zdieľať

Niektorí europoslanci žiadali, aby Medzinárodná federácia pre plánované rodičovstvo opustila pôdu Európskeho parlamentu.

Medzinárodná federácia pre plánované rodičovstvo v europarlamente hovorila aj o „znepokojujúcom trende“, že 16 členských štátov EÚ si neplní svoje záväzky na zlepšenie spravodlivého prístupu k moderným spôsobom antikoncepcie.

Na stranu tejto pro choice organizácie sa pridala aj holandská europoslankyňa Sophie In 't Veldová: „Komisia ignorovala naše výzvy zahrnúť sexuálne práva a práva reprodukčného zdravia do stratégie EÚ v oblasti zdravia, ako to urobila aj pred rokom 2012,“ vyjadrila sa europoslankyňa.

Posilnenie tejto agendy a financovanie výskumu sexuálneho a reprodukčného zdravia však Komisia odmietla s tým, že ide o exkluzívnu právomoc členských štátov. „Musíme pokračovať v boji za zmenu. Tak, že právo na prístup k modernej antikoncepcii bude neoddeliteľnou súčasťou strátégie EÚ v oblasti zdravia,“ uviedla Veldová.

Podľa Škripeka Veldová tiež konštatovala, že IPPF odviedla dobrú prácu a že ide o úplne legitímnu organizáciu. „Moja kolegyňa asi nemá všetky informácie. Predsa žiadna žena či matka nemôže súhlasiť s biznisom s orgánmi potratených detí. Nielenže je to alarmujúco neetické, ale aj veľmi nehumánne a teda neprijateľné,” tvrdí europoslanec.

V tejto súvislosti Škripek poukázal na to, že IPPF dostáva ročne z grantov Európskej komisie veľké peniaze. Za minulý rok to bolo skoro 1,4 milióna amerických dolárov.

Daniela Matejovičová
Foto: Twitter Leo van Doesburg

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo