Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. august 2020, 06:42

Cirkev

Pápež prijal demisiu kontroverzného gdanského arcibiskupa Glódža

Voči osobe arcibiskupa poľského mesta Gdansk Slawoja Leszka Glódža boli vznesené obvinenia zo šikanovania kňazov a zamlčiavania prípadov údajného sexuálneho zneužívania maloletých duchovnými.

Pápež František prijal demisiu arcibiskupa poľského mesta Gdansk Slawoja Leszka Glódža, voči ktorému boli vznesené obvinenia zo šikanovania kňazov a zamlčiavania prípadov údajného sexuálneho zneužívania maloletých duchovnými.

Agentúra AFP vo štvrtok uviedla, že kňazi gdanskej arcidiecézy už vlani poslali Vatikánu list, v ktorom napísali, že Glódž, známy svojím nákladným životným štýlom a záľubou v luxuse, ich psychicky týra. Biskup takéto šikanovanie poprel.

V minulosti bol však Glódž terčom kritiky aj za to, že údajne zamlčal prípady niekoľkých kňazov obvinených poľskými prokurátormi zo sexuálneho zneužívania detí.

Medzi týmito kňazmi bol aj Henryk Jankowski, ktorý zomrel pred desiatimi rokmi a nebol nikdy odsúdený, a to aj napriek obvineniam vzneseným v roku 2004.

Jankowski bol v 80. rokoch blízkym spolupracovníkom predáka prodemokratického hnutia Solidarita Lecha Walesu v boji proti komunistickému režimu. Poľské médiá však po jeho smrti prišli s obvinením, že zneužíval maloletých, väčšinou chlapcov, ale aj dievčatá.

Vo februári 2019 traja aktivisti v Gdansku strhli Jankowského sochu a vo svojom manifeste obvinili Glódža, že ignoroval kňazove činy, zatiaľ čo "toleroval riziko, že sa objavia nové obete" pohlavného zneužívania.

Glódž pod tlakom Vatikánu v apríli tohto roku vytvoril komisiu na preskúmanie obvinení voči Jankowskému.

V marci tohto roku sa skupina veriacich listom obrátila na Vatikán a žiadala v ňom Glódžovo odvolanie ešte pred tým, ako dovŕši 75 rokov a bude môcť požiadať o odchod do dôchodku. Podľa veriacich arcibiskup Glódž z morálneho hľadiska nie je dôveryhodnou osobou na výkon služby diecézneho biskupa.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Súhrn víkendových udalostí:

pred 9 hodinami

Tisíce ľudí pochodovali centrom Berlína a žiadali, aby nemecká vláda urobila viac na pomoc migrantom z tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, ktorý zničil požiar. V meste Düsseldorf sa zasa niekoľko tisíc demonštrantov zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu.

pred 13 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.