Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. august 2020, 18:52

Irán neodškodní príbuzných obetí zostrelenia ukrajinského lietadla

"Lietadlo bolo poistené ukrajinskými a európskymi firmami, a preto by za škody mali zaplatiť ony," povedal štátnej tlačovej agentúre IRNA Golam-Réza Solejmání. Iránske poisťovne podľa neho nemali s nehodou nič spoločné.

Ešte koncom júla hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí uviedol, že Irán "v zásade" pripravený zaplatiť Ukrajine odškodné za zostrelené lietadlo.

Lietadlo podľa tvrdení Teheránu nedopatrením zostrelili 8. januára 2020 iránske revolučné gardy. K nešťastiu došlo v čase, keď protivzdušná obrana v oblasti Teheránu bola v pohotovosti pre prípad, ak by USA uskutočnili odvetu za iránske útoky na americké ciele v susednom Iraku. Tieto útoky boli reakciou na zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního pri akcii amerického dronu v blízkosti letiska v Bagdade.

Irán začiatkom júla oznámil, že príčinou zostrelenia lietadla krátko po štarte z teheránskeho letiska bola "ľudská chyba", keďže bol chybne nastavený radar protivzdušnej obrany. Ukrajina vtedy oponovala, že na takéto vyhlásenie je ešte príliš skoro, keďže ešte nebolo ukončené vyšetrovanie príčin tragédie.

Čierne skrinky z lietadla Irán dopravil do Paríža, kde ich skúma iránska delegácia spoločne s francúzskym Úradom vyšetrovania a analýz civilného letectva (BEA).

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Súhrn víkendových udalostí:

pred 8 hodinami

Tisíce ľudí pochodovali centrom Berlína a žiadali, aby nemecká vláda urobila viac na pomoc migrantom z tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, ktorý zničil požiar. V meste Düsseldorf sa zasa niekoľko tisíc demonštrantov zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu.

pred 12 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.