Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. september 2015

Tá, čo miluje doneckého snajpera (Expedícia Európa)

Staromódna cestička na hlave, strechovitý tvar košatého obočia ešte umocňuje jeho dobrácky psí pohľad – aspoň tak na nás z fotiek hľadí Dejan Beric. Beric je Srb, je ostreľovačom u doneckých separatistov. Legenda vraví, že zvíťazil „v 18 snajperských dueloch“ a „na doneckom letisku zlikvidoval štyroch Američanov“. Vraj ho vykúpili z ukrajinského zajatia, bol tri krát zranený, a dostal deväť vyznamenaní.

Tá, čo miluje doneckého snajpera (Expedícia Európa)

„Deki,“ takto sa minulé leto predstavoval vo frontovom videu separatistov, „Srbsko, Vojvodina, špeciálna jednotka ostreľovačov“. - „Čo je tvojím cieľom?“ - „Naháňať fašistov.“ Medzitým neustále poskytuje rozhovory a denne kŕmi svojich 2100 followerov na Facebooku. Zdôrazňuje srbsko-ruské priateľstvo, v prospech jedného chorého dievčaťa nechá vydražiť časti uniforiem, a keď uvidí, ako z ortodoxnej omše vybiehajú netrpezliví cudzinci, na Facebooku postuje: „Západ nemá žiadnu kultúru.“ Odkedy týmto „Foreign Fighters“ hrozia vysoké tresty aj v Srbsku, Beric už nemôže ísť domov. Ja sa však na jeho úrodnú nížinu môžem pokojne vybrať, aby som sa spýtal jeho priateľov a jeho ženy, čo si myslia o „Dekiho“ kariére.


Dejan Berić (foto: youtube.com)

Deki, náš hrdina

V jednu sobotnú noc dorazím do jeho dediny. Mladí sedliaci si objednávajú pri okienku pekárstva burek a pizzu. Dejana Berica pozná v Putinci každý. Ktosi napodobňuje pohľad cez zameriavač, stlačenie spúšte. „U nás mal malú firmu, zabudovával dvere a okná, kvôli neplatiacim zákazníkom však išiel do krachu. Potom sa preškolil za snajpera.“

Chlapci tvrdia, že Beric robí za žold: „Dokopy za 30 tisíc dolárov!“ Nemôžu uveriť, že sa mi to zdá primálo. „To že je málo? Má tam nadržané ruské ženské, pobehlice!“ Pýtam sa ich: „On je pre vás hrdinom?“ - „Áno.“ V tanečnom bare odvedľa zaznieva takisto jednohlas. Chlapi sa len nevedeli dohodnúť, či Beric spláca svoje srbské dlhy.

O Bericovej žene mi vravia, že je tlstá, že tam hore v Golubinci má svoj obchod a že stratila rozum. V nedeľu napoludnie blúdim cez Golubinci, každá ďalšia infotabuľa obsahuje ďalšie chyby. Oslovujem predavačku, peknú tridsiatničku s dobrou figúrou v teplákovej súprave z fialového plyšu: „Hľadám manželku Dejana Berica.“ Žena sa na mňa vzrušene pozrie: „To som ja.“ Vždy odmietala kontakt s médiami, povie. Nato súcitne dodá: „Ale keď ste prišli extra kvôli mne tak zďaleka, extra zo Slovenska... Môžeme sa porozprávať po mojej šichte.“

Inzercia

Ktosi ho obrátil

Naozaj sa objaví v kaviarni. Hoci je jej to veľmi trápne, najskôr skontroluje môj občiansky. Vraj už keď bol Dejan snajperom, prišiel posledný raz domov, „dali sme sa rozviesť po vzájomnej dohode. S naším 17-ročným synom komunikuje na internete“. Pochádza zo severozápadnej Bosny, ešte udržiava kontakt s moslimskými priateľkami z mladých čias, „Ukrajina mi pripomína Juhosláviu, ako ju rozbili.“ - „Kto ju rozbíja?“ Pokrčí ramenami.

Dejan vraj nikdy nemával proruské prejavy, hovorí, „dokonca bol členom Demokratickej strany“, obdoby srbskej SDKÚ, teda rozhodne prozápadnej probiznisovej strany. Dejan slúžil v kosovskej vojne, nikdy však o tom nehovoril. Na rybačke si z neho kumpáni uťahovali: „Každú rybu hodil späť do vody, ani len rybu nevedel zabiť. Je to dobrý chlap. Nie, on to nerobí pre peniaze.“ Dejan pred vojnou brigádoval v Rusku, asi rok. Niekto ho musel obrátiť.

Po odchode sledujem Dekiho Facebook. Nedávno sa ukázal na fotkách s istou ženou z Donecka. Jeden follower to okomentoval: „Ruská kráska a srbský hrdina.“ Po vypuknutí vojny táto kráska postovala na Facebooku: „S oneskorením po viac než 30 rokoch by som chcela teraz povedať ďakujem – za moje detstvo v mieri, za pokojné noci, a za to, že môj milovaný Doneck sa volal mesto ruží a nie zóna protiteroristických operácií.“ Snajper Deki zas v jednom interview vyhlási: „Moji srbskí príbuzní sú hrdí na to, čo robím v Doneckej ľudovej republike.“

Odporúčame

Môj maliar a vojna (Expedícia Európa)

Môj maliar a vojna (Expedícia Európa)

Pravdepodobne poznám jediného umeleckého maliara na svete, ktorý je napevno zamestnaný v atómovej elektrárni. Mám ho rád, lebo vždy tak žiaril šťastím. Aleksandr Uglov je Ukrajinec, jeho elektráreň je najväčšia v Európe. 14929928334_94cfbc7cbe_ob.jpg V jeho pracovnej ...

Cyril Vasiľ: Utečenci sú pre nás misionárskou výzvou

Cyril Vasiľ: Utečenci sú pre nás misionárskou výzvou

V rámci cirkvi má na starosti aj kresťanov na Blízkom východe, ktorí dnes žijú v životnom ohrození. Nepáči sa mu, že pri téme utečencov niektorí slovenskí kresťania zabúdajú na ľudský rozmer. Hovorí, že médiá si upravujú pápeža Františka tak trochu na svoj obraz. Pri kauze Bezák sa podľa neho spravili chyby na oboch stranách. Arcibiskup a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ.