Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. august 2020, 19:56

EÚ a USA odsúdili zatknutia hongkonských aktivistov a mediálneho magnáta

Hongkonská polícia zatkla v pondelok minimálne deväť až desať ľudí vrátane známej prodemokratickej aktivistky Agnes Chowovej a mediálneho magnáta Jimmyho Laya, informovala agentúra DPA.

Zadržali ich pre podozrenie z porušenia nového, kontroverzne prijímaného čínskeho zákona o národnej bezpečnosti, ktorý umožňuje stíhanie osôb za široko definované spektrum aktivít smerujúcich k odtrhnutiu Hongkongu od Číny. Hrozia im väzenské tresty od troch do desiatich rokov a v najhorších prípadoch aj doživotie.

Hongkonská polícia v rámci veľkej pondelňajšej razie prehľadala sídlo denníka Apple Daily, ktorý vlastní výrazný kritik Pekingu Jimmy Lai. Samotného 71-ročného Laia odviedla z budovy v putách a zadržala aj jeho dvoch synov a viacerých popredných manažérov jeho mediálnej spoločnosti.

Medzi zatknutými je údajne aj videoreportér Wilson Li pracujúci pre britskú televíziu ITV. Hongkonská polícia mená zatknutých osôb nezverejnila. EÚ pondelňajšie zatýkanie v Hongkongu odsúdila s tým, že Peking využíva nový zákon o národnej bezpečnosti na potlačenie slobody prejavu v Hongkongu.

"Zatknutia Jimmyho Laiho, jeho rodinných príslušníkov a ďalších osôb a prehľadávanie kancelárií denníka Apple Daily pre obvinenia z tajných dohôd so zahraničnými mocnosťami ešte viac podporujú naše obavy, že zákon o národnej bezpečnosti vláda používa na potlačenie slobody prejavu a médií v Hongkongu," uviedol Peter Stano, hovorca šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella.

"Európska únia pripomína, že dodržiavanie ľudských práv a základných slobôd je ústredným prvkom základného práva a zásady jedna krajina, dva systémy," pripomenul Stano. Tiež dodal, že sloboda médií a politický pluralizmus sú piliermi demokracie a základnými prvkami otvorenej a slobodnej spoločnosti. V podobnom zmysle sa vyjadril aj šéf americkej diplomacie Mike Pompeo.

"Som hlboko znepokojený správami o zatknutí Jimmyho Laia na základe drakonického hongkonského zákona o národnej bezpečnosti," napísal Pompeo na Twitteri. Podľa neho ide o ďalší dôkaz toho, že čínska komunistická strana podkopáva slobody Hongkongu a práva jeho obyvateľov.

Peking naopak zatknutie hongkonského mediálneho magnáta privítal a označil ho za "protičínskeho štváča", ktorý sa spojil s cudzími mocnosťami v záujme vyvolávania chaosu v Hongkongu.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Súhrn víkendových udalostí:

pred 8 hodinami

Tisíce ľudí pochodovali centrom Berlína a žiadali, aby nemecká vláda urobila viac na pomoc migrantom z tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, ktorý zničil požiar. V meste Düsseldorf sa zasa niekoľko tisíc demonštrantov zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu.

pred 12 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.