Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. august 2020, 17:49

Zamestnanci U. S. Steel Košice odmietli predlžovanie pracovného času

Na pochod a míting prišlo približne päťsto zamestnancov. 

Zásadným sporom s vedením oceliarní je otázka týždenného pracovného času, ktorý chce zamestnávateľ zvýšiť z 35,5 na 37,5 hodiny, čo odbory odmietajú.

 "My sme odhodlaní nevzdať sa tohto pracovného času. Zamestnávateľ chce pre obdobie platnosti kolektívnej zmluvy naťahovať pracovný čas a my vieme, čo za tým celým je, a to je jednoznačný úmysel v budúcnosti sa dotknúť opäť zamestnanosti, preto si tento pracovný čas chránime," uviedol pre novinárov predseda Výboru Rady odborov OZ KOVO v oceliarňach Juraj Varga. V otázke možného predĺženia pracovného času pripustil len výnimočné prípady so statusom spolurozhodovania. Zvýšenie pracovného času by sa celkovo malo týkať 5500 zamestnancov.

Na míting, ktorý zvolali odbory pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici, prišlo zhruba 500 zamestnancov, ich účasť na tento počet limitovali obmedzenia proti šíreniu nového koronavírusu. Na akcii, ktorá trvala polhodinu, vystúpil aj predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna.

"Cieľom dnešného podporného mítingu je, aby sme prejavili solidárnosť a odvahu medzi zamestnancami, že nielen na virtuálnych sieťach a ďalších podporných médiách dokážeme byť silní, ale že sa vieme postaviť tvárou v tvár sami za seba," povedal Varga. Odborári sú podľa neho pripravení aj na krajnú možnosť. "Je vyhlásená štrajková pohotovosť a na zorganizovanie štrajku treba naplniť isté podmienky. Ak sa naplnia, sme pripravení aj takto odvážne sa postaviť za svoj pracovný čas," dodal.

Kolektívne vyjednávania sa "zasekli" v druhej polovici júla. Odborová organizácia preto vyhlásila spor v kolektívnom vyjednávaní, následne štrajkovú pohotovosť a oficiálne požiadala o pridelenie sprostredkovateľa. Stretnutia sprostredkovateľky so zamestnávateľom a odbormi sa začali 31. júla. Vyjednávači sa na rokovaniach stretli aj vo štvrtok dopoludnia. "My naformulujeme našu textáciu a budeme sa o nej baviť pred mediátorom v utorok 18. júla. To bude v podstate tretie kolo v rámci riešenia sporu," priblížil Varga.

Podľa vyjadrenia hovorcu U. S. Steel Jána Baču efektívny pracovný čas môže byť v blízkej budúcnosti to, čo pomôže spoločnosti zostať konkurencieschopnou. "Ponúkame viac odpracovaných hodín za viac peňazí. Ak chceme prekonať prekážky, ktoré sú pred nami, bude nutné pracovať viac. Slovensko musí byť konkurencieschopné voči iným krajinám," uviedol. Vedenie podniku pritom verí v dohodu a spoluprácu. "Máme však zodpovednosť nielen za súčasnú prosperitu našich zamestnancov, ale aj za dlhodobú budúcnosť spoločnosti. Manažment bude ochraňovať budúcnosť U. S. Steel Košice v prospech všetkých, ktorí sa na nej podieľajú, zamestnancov, obchodných partnerov a akcionárov," konštatoval.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Po novembrových prezidentských voľbách v Spojených štátoch bude nasledovať „riadne odovzdanie“ moci. Vo štvrtok to uviedol líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell. McConnellovo vyhlásenie prišlo deň po tom, ako prezident USA Donald Trump odmietol sľúbiť pokojné odovzdanie moci v prípade svojej porážky v prezidentských voľbách.

pred hodinou

V Česku pribudlo za štvrtok 2913 novonakazených koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok za uplynulých osem dní - 17. septembra pribudlo viac ako 3000 nakazených. Najvážnejšia situácia je stále v hlavnom meste Praha

pred 3 hodinami

Dnes bude oblačno až zamračené, postupne na viacerých miestach dážď, prehánky, ojedinele búrky. Na východe aj menej oblačnosti a zrážky miestami. Denná teplota od 16 do 26 stupňov.