Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. august 2020, 15:00

Ekonomika eurozóny zaznamenala v 2. kvartáli rekordný pokles

Ekonomika eurozóny klesla v 2. štvrťroku medzikvartálne o 12,1 % a v medziročnom porovnaní zaznamenala pokles o 15 %.

Ekonomika eurozóny klesla v 2. štvrťroku medzikvartálne o 12,1 % a v medziročnom porovnaní zaznamenala pokles o 15 %. V obidvoch prípadoch to znamená najvýraznejší pokles od začatia evidovania príslušných údajov v roku 1995. Informoval o tom v piatok v rámci predbežných údajov štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

V širšej Európskej únii klesla ekonomika v 2. štvrťroku medzikvartálne o 11,7 %. V medziročnom porovnaní pokles dosiahol 14,1 %.

Na porovnanie, v 1. štvrťroku klesla ekonomika eurozóny medzikvartálne o 3,6 % a v celej EÚ o 3,2 %. Medziročne v prípade eurozóny klesla o 3,1 % a v prípade EÚ o 2,5 %.

Z členských štátov EÚ, z ktorých údaje sú k dispozícii, zaznamenali najvýraznejší medzikvartálny pokles ekonomiky Španielsko (18,5 %), Maďarsko (14,5 %), Portugalsko (13,9 %) a Francúzsko (13,8 %).

V medziročnom porovnaní najviac klesla ekonomika v Španielsku (22,1 %), vo Francúzsku (19 %) a Taliansku, kde pokles hospodárstva dosiahol 17,3 %.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Súhrn víkendových udalostí:

pred 8 hodinami

Tisíce ľudí pochodovali centrom Berlína a žiadali, aby nemecká vláda urobila viac na pomoc migrantom z tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, ktorý zničil požiar. V meste Düsseldorf sa zasa niekoľko tisíc demonštrantov zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu.

pred 12 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.