Už zasa tie mamičky?!

Otvorila som masívne dvere expozitúry autopredajcu.
Priestranná hala naplnená svetlom, zrkadlami a vyleštenými exponátmi vozidiel. Dlho sme s manželom uvažovali o značke, listovali web stránky. O mesiac budeme potrebovať auto pre tri detské autosedačky. Mala som už svoj tajný tip, ale na nejaké technické detaily som sa išla opýtať sama. Vlastne, nie úplne. Len s dvoma deťmi. Chvíľu sme sa motkali medzi autami, deti skúšali „čo znesú“. Mala som v úmysle rýchlo prejsť k veci. V predajni som bola ako „zákazník“ sama. Očami som dosť dlho hľadala kontaktný pohľad niekoho z piatich zamestnancov. Všetci sa však pri „optickom strete“ odvrátili a opäť zabodli svoj pohľad do monitora. „Je tu niekto, kto by mi chcel predať auto?“ – bezradne som zvolala do mŕtveho priestoru... .

Pred časom sme mali s kolegyňou z Únie materských centier míting na ministerstve. Bojujeme totiž s Don Quijotovými mlynmi okolo Európskeho sociálneho fondu.
Asi 25-ročná blondínka s nohami až pod pazuchy nás uvádzala k svojmu šéfovi s neprehliadnuteľnou mimikou: „Tak tu sú tie mamičky“.

Sesternica Alena už druhý rok po materskej nevie zohnať prácu. Z posledného pohovoru prišla úplne rozložená. „V CV o sebe píšete, že ste flexibilná. Ako môžete byť flexibilná, keď máte dve deti?!“

Čím je dnes žena tlačiaca po chodníku kočík, alebo pobehujúca za svojimi deťmi v parku pre nás okoloidúcich? Pre koho má dnes hodnotu a kto jej to dá (okrem vlastných detí) najavo?

Áno, mihnú sa chvíle, kedy je pojem „materstvo“ vyvýšený na trón. V dvojminútovom šote vo večerných správach, v predvolebnom prejave, alebo na akademických konferenciách tipu „Rodina na prelome tisícročí“.

V Powerpointovej prezentácii sa mihne na plátne graf o negatívnych populačných trendoch a ich dopade na našu ekonomiku. Cvak. Ďalší „slajd“, ďalšie čísla. Európania tvoria dnes 12% svetovej populácie, o necelých 50 rokov klesneme na 7%. Ďalšia prognóza hovorí, že v roku 2040 budeme mať na Slovensku 23% ľudí starších ako 65 rokov, a 6% populácie bude mať nad 85... .

Po číslach zväčša nasledujú klasické rečnícke otázky: „Je možné ovplyvniť rast populácie ekonomickými krokmi? Politickými? Alebo sociálnymi?

Možno sa triafame vedľa. Možno je to len v obyčajnom – ďakujem. V tom, že matky s malými deťmi nebudú len vyhnancami na jednom sídliskovom ihrisku, o ktoré sa musia ešte deliť s miestnymi psíčkarmi, narkomanmi a 78. parazitmi.

Pochopenie zo stany ľudí v samosprávach, kde sa uchádzajú mnohé materské centrá neúspešne o podporu svojich vzdelávacích aktivít („nebudem predsa podporovať nejaké
-coffe drinking mothers-!“, zahlásil sofistikovane jeden starosta).

Že bude bežné prísť s dieťaťom do reštaurácie, a dostať detskú stoličku. Že sa bude dať prísť s kočíkom do obyčajného obchodu (aj na strednom či východnom Slovensku).

Pochopiť, že stojí za to, budovať firemnú kultúru, ktorá neotáča matky hneď na vrátnici, ale hľadá alternatívy a kompromisy, ktoré v konečnom dôsledku pomôžu obom stranám.

V jednom malom letáku od neziskovej organizácie podporujúcej rodiny stálo ich poslanie: prinavrátiť úctu k materstvu.

Nad tou formuláciou som sa zamyslela. A bola už niekedy na Slovensku?

Eva Pavlíková
Autorka je šéfredaktorka www.babetko.sk
Foto: Tampen

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo