Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2015, 18:37

Česko: Rozhodnutie o povinných kvótach vyvolalo odpor

Prezident ČR Miloš Zeman dúfa podľa vlastných slov v zrušenie dnešného rozhodnutia ministrov vnútra účastníkmi stredajšieho mimoriadneho summitu Európskej únie.

Povinné kvóty pre prerozdeľovanie utečencov nie sú riešením migračnej krízy a nebudú fungovať. Vyplýva to z reakcie českého premiéra Bohuslava Sobotku na výsledok dnešného rokovania ministrov vnútra členských štátov Európskej únie v Bruseli, pri ktorom patrila ČR podobne ako Slovensko medzi prehlasovanú menšinu.
      "Kvóty nebudú fungovať a nijako nás neposúvajú pri riešení skutočných príčin migračnej krízy," uvádza sa v tlačovom vyhlásení českého premiéra, o ktorom informovali české elektronické médiá. "Je to iba na oklamanie verejnosti v krajinách, ktoré sú cieľom súčasného migračného prúdu," konštatoval Sobotka.
      

Podľa jeho názoru ide o zlé rozhodnutie prijaté napriek tomu, že Česká republika urobila všetko pre to, aby mu zabránila. O ďalšom postupe Prahy by sa malo rozhodnúť na stredajšom rokovaní vlády ČR.
      Prezident ČR Miloš Zeman dúfa podľa vlastných slov v zrušenie dnešného rozhodnutia ministrov vnútra účastníkmi stredajšieho mimoriadneho summitu Európskej únie.
      Aj najvyšší ústavný činiteľ ČR označil rozhodnutie väčšiny ministrov vnútra na dnešnom rokovaní v Bruseli za chybu.
      "Ja už som hovoril, že premiéri sú viac ako ministri vnútra. Domnievam sa, že jestvuje ešte aspoň malá nádej, že Európska rada, ktorú tvoria práve premiéri, toto rozhodnutie revokuje. Je to ale slabá nádej, pretože tá väčšina pre kvóty bola silná. Až budúcnosť ukáže, aká to bola chyba," vyhlásil Zeman.
      

Ostro kriticky reagovali na hlasovanie v Bruseli predstavitelia českej opozície.
      Europoslanec za TOP 09, niekdajší minister spravodlivosti ČR Jiří Pospíšil označil prijatie kvót za porážku Európy. Podľa jeho názoru prinesie iba zosilnenie protieurópskych nálad v strednej a východnej Európe, nie však riešenie utečeneckej krízy.
      Predseda Občianskej demokratickej strany (ODS) Petr Fiala apeloval na vládny kabinet, aby sa usiloval o zneplatnenie predmetného rozhodnutia s využitím všetkých legislatívnych i politických prostriedkov.
      Hnutie Úsvit-Národná koalícia požaduje referendum o vystúpení ČR z Európskej únie a niektorí z jeho predstaviteľov sa vyjadrili: "Nový Mníchov odmietame."

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Slovenský premiér Robert Fico, ktorého víta francúzsky prezident Emmanuel Macron pred Elyzejským palácom. V Paríži sa stretne približne 20 predstaviteľov EÚ a NATO, aby ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyslali posolstvo európskeho odhodlania v otázke Ukrajiny a vyvrátili naratív Kremľa, že Rusku je súdené víťazstvo vo vojne. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.