Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
12. august 2020

Americké voľby

Kamala Harrisová chce pomôcť Bidenovi poraziť Donalda Trumpa

V posledných týždňoch čelil 77-ročný prezidentský kandidát demokratov spochybňovaniu svojej mentálnej kapacity.

Kamala Harrisová chce pomôcť Bidenovi poraziť Donalda Trumpa

Joe Biden a Kamala Harrisová ešte vlani v lete stáli proti sebe v rámci primárok Demokratickej strany. Teraz je jeho viceprezidentskou kandidátkou. FOTO TASR/AP

Joe Biden už dopredu avizoval, že mužskí členovia jeho Demokratickej strany sa u neho ako kandidáti na viceprezidenta hlásiť nemusia. Chcel si vybrať ženu.

Špekulovalo sa napríklad o silne ľavicovo vyhranenej senátorke Elizabeth Warrenovej. Alebo o bývalej Obamovej poradkyni pre národnú bezpečnosť Susan Riceovej.

Vzhľadom na súčasnú spoločenskú atmosféru v USA, ktorej dominujú protesty hnutia Black Lives Matter, sa dalo predpokladať, že žena, ktorú si Biden vyberie, bude zároveň farebná. Ešte v pondelok bol zverejnený otvorený list približne stovky černošských osobností (vrátane rapera P. Diddyho), ktoré Bidena vyzvali, aby si vybral čiernu viceprezidentku, inak prehrá voľby.

Viceprezidentka a nástupníčka

V prospech farebnej ženy hovorili aj pomery vnútri Demokratickej strany, ktorá je silne ovplyvnená súčasným ľavicovo-liberálnym ideologickým diškurzom. K tomu patrí aj koncept takzvanej intersekcionality. To znamená, že na človeka sa hľadí cez prizmu toho, koľko marginalizovaných kolektívnych identít v sebe spája.

Z pohľadu intersekcionality je Bidenovou nevýhodou, že je „starý biely muž“. V apríli sa napríklad objavil prieskum verejnej mienky, podľa ktorého až 41 percent demokratických voličov trápi, že prezidentským kandidátom ich strany je „biely sedemdesiatnik“ (aj keď pre zvyšných 59 percent vrátane drvivej väčšiny čiernych a hispánskych voličov to nepredstavuje problém).

Z pohľadu konceptu intersekcionality je v takomto prípade, naopak, múdrou kompenzáciou vlastných nedostatkov kandidovať spolu s farebnou ženou. Odvčera je jej meno oficiálne známe: senátorka a bývalá generálna prokurátorka štátu Kalifornia Kamala Harrisová.

Dcéra výskumníčky rakoviny, pochádzajúcej z Indie, a profesora ekonómie, pôvodom z Jamajky, si ešte vlani sama trúfala na prezidentský úrad. Uchádzala sa o nomináciu Demokratickej strany, no tú napokon získal Joe Biden.

Predsa len sa však prezidentkou ešte môže stať. A reč nie je o hypotetickom prípade, že by Joe Biden počas výkonu funkcie nebodaj zomrel (v prípade úmrtia prezidenta na jeho miesto nastupuje viceprezident).

Už mesiace sa množia signály, že Biden bude kandidovať len na jedno volebné obdobie. Ak by tento rok v novembri vyhral voľby, o štyri roky tak logickým kandidátom demokratov na ďalšieho prezidenta bude jeho viceprezidentka.

Historická kandidátka

Kamala Harrisová je prvá farebná ženská kandidátka na post viceprezidenta v amerických dejinách a tretia ženská kandidátka. Prvou bola demokratka Geraldine Ferraro, ktorá s Walterom Mondaleom v roku 1984 kandidovala proti Ronaldovi Reaganovi a Georgovi Bushovi staršiemu. Druhou bola republikánka Sarah Palinová, ktorá v roku 2008 kandidovala s Johnom McCainom proti Barackovi Obamovi a Joeovi Bidenovi.

Žena sa doposiaľ nikdy nestala prezidentkou (hoci Hillary Clintonová pred štyrmi rokmi k tomu mala blízko) ani viceprezidentkou USA. Tentokrát by to mohlo dopadnúť inak.

V prieskumoch Biden zatiaľ nad Trumpom vedie. Úradujúcemu prezidentovi nepomáha pretrvávajúca epidémia koronavírusu, ktorú sprevádza množstvo obetí na životoch, ani z nej vyplývajúce negatívne dosahy na ekonomiku.

Na druhej strane, republikáni sa utešujú tým, že aj pred poslednými voľbami prieskumy favorizovali Hillary Clintonovú pred Donaldom Trumpom. A spoliehajú sa na efekt „skrytého voliča“, ktorý sa anketárom prieskumov nepriznáva, že bude voliť súčasného nájomníka Bieleho domu.

Joe Biden sa snažil v oznámení o svojom výbere vykresliť Kamalu Harrisovú ako ženu, ktorá v úlohe kalifornskej generálnej prokurátorky bojovala „proti veľkým bankám, pomohla dvíhať pracujúcich ľudí a ochraňovala ženy a deti pred zneužívaním“. Jej politické postoje sú typické pre súčasnú Demokratickú stranu: Kamala Harrisová chce zvrátiť Trumpovo zníženie daní; podporovala LGBT; zastávala sa pozitívnej diskriminácie; a pro-life aktivisti hovoria o nej a Bidenovi ako o „najviac propotratárskej kandidačnej listine v amerických dejinách“...

Phony Kamala

Inzercia

Donald Trump už naznačil, ako sa proti dvojici Biden-Harrisová bude vyhraňovať. V reakcii na viceprezidentskú kandidátku svojho vyzývateľa oznámil, že ho tento výber prekvapil vzhľadom na Harrisovej slabé výsledky v demokratických primárkach. A poukázal na konflikty, ktoré dvojica mala počas vlaňajších televíznych diskusií.

„Bola veľmi neúctivá voči Joeovi Bidenovi,“ vyhlásil Trump. „Je ťažké vybrať si niekoho, kto bol natoľko neúctivý.“

Harrisová počas demokratických primárok Bidenovi emotívnym spôsobom vytkla, že sa na začiatku 70. rokov mal stavať proti desegregácii škôl: „V Kalifornii žilo malé dievčatko, ktoré chodilo do druhej triedy, keď sa integrovali verejné školy, a každý deň ho do školy vozil autobus. To malé dievčatko som bola ja.“

Biden neostal Harrisovej nič dlžný a obvinil ju, že počas jej obdobia ako generálnej prokurátorky Kalifornie zbytočne dlho držala väzňov za mrežami ako zdroj lacnej pracovnej sily. Trump tiež dostal otázku týkajúcu sa toho, že ako prokurátorka v San Franciscu bola zodpovedná za 1900 odsúdení v súvislosti s marihuanou, hoci sama mala tvrdiť, že s touto drogou mala skúsenosť.

Trump je známy vynachádzaním farbistých adjektív, ktorými častuje svojich oponentov. Kým Clintonová bola „crooked Hillary“, Harrisová bude „phony Kamala“ (falošná, predstierajúca).

Trump tiež Harrisovej vytkol, že je proti ťažbe ropy a zemného plynu prostredníctvom frackingu. To by mohlo jej a Bidenovi uškodiť v štátoch ako Pennsylvánia alebo Ohio, kde volebné výsledky môžu byť tesné a mnohí ľudia z ťažby žijú. Na druhej strane, viceprezidentská kandidátka môže demokratom riešiť niekoľko problémov v kampani.

Najstarší prezident

Dvojica Biden-Harrisová nie je historicky bezprecedentnou len kvôli tomu, že na viceprezidentku prvýkrát kandiduje farebná žena. Ak by vyhrali, dnes 77-ročný Joe Biden bude skladať prezidentskú prísahu ako najstarší prezident v amerických dejinách.

V posledných týždňoch sa objavili špekulácie o úpadku jeho duševných síl. Keď s výčitkou veku bol konfrontovaný Ronald Reagan počas prezidentských volieb v roku 1984, so sebe vlastným šarmom odvetil, že nebude zneužívať mladosť a neskúsenosť svojho protikandidáta.

Keď, naopak, Joe Biden dostal otázku, či podstupuje testy svojich mentálnych schopností, reagoval veľmi agresívne. Redaktorovi povedal, že je to, akoby sa ho spýtal, či podstupuje testy na drogy. A následne sa ho opýtal, či je feťák.

Kampaň je fyzicky i psychicky náročná. Aj Trumpove prerieknutia sú dobre známe. Len nedávno tvrdil, že španielska chrípka pomohla ukončiť druhú svetovú vojnu (v skutočnosti sa objavila súbežne s koncom prvej svetovej vojny).

No u Bidena sú prítomné čudné vyjadrenia, nedokončené vety či zvláštne myšlienkové konštrukcie. Pred pár dňami sa stal terčom kritiky, lebo povedal, že hispánska komunita je veľmi rôznorodá – na rozdiel od afroamerickej komunity.

Dosť zvláštne vyhlásenie vzhľadom na to, že Afroameričania sú jednou z významných voličských základní Demokratickej strany a Spojenými štátmi otriasajú nepokoje pod hlavičkou hnutia Black Lives Matter. Biden sa neskôr ospravedlnil: Nechcel naznačovať, že afroamerická komunita je monolitická.

Výber Kamaly Harrisovej ako viceprezidentskej kandidátky Bidenovi pomôže odpútať na chvíľu pozornosť od debaty o tom, či je mentálne fit na post prezidenta Spojených štátov. No pravdepodobne sa nevyhne trom 90-minútovým televíznym diskusiám s Donaldom Trumpom. Tie budú fyzicky náročné a môžu na jeseň ukázať verbálnu pohotovosť oboch hlavných kandidátov.

Trump sa už nechal počuť, že sa na televízne debaty s Bidenom teší.

Odporúčame