Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. august 2020, 14:14

Turecko by mohlo prerušiť diplomatické styky so Spojenými arabskými emirátmi

Uviedol to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po tom, čo táto krajina uzavrela prelomovú zmluvu s Izraelom.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok uviedol, že Turecko by mohlo prerušiť diplomatické styku so Spojenými arabskými emirátmi po tom, čo táto krajina uzavrela prelomovú zmluvu s Izraelom. Informovala o tom agentúra AFP.

"Dal som ministrovi zahraničných vecí príkaz. Povedal som mu, že by sme mohli prerušiť diplomatické styky s Abú Zabí alebo odvolať veľvyslanca," povedal na tlačovej konferencii v Istanbule Erdogan.

Izrael v rámci dohody sprostredkovanej Spojenými štátmi súhlasil s tým, že "pozastaví" plány na pripojenie židovských osád a ďalších území v okupovanom Predjordánsku.

Po podpise uvedenej dohody, ku ktorému ešte nedošlo, by sa SAE po Egypte a Jordánsku stali treťou arabskou krajinou, ktorá by s Izraelom nadviazala aktívne diplomatické vzťahy.

Dohodu medzi Izraelom a SAE už odsúdili Turecko, Palestínčania a Irán. Iránske ministerstvo zahraničných vecí ju označilo za "strategickú hlúposť". Nemecko dohodu privítalo.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Súhrn víkendových udalostí:

pred 9 hodinami

Tisíce ľudí pochodovali centrom Berlína a žiadali, aby nemecká vláda urobila viac na pomoc migrantom z tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, ktorý zničil požiar. V meste Düsseldorf sa zasa niekoľko tisíc demonštrantov zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu.

pred 13 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.