Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. september 2015

Raziu v mojej firme konzultovali s Ficom (rozhovor)

Netají sa, že Radoslava Procházku a Bélu Bugára príliš nemusí, ale vládnutie s nimi si predstaviť vie. Dokonca by v takejto vláde chcel byť ministrom. Predseda OĽaNO Igor Matovič.

Raziu v mojej firme konzultovali s Ficom (rozhovor)

Na začiatku leta ste oznámili koalíciu so stranou Nova, hovorilo sa aj o možnej trojkoalícii s SaS. Aká je situácia teraz? Neuvažujete o rozšírení dvojkoalície na tri strany?

S Novou máme podpísanú koaličnú zmluvu, je to asi týždeň, predtým sme boli dohodnutí len na čestné slovo. Hoci prieskumy ukazujú to, čo ukazujú, zmluvu sme podpísali, keďže slovo sa vždy dodržať patrí.

Pôjde o klasickú koalíciu, na čo je potrebné získať sedem percent? Alebo o účasť Novy na kandidátke Obyčajných ľudí, kde by vám na vstup do parlamentu stačilo päť percent?

Klasická koalícia, staviame si vyššiu latku na vstup do parlamentu, teda sedem percent. 

Prieskumy ukazujú, že získavate okolo sedem percent, nie je to riziko?

Hlavne je to férové. Naším cieľom nie je za každú cenu „predriapať sa“ do parlamentu. Pravidlá sú nastavené tak, že dvojkoalícia potrebuje sedem percent, keď sa na Slovensku nenájde pre nás taká podpora, tak si nezaslúžime sedieť v parlamente, vybavené. Keď budeme mať adekvátny počet hlasov, budeme v parlamente a Fico nevládne, keď sa nedostaneme, Fico vládne ďalej. Jednoduchá matematika. Ľudia sa rozhodnú.

Nejdete do zbytočného rizika? 

Možno áno, ale nebudeme trocháriť. Nebudeme hľadať bočné cestičky. Agentúra, ktorá nám teraz namerala 7,2 percenta, namerala pred eurovoľbami Nove 0,9 percenta, napriek tomu mala skoro sedem. Osobne si preto myslím, že výsledok bude vyšší a dvojciferný.

V kuloároch sa hovorilo, že dohodu s SaS ste úplne neodmietli, že ak by Sulíkova strana oscilovala na piatich percentách a hrozilo by, že SaS sa do parlamentu nedostane, tak to ešte prehodnotíte. Uvažujete o SaS?

Kandidátky sa odovzdávajú 90 dní pred voľbami, takže povedzme, že niekedy k 1. decembru. Na podobné úvahy máme ešte celý október a november. Všetko je otvorené. Moje uvažovanie je také, že na treťom mieste sú moje záujmy, na druhom záujmy nášho hnutia, na prvom sú záujmy krajiny. Chcem zbaviť Slovensko zlodejov a tomu podriadim úplne všetko.

V kuloároch sa špekuluje aj o tom, či by ste neboli ochotní zobrať do koalície SMK alebo niektoré ďalšie strany, ktoré nedosahujú päť percent. Je to možné?

Osobne som ochotný podať pomocnú ruku všetkým stranám alebo politikom, ktorí nie sú namočení  v korupcii. Ale SMK sa v posledných rokoch správa dosť nacionalisticky, takže to by sa slovenským voličov vysvetliť nedalo.

A so SaSkou rokujete?

Nenazval by som to rokovaniami. Richard Sulík si dal podmienku, že kandidátka má mať lídra, ktorého budeme prezentovať ako budúceho premiéra. Mne sa to zdalo predčasné, o premiérovi predsa  rozhodnú ľudia. Vodiť niekoho po krajine a predstavovať ho ako budúceho premiéra sa mi nezdá správne, bol by to trošku taký politický cirkus. Úplne by stačilo, ak prvá desiatka bude vyzerať ako bonboniéra, ktorú, ak bonbóny ľúbite, tak po otvorení neviete, ktorý si vybrať skôr. 

Nie nejaký zlatý nugát, kde všetky bonbóny vyzerajú rovnako. Tak, aby ľudí až mrzelo, že majú len štyri hlasy. Mojím cieľom je takáto kandidátka.

...a nebude tam riziko, že pod obalom budú tie zlaté nugáty?

Nie, naším cieľom je dať tam ľudí, za ktorých hovorí život. My nebudeme slúžiť nejakým predajným dievkam a junákom zahaleným do fráz na bilbordoch. 

A lídra kandidátky ste už našli?

Čítal som o troch ľuďoch, ktorých som mal údajne osloviť, pritom ani jedného som neoslovoval. Dôležitejšie je, aby bola kandidátka plná kvalitných ľudí, nie aby mala iba zaujímavého lídra.

A ľudí „do bonboniéry“ ste už oslovili?

Áno, priebežne ich oslovujeme, aj sa nám ozývajú ľudia, ktorí nám odporúčajú výborných ľudí a postupne si tak robíme istý rezervoár. Interne by sme chceli, aby sme 150 ľudí na kandidátke vybrali z asi 300 predvybraných mien. 

O akých ľudí ide?

Mená vám hovoriť nebudem, ale cielene oslovujeme ľudí, ktorí s politikou nemajú nič spoločné. 

Hodnotovo ide o konzervatívnejších či liberálnejších ľudí?

Prioritnou hodnotou je antikorupčnosť. Chceme ľudí, ktorí majú plné zuby vlády Roberta Fica a nemôžu sa na to ďalej pozerať. Konzervatívnejší ľudia navrhujú konzervatívnejších, liberálni zase liberálnejších kandidátov.

Hovoríte, že chcete poraziť Fica, ale dve opozičné strany – Most a Sieť – hovoria, že s vami vládnuť nebudú.  Bez nich však Fica do opozície nepošlete. Nevidíte ako problém svoj štýl politiky?

Béla Bugár sa vyjadril, že keďže Matovič povedal, že bude kontrolovať, aby jeho koaliční partneri nekradli, tak s takým človekom sa nedá vládnuť. Každý súdny človek si na to urobí vlastný názor.

Ale on to takto nepovedal...

...presne tak to povedal. S Matovičom si nevie predstaviť vládu..

...ale kvôli vašej nevypočítateľnosti a neštandardnosti.

Áno, ale ako príklad povedal, že či je normálne, aby Matovič vravel, že vláda, v ktorej bude OĽaNO, nebude kradnúť. Vraj ich to uráža. Ak Bugára uráža, že jeho budúci koaličný partner hovorí, že budúca vláda nesmie kradnúť, kladiem si otázku, akým spôsobom chce vlastne Bugár vládnuť.

Na začiatku rozhovoru ste povedali, že ak v parlamente nebudete...

...ak tam nebudeme, nebude ani teoretická možnosť, že by vláda bez Smeru vznikla, Sieť, Most a KDH to spolu „nevyskladajú“. Ale samozrejme, je možné, že aj keď tam budeme, tak vznikne koalícia Smeru s Mostom a Sieťou, tomu zabrániť nedokážeme. Ale bola by to zrada na ich voličoch, ktorých dramatická väčšina je najviac protificovsky naladená.

Predstavte si situáciu, že v parlamente budete, pravica bude mať väčšinu, ale najsilnejšia bude Sieť. Ste po tom všetkom, čo sa medzi vami stalo, pripravený akceptovať Radoslava Procházku ako budúceho premiéra?

Nejde o moje osobné prianie. Keď ľudia vedia o Procházkovi, aký to je „charakter“ a napriek tomu si ho zvolia a dajú mu najväčšiu dôveru z opozičných strán, mojou psou povinnosťou je to akceptovať. Neakceptujem tým Procházku, ale názor ľudí, ktorí vyjadrili názor vo voľbách a zvolili si ho.

Pravica od čias Radičovej vlády pôsobí dojmom, že sa nedokáže dohodnúť a stále sa háda. Viete si predstaviť vznik spoločnej vlády s človekom, ktorého charakter verejne spochybňujete?

Na základe mojich informácií to nie je charakterovo človek, ktorý by si zaslúžil byť premiérom. Ak si ho napriek tomu ľudia zvolia, musím to akceptovať. Nech si o Procházkovi myslím čokoľvek, zatiaľ napáchal menej škody ako súčasný premiér. Bohužiaľ, v tomto prípade nemám inú možnosť, ako v politike pomáhať menšiemu zlu.

Vláda širšej koalície je závislá od vzťahov, nie so všetkým sa dá chodiť na tlačovky, nie všetko sa dá robiť úplne na očiach verejnosti. Dokázali by ste akceptovať také pravidlá hry?

Mrzí ma, že aj novinári začínajú nahrávať Bugárovmu klišé, že vo vláde musia byť maximálne dve, tri strany. Nepozeráme pritom na to, že tie najreformnejšie vlády, ktoré sme mali, boli - povedané jazykom Roberta Fica - tie najväčšie zlepence. Veľa subjektov si navzájom pozeralo na prsty. Toto je práve ten najväčší postrach pre zlodejov v politike. Pretože čím viac ľudí si pozerá na prsty, tak napríklad informácia, že niekto si robí kšefty v Slovenskom pozemkovom fonde, môže uniknúť na verejnosť. Každý zlodej na svete má rád tmu a koalícia je reflektor.

Zároveň sa však v takejto koalícii nedá správať absolutisticky a pri každom nesplnení nejakej požiadavky sa vyhrážať odchodom.

Ale veď štandardné politické strany tu už niekoľkokrát položili vládu. V roku 2006 to bolo KDH. Pokiaľ ide o Radičovej vládu, tak Béla Bugár mi niekoľkokrát vyčítal, že to my sme ju položili. Napísal som mu na Facebook správu, že jeho traja poslanci, členovia klubu Mostu, hlasovali vtedy za pád tejto vlády. Rovnako ako naši traja poslanci. Tak nech je spravodlivý. Odvtedy to už nehovorí.

V kuloároch sa hovorí, že Most, Sieť a Smer sú už dohodnutí na novej vláde. Bez Roberta Fica, ktorý už nechce byť premiérom a mal by ho nahradiť Robert Kaliňák. Všimnite si vyjadrenia Procházku alebo Bugára, ktorí hovoria, že v žiadnom prípade nebudú sedieť vo vláde s Ficom. Hovoria pravdu, tak ako keď Fico hovoril, že nebude sedieť vo vláde s Mečiarom. Nesedeli v jednej vláde, pretože Mečiar nebol členom vlády. Obávam sa, že takýto podvod na svojich voličov naozaj aj chystajú a spáchajú.

Vy ste na Facebooku obvinili Bélu Bugára, že on a jeho poslanci hlasovali za Dobroslava Trnku ako kandidáta na post generálneho prokurátora. V čase Radičovej vlády išlo o kritický moment. O čo opierate toto obvinenie?

Ja som ho z ničoho neobvinil. Keď som videl, že Bugár tri roky cíti stále veľkú potrebu komentovať Matoviča, tak som verejne napísal, že neviem, o čo mu ide, pretože som s ním mal iba tri konflikty. Jeden, keď chcel presadiť úplné zrušenie zákona o občianstve, druhý sa týkal jazykového zákona a tretí bol pre voľbu generálneho prokurátora. Vtedy po voľbe, keď niekto z koalície zradil Ivetu Radičovú tým, že hlasovali za Trnku a ten neprešiel len o jeden hlas. Keď sa ma novinári pýtali, kto z koalície podľa mňa hlasoval za Trnku, tak som povedal, že si myslím, že to nebol nikto z SDKÚ, KDH a SaS.

Inzercia

Vylučovacou metódou som teda de facto povedal, že to boli poslanci Mostu. Bugár potom behal po parlamente a vykrikoval, že ma zavesí do prievanu. Išiel som za ním, sadol som si k nemu na štyridsať centimetrov, pozrel som sa mu do očí a povedal: Aby bolo jasné, som stopercentne presvedčený, že tí šiesti zradcovia boli z Mostu a vy ste jeden z nich. Desať sekúnd lapal po dychu a začal habkať a ukazovať na lavice SDKÚ, že to oni navrhli Trnku. To jeho smiešne, detské obviňovanie ma v mojom presvedčení len posilnilo. To som napísal na Facebook a to je celé.

Toto vás charakterizuje. Hovoríte často aj veci, ktoré si myslíte, ale neviete ich preukázať. Naposledy to bol prípad Ficovho účtu na Belize. Veľa ľudí má potom pocit, že keď sa hovoria pocity a nedokázateľné tvrdenia, tak vás to robí nedôveryhodným.

V prípade Bélu Bugára pohár mojej trpezlivosti pretiekol vtedy, keď ma medzi riadkami obvinil, že som zobral dvadsať miliónov eur úplatok za pád Radičovej vlády. Napísal som status na Facebook a tým sa to skončilo. Mám právo sa brániť. Čo je horšie? Keď Matovič povie, že Bugárovi svojho času povedal, že je presvedčený, že volil Trnku, alebo keď Bugár povie novinárovi, že Matovič zobral úplatok dvadsať miliónov eur za pád Radičovej vlády? 

Ale ani vaše obvinenie Fica s účtom na Belize nevyzeralo presvedčivo.

Áno, Dag Daniš napísal, že na Slovensku predsa neexistovala zákazka, z ktorej sa dá ukradnúť 670 miliónov eur. To môže napísať len človek, ktorý si myslí, že politik môže niečo ukradnúť iba na jednej zákazke a nemôže to byť účet, na ktorý sa ukladajú provízie z každej zákazky. Tá suma vôbec nie je prehnaná, hoci by som sa veľmi čudoval, ak by to držal na jednom účte. 

Nezdá sa vám čudné, že ak sa k vám dostanú nejaké informácie, vy si neoveríte a hneď organizujete tlačovú konferenciu, na ktorej ich medializujete? 

Robíte si úsudok na základe kusých informácií, ktoré sa k vám dostali, a to ste novinári. Ja som na tej prezentácii tohto anonymného udania na Roberta Fica povedal, že to robím iba preto, lebo deň predtým Robert Fico zneužil orgány činné v trestnom konaní, aby na základe anonymného udania urobili raziu v našej rodinnej firme a tvrdili, že v regionPRESSe sa podvádza a dávame politickým stranám faktúru s inou sumou, akú uvádzame v účtovníctve. To tvrdil hovorca Národnej kriminálnej agentúry a neskôr policajný prezident. Teda ľudia Roberta Fica.

Sú to však orgány činné v trestnom konaní. To by potom nikdy nemohli začať vyšetrovať nejakého opozičného politika, lebo ten by vždy kričal, že za tým je vláda, keďže týchto ľudí menuje. 

Robert Fico vedel o zásahu v RegionPresse vopred. Bol s ním konzultovaný. 

To viete odkiaľ?

Mám tú informáciu od vyšetrovateľov, ktorí na tom robili. Policajný prezident je človekom Roberta Fica, tým pádom je premiér zodpovedný za ich konanie. Dosadil si šéfa polície, prokuratúry, špeciálnej prokuratúry, SIS. Všetkých kľúčových ľudí ma svojich. Neodolal pokušeniu a tým pádom nesie plnú zodpovednosť. Ja som zverejnil anonymné udanie iba preto, že aj Robert Fico zverejnil anonymné udanie. Ale bol som omnoho férovejší ako on. Robert Fico nepovedal svojim poskokom, hovorte, že ide o anonymné udanie a možno to nie je pravda. Jeho poskokovia to prezentovali ako holú pravdu, hoci ide o anonymné udanie a lož.

Vám sa zdá vaše obvinenie Roberta Fica dôveryhodné?

Ten popis manipulácie verejných obstarávaní, ku ktorým som odovzdal obsiahlu dokumentáciu orgánom činným v trestnom konaní, sa mi zdá na viac ako na sto percent dôveryhodný, ale uvidíme, čo s tým urobia. Zrejme len poctivo upracú, tak ako Gorilu.

S vašou osobou sa spájajú výhrady, že zo štátneho príspevku, ktorý Obyčajní ľudia dostali za voľby, si platíte inzerciu vo svojich novinách. Nie je to tak trochu politické podnikanie? 

Poviem vám to polopate. Priemerný klient má v RegionPRESSe zľavu približne päťdesiat percent. OĽaNO platí za jeden inzerát päťkrát menej. Práve kvôli tomu nás vyšetrujú, že extrémne lacno predávame inzerciu politickej strane. Som presvedčený, že všetci ostatní politici, možno okrem Daniela Lipšica, keby boli v mojej situácii, tak by robili kšefty voči svojej firme. Vyúčtovali by si ešte päťstopercentný príplatok a robili by presný opak toho, čo my. Tunelovali by politickú stranu v prospech rodinnej firmy. Mňa obviňuje polícia, že tunelujeme rodinnú firmu v prospech politickej strany. Úplne absurdné!

Dali by ste desaťpercentnú cenu aj Smeru?

(Smiech.) Zatiaľ o ňu nepožiadali a nezáleží to odo mňa, akú zľavu dostanú politické strany. Ešte raz, to, čo robí regionPRESS voči politickému hnutiu OĽaNO, by malo byť na chválu, nie na hanu. 

Chceli by ste byť ministrom? 

Určite by som chcel meniť Slovensko k lepšiemu a reálne ho máte šancu meniť, keď máte v rukách výkonnú moc. 

Čiže ak by vznikla koaličná vláda, ktorej by ste boli súčasťou, tak by ste mali ambíciou ísť do vlády? 

Ministrom vo vláde by mal byť človek, ktorý niekedy riadil nejaký kolektív. Ja som riadil dvetisíc ľudí v našej firme a z tohto pohľadu teda parametre spĺňam. 

Odpoveď je teda áno. 

Nemám s tým najmenší problém. 

Aké ministerstvo by ste chceli viesť?

Nechajme to na budúcnosť. Mám vyštudovaný finančný manažment.

Čiže ekonomický rezort?

Určite by som chcel splniť verejný záväzok ľuďom a dohliadať zlodejom na prsty, aby nekradli. Lebo aj v pravici je veľa zakuklených zlodejov, ktorí keby mali také príležitosti ako Robert Fico, tak by boli úplne rovnakí. Najviac ich mrzí, že takéto možnosti nemajú. 

Priniesli ste do politiky metódy, ktoré tu predtým neboli. Keď sa zamyslíte nad tým, o čo vám ide, teda, aby Robert Fico nebol premiérom, aby vznikla pravicová koalícia, nemáte spätne niekedy pocit, že ste niečo prehnali?

Neviem. Možno...

Procházka a nahrávka?

To nie. To bola správna vec.

Takéto rozhovory sa nenahrávajú.

Je to zákonná povinnosť každého jedného občana urobiť v prípade páchania trestnej činnosti všetko preto, aby pomohol jej odhaleniu. Tu zrazu, lebo ide o "nášho" človeka, to tak nemá byť? To je selektívna spravodlivosť a tej nefandím.

Ale vy ste ten diktafón zapli ešte predtým, ako ste mohli vedieť, že sa nejaká trestná činnosť bude páchať. 

Ja som vedel, o čom to stretnutie bude. Vedel som, že Procházka poslal do našej firmy ženu zo svojej reklamnej agentúry, ktorá žiadala inzerciu bez dokladu. Na základe žiadosti Radoslava Procházku. Konateľ ju poslal preč, keď neuspela, tak Procházka inicioval stretnutie, na ktorom sa chcel baviť o cene inzercie. Predpokladal som teda, o čo pôjde. Ľudia si zaslúžia svetielko na konci tunela, ale to svetielko by nemalo byť falošné.

Možno Procházka bude premiérom, ale osobne si myslím, že to bude cesta z dažďa pod odkvap. Je to človek, ktorý má DNA veľmi podobnú ako Fico a bude ho veľmi treba strážiť, aby neuletel.

Vy idete po Procházkovi a Bugárovi ešte s väčšou vášňou ako proti Ficovi. Uvedomujete si dôsledky?

Bugára nekritizujem. Tri roky som poslušne trpel jeho výpady a invektívy. Teraz som si povedal, že keď buchne, vrátim mu to. Ale na rozdiel od neho budem hovoriť iba čistú pravdu. Pokiaľ ide o Procházku, tak tiež hovorím iba to, čo som zažil a o čom viem, že je pravda. Veď určite si ešte pamätáte, ako sa Rado verejne dušoval a sľuboval ísť na detektor, že nikdy sa so mnou o žiadnej platbe načierno nerozprával a všetko si vymýšľam.

Kedy odštartujete avizované referendum, v ktorom chcete občanom položiť desiatky otázok?

Ešte sme ho neodštartovali.

A bude do volieb? 

Uvidíme.

Jaroslav Daniška, Jozef Majchrák

Foto: Pavol Rábara

Odporúčame

Aké vzdelanie majú utečenci?

Aké vzdelanie majú utečenci?

Mnohí vidia v utečeneckej vlne ekonomickú šancu pre Európu: zapojenie státisícov mladých ľudí, čo sem utekajú pred vojnou či biedou by sa malo starnúcim ekonomikám v konečnom súčte vyplatiť. Aj z toho dôvodu je kľúčové vedieť, aké majú utečenci vzdelanie či kvalifikáciu. Prvé údaje z Nemecka nabádajú ku skepse.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.