Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. august 2020, 13:25

Ekonomika

Výkon slovenskej ekonomiky sa vrátil o päť rokov naspäť

Za celý prvý polrok tohto roka slovenská ekonomika stratila približne 13 % a v reálnom vyjadrení sa vrátila do 1. štvrťroka 2015. V komentári k aktuálnym štatistikám to vyčíslili analytici Národnej banky Slovenska.

Za celý prvý polrok tohto roka slovenská ekonomika stratila približne 13 % a v reálnom vyjadrení sa vrátila do 1. štvrťroka 2015. V komentári k aktuálnym štatistikám to vyčíslili analytici Národnej banky Slovenska.

Ako v piatok informoval Štatistický úrad SR, medziročný pokles hrubého domáceho produktu (HDP) v 2. štvrťroku dosiahol 12,1 %. Ešte v 1. štvrťroku slovenská ekonomika klesla o 3,7 %. Vplyv pandémie nového koronavírusu sa podľa analytikov najvýraznejšie prejavil práve na začiatku 2. štvrťroka, kedy ekonomika dosiahla svoje dno.

"Po očistení o sezónne vplyvy medzikvartálny pokles dosiahol 8,3 %. V porovnaní s očakávaniami NBS z predikcie je to lepší výsledok," doplnili analytici centrálnej banky.

Podrobná štruktúra vývoja ekonomiky bude známa až začiatkom septembra. Z mesačných údajov však podľa analytikov vyplýva, že opatrenia pre boj s pandémiou mali výrazne negatívny vplyv na všetky zložky HDP.

"Vývoz aj dovoz zaznamenali ešte silnejší prepad ako v predchádzajúcom štvrťroku. Na takýto vývoj malo najväčší dopad zastavenie výroby v automobilkách, ako aj v ďalších priemyselných výrobách," priblížili.

Zároveň bol však ekonomický vývoj v priebehu štvrťroka veľmi rozdielny. V apríli, keď vrcholili protipandemické opatrenia, bolo viditeľné výrazne spomalenie aktivity. V máji pri postupnom uvoľnení reštriktívnych opatrení a otváraní prevádzok sa aktivita pomaly zrýchľovala. "V poslednom mesiaci štvrťroka (jún) už ekonomika dynamicky rástla, keď export, priemysel, ale aj maloobchod zaznamenali výraznejšie oživenie," doplnili analytici NBS.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Súhrn víkendových udalostí:

pred 9 hodinami

Tisíce ľudí pochodovali centrom Berlína a žiadali, aby nemecká vláda urobila viac na pomoc migrantom z tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, ktorý zničil požiar. V meste Düsseldorf sa zasa niekoľko tisíc demonštrantov zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu.

pred 13 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.