Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. august 2020, 16:53

Libanonská vláda odstúpila v súvislosti s výbuchom v Bejrúte

„Celá vláda rezignovala,“ povedal minister zdravotníctva Hamad Hasan novinárom po pondelkovom zasadnutí vlády.

Minister dodal, že premiér Hassán Dijáb teraz zamieri do prezidentského paláca, kde "odovzdá (prezidentovi) rezignáciu v mene všetkých ministrov". Očakáva sa tiež premiérovo oficiálne oznámenie odstúpenia kabinentu.

Libanonský premiér Hassán Dijáb pripísal zodpovednosť za mohutnú explóziu zo 4. augusta "skorumpovanej" vládnucej elite, ktorá v Libanone vládne už viac ako 30 rokov. Dnes sme vypočuli ľudí a ich požiadavky, aby tí, ktorí sú za výbuch zodpovední, niesli následky," povedal Dijáb v televíznom prejave k národu. "Preto dnes oznamujem demisiu celej vlády," povedal.

Dijáb ďalej uviedol, že korupcia v Libanone je "väčšia než štát", v dôsledku čoho sa rozhodol urobiť "krok späť" a bojovať za zmenu spoločne s ľuďmi, píše agentúra AP. Politici, ktorí krajinu spravovali v posledných desaťročiach, by sa podľa odstupujúceho premiéra mali  "hanbiť, pretože k tejto katastrofe (výbuchu v Bejrúte) viedla ich korupcia, ktorá bola roky skrytá".

Dijáb sa úradu ujal len v januári tohto roku po tom, čo v októbri pod tlakom masových demonštrácií odstúpil jeho predchodca Saad Harírí, dodáva AP. Protesty sa v Libanone konajú od minulého októbra. Demonštranti vládu obviňujú z korupcie, neschopnosti a zlej finančnej situácie v krajine. 

Demisia vlády prichádza po ničivom výbuchu v bejrútskom prístave, po ktorom v krajine opätovne vypukli protivládne protesty. Explózia zo 4. augusta si vyžiadala viac než 160 mŕtvych a vyše 6 000 zranených.

Mohutná tlaková vlna spôsobila rozsiahlu devastáciu metropoly a prístav prakticky zrovnala so zemnou. Podľa prvotného vyšetrovania bol príčinou výbuchu požiar, ktorý odpálil skladisko explozívnych látok skladovaných v prístav od roku 2013. 

Ešte pred oznámením o demisii celej vlády odstúpili minister financií Ghází Wazní, ministerka spravodlivosti Marie-Claude Nadžmová, minister životného prostredia Demianos Kattar a ministerka informácií Manál abd as-Samadová.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Súhrn víkendových udalostí:

pred 8 hodinami

Tisíce ľudí pochodovali centrom Berlína a žiadali, aby nemecká vláda urobila viac na pomoc migrantom z tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, ktorý zničil požiar. V meste Düsseldorf sa zasa niekoľko tisíc demonštrantov zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu.

pred 12 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.