Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. august 2020

Bol svet stvorený za 168 hodín?

Zdanlivá nezrovnalosť medzi vierou a vedou v prípade stvorenia sveta, je už dlhú dobu predmetom siahodlhých diskusií. Pritom vysvetlenie je jednoduché.
Bol svet stvorený za 168 hodín?

Čo hovorí Genezis

Genezis v prvej kapitole opisuje stvorenie sveta. Opisuje ho v horizonte siedmych, resp. šiestich dni, počas ktorých Boh stvoril vesmír, Zem a všetko čo je na nej. Siedmy deň Boh odpočíval. Aj preto máme nedeľu :)

Čo hovorí veda

Veda, na druhej strane, hovorí, že vývoj vesmíru trval miliardy rokov a určite nie 6 dni. Potvrdzujú to aj rozličné výskumy a overovanie mnohých teórií o vzniku sveta. 

Na prvý pohľad teda jasný rozkol - Biblia tvrdí, že 7 dni (čiže údajne 168 hodín), veda tvrdí, že miliardy rokov. V skutočnosti sa však tieto teórie dajú akoby spojiť. 

O akých dňoch hovorí Biblia?

Hlavným problémom je to, že väčšina ľudí, si z nejakých dôvodov myslí, že biblický deň = 24 hodín. Teraz príde šok pre ponektorých z nich - biblický deň nie je 24 hodín! Áno, to tvrdím ja, ale mám na to logické dôkazy!

Ako iste vieme, dĺžka dňa je 24 hodín. Lenže zabúdame, že to je dĺžka dňa len tu - na Zemi. Na Jupiteri deň trvá cca 9 hodín, na Saturne tuším 11 (áno, som lenivý, aby som to hľadal :) ) a na Venuši trvá jeden deň viac ako 200 rokov (Venuša sa otáča okolo osi veľmi pomaly). V každom prípade to, že nejaký deň a noc vôbec existujú, závisí od existencia Slnka. Takže kým neexistovalo Slnko, neexistovali ani planéty. Neexistovali ani deň a noc a už vôbec deň netrval 24 hodín. A keďže Slnko bolo stvorené až na štvrtý biblický deň, je jasné, že biblický deň nemohol trvať 24 hodín. 

Naopak - biblický deň označuje nejaký ucelený časový úsek, počas ktorého sa niečo dialo. A je vcelku zaujímavé, že postup stvorených vecí sa takmer zhoduje s postupom a vývojom planéty, o akom hovorí veda... 

Biblia nie je učebnica

Musíme si uvedomiť fakt, že Biblia nie je učebnicou prirodopisu, ani učebnicou dejepisu. Biblia sa nesnaží podať svedectvo o tom AKO bol stvorený vesmír, ale o tom KTO ho stvoril. Prvá kapitola Genezisu je literárny útvar, v ktorom sa používajú rozličné symboly, dané a pochopiteľné ľuďom danej doby. Viete, keď si človek myslel, že Zem je plochá doska, asi ťažko by mu niečo hovorili pojmy ako antihmota, jadrová reakcia, zdanlivá magnitúda a paralaxsekunda. Biblia bola napísaná pre ľudí danej doby niekoľko iks rokov pred narodením Krista. Preto je písaná tak, aby ju ľudia pochopili a aby sa pokorili pred všemohúcim Božím slovom, ktoré dokázalo stvoriť vesmír z ničoho.

Titulný obrázok pochádza z premium accountu na freepik.com

Inzercia

K viere ma od malička viedli rodičia. V puberte som ju začal zveľaďovať, študovať a skúmať do hĺbky a vtedy som sa pre ňu aj sám rozhodol. Od roku 2006 pôsobím ako chrámový organista a verím, že túto službu budem konať až do smrti. Som obdarený (alebo potrestaný?) naturálnym spôsobom vyjadrovania, čo sa premieta aj do mojej blogerskej činnosti. Vo svojich blogoch sa venujem téme kresťanstva, ale aj iným témam, ktoré ma zaujímajú.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.