Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. august 2020, 15:39

Hongkončania vyjadrujú podporu Jimmymu Laiovi kupovaním jeho denníka

Hongkončania vyjadrujú podporu Jimmymu Laiovi kupovaním jeho denníka

Foto - TASR/AP

Vydavateľa prodemokratických novín Apple Daily zatkla polícia na základe nového čínskeho zákona o národnej bezpečnosti.

Hongkončania v utorok hromadne kupovali prodemokratický denník Apple Daily, aby preukázali podporu jeho majiteľovi Jimmymu Laiovi, ktorého v pondelok zatkla polícia na základe nového čínskeho zákona o národnej bezpečnosti. Informovala o tom agentúra AFP.

Zásahy proti prodemokratickým aktivistom v Hongkongu sa od zavedenia zákona o národnej bezpečnosti, ktorý Čína koncom júna uvalila na toto poloautonómne územie, vystupňovali.

Tieto zásahy vyvolali znepokojenie na Západe a obavy o milióny ľudí, ktorí vlani protestovali proti rastúcemu vplyvu Číny na území Hongkongu.

Medzi zatknutými sa nachádza aj hongkonský mediálny magnát a jedna z najvýznamnejších prodemokratických osobností mesta Jimmy Lai, ktorého zatkli pre obvinenie z tajnej dohody so zahraničnými silami - ide o jeden z nových trestných činov podľa zákona o národnej bezpečnosti - a za podvod.

Samotného 71-ročného Laia odviedla polícia zo sídla denníka Apple Daily v putách a zadržala aj jeho dvoch synov a viacerých popredných manažérov jeho mediálnej spoločnosti.

Inzercia

Na preukázanie solidarity s Laiovým zatknutím sa ľudia v meste ponáhľali kúpiť utorkové vydanie Apple Daily, pričom noviny tvrdia, že miesto obvyklých 70 000 výtlačkov museli vytlačiť 550 000.

Laiovo zatknutie taktiež vyvolalo hromadný nákup akcií jeho mediálnej skupiny a ich hodnota vzrástla za jeden deň o tisíc percent.

Zákon o národnej bezpečnosti zakazuje v Hongkongu aktivity smerujúce k odtrhnutiu, podvratnú činnosť zameranú voči ústrednej vláde v Pekingu, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.

Podľa predstaviteľov hongkonskej demokratickej opozície je zákon namierený voči nim.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Súhrn víkendových udalostí:

pred 7 hodinami

Tisíce ľudí pochodovali centrom Berlína a žiadali, aby nemecká vláda urobila viac na pomoc migrantom z tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, ktorý zničil požiar. V meste Düsseldorf sa zasa niekoľko tisíc demonštrantov zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu.

pred 11 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.