Tá, čo miluje doneckého snajpera (Expedícia Európa)

Staromódna cestička na hlave, strechovitý tvar košatého obočia ešte umocňuje jeho dobrácky psí pohľad – aspoň tak na nás z fotiek hľadí Dejan Beric. Beric je Srb, je ostreľovačom u doneckých separatistov. Legenda vraví, že zvíťazil „v 18 snajperských dueloch“ a „na doneckom letisku zlikvidoval štyroch Američanov“. Vraj ho vykúpili z ukrajinského zajatia, bol tri krát zranený, a dostal deväť vyznamenaní.

„Deki,“ takto sa minulé leto predstavoval vo frontovom videu separatistov, „Srbsko, Vojvodina, špeciálna jednotka ostreľovačov“. - „Čo je tvojím cieľom?“ - „Naháňať fašistov.“ Medzitým neustále poskytuje rozhovory a denne kŕmi svojich 2100 followerov na Facebooku. Zdôrazňuje srbsko-ruské priateľstvo, v prospech jedného chorého dievčaťa nechá vydražiť časti uniforiem, a keď uvidí, ako z ortodoxnej omše vybiehajú netrpezliví cudzinci, na Facebooku postuje: „Západ nemá žiadnu kultúru.“ Odkedy týmto „Foreign Fighters“ hrozia vysoké tresty aj v Srbsku, Beric už nemôže ísť domov. Ja sa však na jeho úrodnú nížinu môžem pokojne vybrať, aby som sa spýtal jeho priateľov a jeho ženy, čo si myslia o „Dekiho“ kariére.


Dejan Berić (foto: youtube.com)

Deki, náš hrdina

V jednu sobotnú noc dorazím do jeho dediny. Mladí sedliaci si objednávajú pri okienku pekárstva burek a pizzu. Dejana Berica pozná v Putinci každý. Ktosi napodobňuje pohľad cez zameriavač, stlačenie spúšte. „U nás mal malú firmu, zabudovával dvere a okná, kvôli neplatiacim zákazníkom však išiel do krachu. Potom sa preškolil za snajpera.“

Chlapci tvrdia, že Beric robí za žold: „Dokopy za 30 tisíc dolárov!“ Nemôžu uveriť, že sa mi to zdá primálo. „To že je málo? Má tam nadržané ruské ženské, pobehlice!“ Pýtam sa ich: „On je pre vás hrdinom?“ - „Áno.“ V tanečnom bare odvedľa zaznieva takisto jednohlas. Chlapi sa len nevedeli dohodnúť, či Beric spláca svoje srbské dlhy.

O Bericovej žene mi vravia, že je tlstá, že tam hore v Golubinci má svoj obchod a že stratila rozum. V nedeľu napoludnie blúdim cez Golubinci, každá ďalšia infotabuľa obsahuje ďalšie chyby. Oslovujem predavačku, peknú tridsiatničku s dobrou figúrou v teplákovej súprave z fialového plyšu: „Hľadám manželku Dejana Berica.“ Žena sa na mňa vzrušene pozrie: „To som ja.“ Vždy odmietala kontakt s médiami, povie. Nato súcitne dodá: „Ale keď ste prišli extra kvôli mne tak zďaleka, extra zo Slovenska... Môžeme sa porozprávať po mojej šichte.“

Ktosi ho obrátil

Naozaj sa objaví v kaviarni. Hoci je jej to veľmi trápne, najskôr skontroluje môj občiansky. Vraj už keď bol Dejan snajperom, prišiel posledný raz domov, „dali sme sa rozviesť po vzájomnej dohode. S naším 17-ročným synom komunikuje na internete“. Pochádza zo severozápadnej Bosny, ešte udržiava kontakt s moslimskými priateľkami z mladých čias, „Ukrajina mi pripomína Juhosláviu, ako ju rozbili.“ - „Kto ju rozbíja?“ Pokrčí ramenami.

Dejan vraj nikdy nemával proruské prejavy, hovorí, „dokonca bol členom Demokratickej strany“, obdoby srbskej SDKÚ, teda rozhodne prozápadnej probiznisovej strany. Dejan slúžil v kosovskej vojne, nikdy však o tom nehovoril. Na rybačke si z neho kumpáni uťahovali: „Každú rybu hodil späť do vody, ani len rybu nevedel zabiť. Je to dobrý chlap. Nie, on to nerobí pre peniaze.“ Dejan pred vojnou brigádoval v Rusku, asi rok. Niekto ho musel obrátiť.

Po odchode sledujem Dekiho Facebook. Nedávno sa ukázal na fotkách s istou ženou z Donecka. Jeden follower to okomentoval: „Ruská kráska a srbský hrdina.“ Po vypuknutí vojny táto kráska postovala na Facebooku: „S oneskorením po viac než 30 rokoch by som chcela teraz povedať ďakujem – za moje detstvo v mieri, za pokojné noci, a za to, že môj milovaný Doneck sa volal mesto ruží a nie zóna protiteroristických operácií.“ Snajper Deki zas v jednom interview vyhlási: „Moji srbskí príbuzní sú hrdí na to, čo robím v Doneckej ľudovej republike.“

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo