Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. august 2020, 12:24

Nemecko

Kandidátom sociálnych demokratov na kancelára bude Olaf Scholz

Kandidátom sociálnych demokratov na kancelára bude Olaf Scholz

Foto - TASR/AP

Minister financií a bývalý starosta Hamburgu je považovaný za pragmatika, preto čelí kritike ľavicového krídla SPD.

Kandidátom nemeckých sociálnych demokratov na kancelára v budúcoročných voľbách bude terajší minister financií Olaf Scholz. Oznámili to lídri Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), informujú agentúry DPA a AP.

Scholz (62), ktorý je tiež vicekancelárom v koaličnej spolkovej vláde SPD s kresťanskými demokratmi kancelárky Angely Merkelovej, bol dlho považovaný za možného volebného lídra sociálnych demokratov, v samotnej strane je však zároveň mimoriadne kontroverznou osobnosťou.

Spolupredsedovia SPD Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans v tejto súvislosti pripustili, že toto rozhodnutie bude pre niektorých v strane prekvapivé. Požiadali však členov SPD o dôveru pri ďalšom postupe pred voľbami.

Samotný Scholz vyhlásil, že sa teší na „skvelý, férový a úspešný volebný súboj so silným tímom". Dodal, že prezídium a predsedníctvo strany ho nominovali jednohlasne.

Nemecko bude mať po voľbách, ktoré sa budú konať približne o rok – očakávaný termín je v auguste až októbri 2021 –, nového lídra. Merkelová totiž ohlásila odchod z politiky po svojom aktuálnom štvrtom funkčnom období na čele spolkovej vlády. Jej konzervatívci zatiaľ svojho kandidáta na kancelára neoznámili.

Scholz, bývalý starosta Hamburgu, prevzal post ministra financií v Merkelovej kabinete pred dvoma rokmi. V stredoľavicovej SPD je považovaný za pragmatika i politika nakloneného viac doprava, preto čelí kritike ľavicového krídla strany.

V prieskumoch verejnej mienky je Scholz najobľúbenejším politikom SPD. Podpora samotnej strany, naopak, klesla z 20,5 percenta vo voľbách v roku 2017 na aktuálnych okolo 15 percent.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Súhrn víkendových udalostí:

pred 9 hodinami

Tisíce ľudí pochodovali centrom Berlína a žiadali, aby nemecká vláda urobila viac na pomoc migrantom z tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, ktorý zničil požiar. V meste Düsseldorf sa zasa niekoľko tisíc demonštrantov zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu.

pred 13 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.