Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. september 2015

Čo sa dialo na pochode

Udalosti z Národného pochodu za život, ako sme ich zaznamenávali počas dvoch dní

Čo sa dialo na pochode

V Bratislave a Košiciach sa už od nedele 13. septembra konajú sprievodné akcie k Národnému pochodu za život. Celý program je veľmi bohatý, obsahuje niekoľko desiatok podujatí, všetky je možné nájsť na internetovej stránke Pochodu. Pozrite si aj naše tipy, akých akcií sa zúčastniť. 

Pošlite nám svoje zážitky a fotografie na redakcia@postoj.sk, ďakujeme!

18:10 Na Pochode sa zúčastnil aj architekt Klement Trizuljak, ktorý je svedkom premeny pro life hnutia na Slovensku: „Pred ôsmimi rokmi, keď bolo 50. výročie uzákonenia potratového zákona, sa nás tu na námestí zišlo asi 30 či 40, nepodarilo sa zvolať ani len 50 ľudí, ktorí by niesli drevený kríž symbolizujúci tých 50 rokov od začiatku legalizovaných potratov. Bol to položivý, lepšie povedané polomŕtvy pochod. Teraz je tu 50 tisíc ľudí, možno oveľa viac, čo na to povedať?" Trizuljak sám hľadá odpoveď na to, prečo došlo k posunu. "Ani neviem, kde nastala tá iskra, ale cítiť, že ľudia na Slovensku už nie sú takí zakríknutí, začínajú sa emancipovať. Priznám sa, že mňa osobne ešte viac napĺňajú radosťou tie semináre a workshopy, ktoré boli v sobotu a ktoré prehlbujú naše poznanie."

18:00 Pozrite si niekoľko momentiek z čela Pochodu:

Videa zaznamenala Daniela Matejovičová.

Pohľad z Mostu SNP (lo):

17:20 “Účasť v Bratislave je pre mňa ešte väčším prekvapením, ako účasť v Košiciach. Neočakávali sme to,” dodal pre Postoj Michalčík. Otázku o konaní ďalšieho Pochodu za život považuje ešte za predčasnú, pokiaľ si to však situácia v spoločnosti bude vyžadovať, nevylučuje, že bude aj tretí ročník tohto podujatia. “Myslím si, že sme trošičku prestrelili v počte sprievodných podujatí. Chceli sme ponúknuť takú pestrú paletu, až z nej bol monet. Možno bolo lepšie to skresať,” uviedol negatíva Michalčík.

17:10 “Uskutočniť pochod v Bratislave bola ešte väčšia výzva, ako v pred dvoma rokmi, a dnes sme zázrak z Košíc prekonali,” povedal Marek Michalčík. Odhady účastníkov hovoria o počte od 70 do 85 tisíc. “Som si istý, že Bratislava na Národný pochod nezabudne,” povedal Michalčík. “Najdôležitejšie je nie to, že sme prekonali Košice, ale že chceme pripomenúť, že radosť zo života by mal mať každý človek, od počatia po prirodzenú smrť.”

17:00 Začala záverečná tlačová konferencia. Prvé slovo mal biskup Haľko, ktorý povedal: "Spoločenstvo ľudí, ktorí chcú chrániť život a majú radi život je velké.” Pre Mareka Michalčíka je to zavŕšenie niekoľkomesačnej práce. "Posledné tri dni bolo nádherným obdobím, práca dobrovoľníkov by sa mala dať do výkladnej skrine. Pamätám si euforické zábery z SNP. Dnes sa nám podarilo premenovať ho na Námestie slovenského národného pochodu."

16:30 Pochod sa oficiálne skončil. Ulice sú však stále plné ľudí.  

16:25 Pri pochode pomáha asi tisíc dobrovolnikov, aj františkán na fotke. Zdá sa, že najslabším miestom je prechod z Námestia SNP na Gorkého ulicu, kde sa prúd prakticky zastavuje. Už tak úzka Gorkého ulica bola políciou ešte zúžená, problémom v plynulosti sú aj autá, ktoré na nej parkujú.

16:10 Pochodujúci sú opäť na Námestí SNP. Moderátori informujú, že nie všetci možno budú môcť prejst trasu, keďže prišlo veľmi veľa ľudí. Pohľad z Domu Quo Vadis:

 

16:00 Na pódiu vystúpil aj utečenec z Iránu. Dav sa veľmi pomaly začina pohýňať z Námestia SNP. Prejde len pár metrov a znova zastane. Foto z Gorkého ulice: 

15:48 Pamätníci z Košíc hovoria, že na rozdiel od tamojšieho pochodu, kde sa aj pochodovalo, tu sa stojí. Niektorí žartujú, že ide o Postoj za život, namiesto Pochod za život. Množstvo ľudí sa totiž len pomaly dostáva do užších ulíc. Pre rozkopávky sa zvolila trasa, ktorá podľa usporiadateľov nie je optimálna, z námestia sa ide do relatívne úzkych ulíc. 

"Ste výnimočný národ," povedala jedna z hlavných osobností amerického prolife hnutia Pat Fagan. Pripomenul slová Jána Pavla II. o dôležitom postavení Slovenska v Európe. Rakúsky biskup Laun, ktorý dnes prišiel medzi rečníkov, by si želal, aby takéto pochody boli aj v iných krajinách Európy. 

Anna Verešová z organizácie Áno pre život vyvrátila mýty o tom, že sa venujú iba nenarodeným deťom, pomáhajú aj tým narodeným, týraným ženám a pod. "Každý, kto pomáha, dostane veľmi veľa radosti." Spomenula tiež, že ciele organizácií, aká je aj ich, pre ich posolstvo nie sú podporované. 

Moderátori nazvali medzirečou Námestie SNP Námestím slovenského národného pochodu.

15:45 Práve teraz pri bratislavskom Manderláku. Dav sa v podstate nehýbe. 

15:20 Podľa predbežných odhadov polície bude účasť vyššia ako 50-tisíc účastníkov, môže dosiahnuť až 70-tisíc.

 

15:00 "Teším sa, že môžem byť s vami," hovorí arcibiskup Zvolenský z tribúny. 

14:50 Pochod sa začal. Znie hymna a dav sa pohol. Námestie SNP aj prístupové cesty sú zaplnené, predbežný odhad je medzi 40 až 50 tisíc ľudí, stále prichádzajú dalšie skupiny.

14:20 Námestie SNP sa zapĺňa, vidieť zástavy a transparenty zo Spiša, z Oravy i východného Slovenska. "Účasť je lepšia, ako sme očakávali," hovorí jeden z organizátorov Pochodu Jozef Kozák. Predbežný odhad je 50-tisíc a ľudia stále prichádzaju. Pod tribúnou je už prítomný aj arcibiskup Cyril Vasiľ.

14:15 Súčasťou pochodu je aj zbierka trvanlivých potravín a školských pomôcok pre ženy a deti v núdzi, ale aj pre utečencov, ktorým pomáha Slovenská katolícka charita. Podľa jej hovorkyne Bernadetty Múdrej účastníci pochodu túto konkrétnu možnosť pomoci využili a zapájajú vo veľkom. Zberné miesta sú na parkovisku v Inechebe, u Kapucínov v kostole sv. Štefana priamo v centre a na Hlavnej stanici. 

14:00  V Bratislave sú už aj stovky pútnikov z Oravy, Liptova a Spiša. Pútnici zo Spišskej diecézy mali v rámci doobedného liturgického slávenia  ako jediní dve základne. V Petržalskej Farnosti sv. Rodiny slávil svätú omšu diecézny biskup Štefan Sečka, priamo v centre v Kostole sv. Alžbety celebroval svätú omšu pomocný biskup Andrej Imrich.

Počas prolife bohoslužby praskal Kostol sv. rodiny vo švíkoch, plné pútnikov bolo aj Námestie Jána Pavla II. Biskup Sečka mal pripravenú kratšiu a dlhšie verziu svojho príhovoru, veriacich nechal hlasovať. Tí si vybrali kratšiu.

„Dnešný pochod nie je manifestom sily. Bude to naše prihlásenie sa k Pánu Bohu: sme ti Bože vďační za dar života,“ uviedol biskup Sečka s tým, že ochrana života nie je len úlohou kňazov a biskupov, ale všetkých veriacich. „Hovorme so svojimi doma. (...) Náš postoj k životu je prejavom otvorenosti a vďaky,“ uviedol. Veriacich povzbudil, aby svojim kolegom, príbuzným či známym vysvetľovali svoj postoj a zasadili sa za ochranu života.

13:15 Slovenský Pochod prišiel podporiť aj biskup Andreas Laun z rakúskeho Salzburgu. Bratislavu navštívil už v roku 2012, keď tu v rámci Bratislavských Hanusových dní hovoril o tom, ako sa môžeme poučiť zo situácie katolíkov v Rakúsku.

12:35 Denník Pravda vydal v tomto mesiaci k Pochodu štyri články: dve neutrálne správy prevzaté z agentúry SITA a dva negatívne ladené komentáre.

12:25 Organizátori Pochodu zverejnili fotoalbum zo sobotných podujatí, boli medzi nimi diskusie s Maxom Kašparů, Mariánom Kuffom, kultúrny program na Hlavnom námestí a ďalšie akcie.

Ponúkame vám fotky z prvého dňa, ktorý dopadol výborne. Ale až dnes sa rozbehne tá pravá pecka za život! Tešíme sa na vás. :)

Posted by Národný pochod za život on 20. september 2015 Zdieľať

12:10 Z okna veže Katedrály sv. Martina zaviala najdlhšia biela stužka za nenarodené deti, má dlžku 600 metrov.

Najväčšia biela stužka za nenarodené deti... 600 metrov spolu

Posted by Pavol Danko on 20. september 2015 Zdieľať

11:50 (rp) Svätu omšu za Trnavskú arcidiecézu v Kostole povýšenia Svätého kríža v Petržalke celebroval arcibiskup Ján Orosch. V kázni povedal: "V Šaštíne sa vrcholní politici modlili v prvom rade. Videl som, že ovládajú aj nicejsko-carihradské vyznanie viery, právom teda od nich očakávame, aby pri otázke života a rodiny spolupracovali s Cirkvou." Arcibiskup sa venoval viacerým témam a kritikou podrobil aj niektorých kňazov, ktorí odmietli čítať pastiersky list biskupov k Národnému pochodu za život.

11:40 V Bratislave by podľa predpovede SHMÚ malo byť polojasno, približne 21 °C, pršať by nemalo.


Foto: www.shmu.sk

11:30 V Bratislave od stredy až do najbližšieho utorka (od 16. do 22. septembra) prebieha Európsky týždeň mobility, ktorý je zameraný na podporu cestovania v Mestskej hromadnej doprave. Všetci návštevníci Bratislavy môžu využívať MHD zadarmo, stačí sa im preukázať platným vodičským preukazom. 

11:00 Arcibiskup Zvolenský sa v kázni v katedrále povedal: "Boh je vždy na Pochode za život." Venoval sa aj otázke ochrany zdravotne znevýhodnených detí. Pripomenul, že mnoho krát sa dnes vyberá, aké deti sa majú narodiť a aké nie, a tým sa ponúkne potrat. Spomenul príbeh matky, ktorá keď sa dozvedela o hendikepe svojho dieťatka, plakala, no povedala: "Aj keď je zdravotne znevýhodnené, zahrnieme ho plnou láskou."

10:20 Bratislavské Hlavné námestie je plné, TV LUX začína vysielať priamy prenos sv. omše z Katedrály sv. Martina.

NÁRODNÝ POCHOD ZA ŽIVOTŠtáby TV LUX dokončujú posledné prípravy pred začatím priamych prenosov z Národného pochodu za ...

Posted by TV LUX on 20. september 2015 Zdieľať

10:10 Včera sa Pochod za život (Marsch für das Leben) konal aj v Berlíne. Podľa portálu kath.net sa na ňom zúčastnilo viac ako 7000 ľudí.


Foto: kath.net

Nemecký Pochod si všimol sekretár KBS Anton Ziolkovský. Bude mať Bratislava viac účastníkov?

Vcera na pochod za zivot v Berline prislo asi 7000 ludi vratane viacerych biskupov. Miestni to hodnotia ako velky...

Posted by Anton Ziolkovský on 19. september 2015 Zdieľať

9:45 Toto je dnešná trasa Pochodu za život v Bratislave. Podľa plánu by samotný pochod mal začať 14:30 a trvať by mal asi dve hodiny.

9:30 Fotky z príprav od dobrovoľníkov sústredených na Základnej škole Matky Alexie v Bratislave.

9:20 Hlavná bohoslužba k Pochodu za život sa začne 10:30 v Katedrále svätého Martina, čo je zároveň bohoslužba Bratislavskej arcidiecézy. Sledovať ju bude možné na TV LUX. Ostatné diecézy budú mať bohoslužby v jednotlivých bratislavských kostoloch podľa harmonogramu pripojeného nižšie.Takmer všade o 10:30.

0:05 Nedeľný program pozostáva z troch častí. Doobeda sa budú konať bohoslužby v bratislavských kostoloch rozdelených podľa diecéz a slúžiť ich budú biskupi. Okolo obeda sa bude odohrávať kultúrny program na Námestí SNP, vystúpia Mária Čírová či Peter Bažík. Nasledovať budú príhovory hostí a okolo 14:30 by mal začať samotný pochod Bratislavou. Ukončenie programu sa očakáva okolo 16:30. Prinášame rozpis kostolov a ich rozdelenie podľa diecéz.

09:00 – 12:00 / Pro-life bohoslužby

09:00 / sv. omša v maďarskom jazyku, Kostol františkánov Františkánske námestie 2

10:30 / Bratislavská arcidiecéza, Katedrála sv. MartinaRudnayovo nám. 1

Inzercia

10:30 / Bratislavská eparchia, Katedrála povýšenia Svätého kríža Ulica 29. augusta

10:30 / Trnavská arcidiecéza, Kostol povýšenia Svätého kríža Daliborovo nám. 1 (Petržalka)

10:30 / Nitrianska diecéza, Kostol sv. Jána z Mathy (tzv. Trojička) Župné nám. 11

10:30 / Spišská diecéza (diecézny biskup), Kostol Svätej rodiny Nám. Jána Pavla II. (Petržalka)

10:30 / Spišská diecéza (pomocný biskup) Kostol Sv. Alžbety (Alžbetinky) Špitálska 21 (centrum)

10:30 / Rožňavská diecéza, Kostol františkánovFrantiškánske námestie 2

10:30 / Košická arcidiecéza, Blumentálsky kostolRadlinského ul.

10:30 / Vojenský ordinariát, Katedrála sv. ŠebastiánaPekná cesta 2 B

10:30 / Saleziánska rodina, Kostol na MamateyovejMamateyova 4 (Petržalka)

11:00 / Žilinská diecéza, Kostol na Kalvárii Panny Márie Snežnej, Na Kalvárii 10

11:00 / Banskobystrická diecéza, Kostol kapucínovŽupné nám. 10

11:00 / Prešovská archieparchia, Kostol jezuitovFrantiškánske nám. 4

11:00 / Košická eparchia, Kostol sv. Ladislava Špitálska 7

23:00 Diskusie pod názvom "Politický okrúhly stôl" sa zúčastnili traja politici, Igor Matovič sľúbil darovať 200 tisíc eur. Diskusiu moderoval Jaroslav Daniška.

Pozvanie do diskusie o tom, ako prakticky pomôcť ženám v núdzi, ktoré z ekonomických alebo sociálnych dôvodov idú na umelý potrat, prijali traja politici: Ján Figeľ, Igor Matovič a Daniel Lipšic. Radoslav Procházka sa ospravedlnil a Róbert Fico pozvanie neprijal.

Diskusia sa nemohla vyhnúť téme utečencov, preto sme s ňou začali. Traja prítomní politici sa v hodnotení situácie v zásade zhodli. Štáty EÚ musia dodržiavať svoje záväzky a preto od utečencov aj ekonomických migrantov vyžadovať štandardný postup (žiadosť o azyl znamená vstup do azylového procesu). Daniel Lipšic označil názory premiéra Fica, ktorý varuje pred možnou prítomnosťou teroristov medzi utečencami, za pokrytecké, keďže Ficove vlády postupne prijali až 8 väzňov z Guantanáma, o ktorých kriminálnom profile nemôže byť pochýb. Igor Matovič si myslí, že v momente, ak utečenci z vojnových oblastí opustia prvú bezpečnú krajinu (najskôr hovoril o Turecku, ale v ďalšej diskusii názor preformuloval), do ktorej sa dostali, a rozhodnú sa ísť ďalej, správajú sa ako ekonomickí migranti. Ján Figeľ by rád videl viac podpory pre tretí sektor a štedrejšiu selektívnu politiku voči sýrskym utečencom po vzore Poľska.

V diskusii o ochrane života tiež panovala pomerne široká zhoda, Ján Figeľ vidí možné zlepšenie situácie v tom, ak bude štát znižovať nezamestnanosť a viac podporovať rodiny, napríklad aj novými „vianočnými“ dávkami a benefitmi pre rodiny s malými deťmi. Igor Matovič doplnil dôraz na minimalizovanie štátnej korupcie a Daniel Lipšic sériu politík zameranú na rodiny s malými deťmi, pričom spochybnil automatickú závislosť, medzi zlou ekonomickou situáciou a potratovosťou. Igor Matovič sa vyznal, že by raz rád daroval peniaze, ktoré v politike zarobil na programy motivujúce tehotné ženy k donoseniu dieťaťa a jeho následnej adopcii. Sumu odhadol na necelých 200-tisíc eur a publikum vyzval, aby sa prípadný záujemca o podobnú aktivitu u neho zastavil.

22:50 Martin Harich spieval na Hlavnom námestí v Bratislave v rámci  Koncertu za život.

22:40 (lo) Na diskusii v rámci BHD Life "Porno je lož" vystúpili dve ženy - bývalá porhoherečka Nasťa a bývalá prostitútka Ľudmila. Obe predstavili svoj príbeh, ako sa dostali do sexbiznisu, ako to zasiahlo ich rodiny a ako sa im podarilo z toho dostať von, hoci svoje jazvy si už ponesú navždy.


Prevažne mladí účastníci na záver odmenili vystupujúcich dlhým potleskom (foto: Pavol Kmec, BHD Life)

Na diskusii hovorili aj predstavitelia slovenskej pobočky organizácie Pink Cross, ktorí im pomohli a všeobecne sa angažujú v pomoci ľuďom vystúpiť z tohto priemyslu, vrátiť sa k svojim rodinám a začať nový život. Keďže takto zasiahnutí ľudia bývajú opustení, úplne zúfalí, či aj závislí na drogách, veľa krát ide o život. "Najviac pomáha láska," bolo jednoducho znejúce, ale v mnohých prípadoch prakticky náročné riešenie. Predstavitelia Pink Cross hovorili aj o tom, aké ťažké je získať pomoc pre takto zasiahnutých ľudí jednak medzi mnohými cirkevnými spoločenstvami, no takisto aj zo strany štátu.

Na Slovensku Pink Cross zriadil napr. webstránku pornojeloz.sk. Podľa štatistík v USA sa dnes prvý krát prichádza do styku s pornografiou už vo veku od 12 do 17 rokov, sleduje ju až 50 percent mužov.

19:45 „Leto sme strávili prípravou opatrení na pomoc rodinám, ktoré sme ponúkli politickým stranám ako námety pre tvorbu ich volebných programov,“ povedal predseda Aliancie za rodinu Anton Chromík počas diskusie v predvečer Národného pochodu za život. Návrhy sa týkajú napríklad zatraktívnenia zamestnávania mamičiek po rodičovskej dovolenke, podpory manželských a predmanželských poradní, zlepšenia pomoci mladým rodinám pri zabezpečení bývania a Aliancia žiada tiež vytvorenie Rady vlády pre rodinu a rodinnú politiku.

Predstavitelia Aliancie tiež iniciovali stretnutia s jednotlivými politickými stranami, počas ktorých chceli presondovať ich názory na témy Aliancie. Spomedzi strán na ponuku na stretnutie nereagoval vládny Smer. Aliancia momentálne čaká, ako sa politici postavia k ich konkrétnym prorodinným návrhom.

Ak na to bude existovať silný dôvod, Aliancia je podľa Chromíka pripravená aj v budúcnosti iniciovať referendum.

18:10 (mo) Postpotratovým syndrómom trpia aj ženy po šesťdesiatke, hovorí Daniela Obšajsníková z projektu Ráchel. Ten sa venuje emocionálnemu a duševného uzdraveniu z potratu.


Diskusia o postpotratovom syndróme (foto: Monika Ostrovská)

„Často sa popiera, že vôbec nejaký postabortívny syndróm existuje,“ povedala Obšajsníková na workshope. Dôvodom môže byť, že psychické problémy sa u starších žien môžu prejaviť až po odchode na dôchodok. Podľa Obšajsníkovej sa tieto ženy boja zostarnúť. U mladých žien sa príznaky dostavia takmer hneď po zákroku.

Traumu môže spustiť narodenie iného dieťaťa v rodine, tažkosti pri počatí, pohľad na tehotnú ženu, deň matiek, aj koniec reproduktívneho života.

Zaujímavosťou je, že po potrate môžu nevedomky trpieť nielen matky, ale aj súrodenci. "V tele ženy zostávajú bunky každého dieťaťa, ktoré počne počas celého jej života. Ide o ľudský mikrochimerizmus. To má dopad na ďalšie deti počaté po potrate. Môžu citiť cítili strach, ohrozenie, majú problém emocionálne sa „stretnúť“ so svojou matkou," uvádza projekt Ráchel na svojom webe.

18:00 Bloger Marián Zimmerman sa ako psychológ v minulosti zaoberal témou postabortívneho syndrómu. "V rámci štúdia tejto problematiky som zaznamenal príbehy troch žien, ktoré podstúpili interrupciu. Ponúkam ich v rámci diskusie pred Národným pochodom za život. Mená a niektoré detaily sú zmenené," píše v blogu Prípadové štúdie interrupcie.

17:45 (rp) „Ak je v národnej rade len desatina poslancov pro life, darmo budú ľudia pochodovať v uliciach. Ochrana života je aj otázka politická, lebo väčšina rozhoduje,“ povedala europoslankyňa Anna Záborská v debate BHD Life s poslancom Miroslavom Beblavým.


Diskusia Anny Záboskej s Miroslavom Beblavým, moderoval Michal Magušin (foto: Pavol Rábara)

Podľa Záborskej treba spoločnosť na zákaz potratov pripraviť. „Okrem toho, schválenie či neschválenie je aj o matematike,“ pripomenula. Podľa nej nemá zmysel dávať do parlamentu návrh, ktorý by zakázal interrupcie, pokiaľ mu nie je väčšina poslancov naklonená. „Robiť len gesto nemá zmysel,“ dodala.

Potraty považuje za zlé riešenie aj poslanec Beblavý, s ich zákazom však nesúhlasí. „Za najväčší výdobytok posledných 25 rokov považujem to, že výrazne klesol počet interrupcií. Je to dobré,“ vyjadril sa podpredseda strany Sieť.

Podľa Beblavého by k ďalšiemu zníženiu interrupcií prispelo, keby štát preplácal antikoncepciu, čo by pomohlo najmä chudobnejším ženám. „Je správne, že nie je preplácaná, pretože antikoncepcia nie je liek,“ reagovala europoslankyňa za KDH.   

17:15 Náš kolega Martin Hanus, redaktor Denníka N Tomáš Gális a odborník na bezpečnosť a známy bloger Radovan Bránik diskutovali aj o tom, aký mediálny obraz má pro life hnutie.


Tomáš Gális, Radovan Bránik a Martin Hanus (foto: Pavol Rábara)

Podľa Martina Hanusa ho mainstreamové médiá dlhodobo ignorovali alebo zosmiešňovali, po košickom Pochode s 80 tisíc účastníkmi ho už museli prestať ignorovať, niektoré (ako denník SME) ho však naďalej karikujú, ako aj v posledných dňoch. Tomáš Gális vyčíta pro liferom, že naďalej často používajú náboženský jazyk, ktorý vôbec neoslovuje tú časť spoločnosti, ktorá sa nehlási ku Katolíckej cirkvi.

Podľa Radovana Bránika by sa ľudia v tejto otázke nemali deliť na konzervatívcov a liberálov, sám pozná liberálov, ktorí sú za ochranu nenarodeného života. Podľa neho je zmysluplnejšie používať pojmy pro life a pro choice. 

17:00 Organizátori Pochodu pripravili podrobný návod rôznych druhov pomoci tehotným ženám, aké sú dostupné na Slovensku. Informácie poskytujú na internetovej stránke pochodzazivot.sk/pomoc aj na letákoch, ktoré sa rozdávajú v náklade niekoľko desaťtisíc kusov.

16:45 (rp) Slovenské pôrodníctvo dosiahlo dobré štatistiky, no za cenu menej humánneho prístupu k rodičkám. Na debate BHD Life to povedal gynekológ Ivan Wallenfels, ktorý pôsobí v Žiline.


Gynekológ Ivan Wallenfels (foto: Pavol Rábara)

„Dospeli sme do štádia, že máme dobré výsledky, rodičky nezomieraju, deti len minimálne. V tomto nastal veľký pokrok, ale často je to za cenu menej humánneho prístupu, keď lekár a sestry nadiktujú rodičke, čo má robiť,“ vyjadril sa lekár.

Podľa Wallenfelsa je naša medicína stále paternalistická. „V dnešnom emancipovanom svete by sa viac patrilo zaviesť prístup partnerstva a úcty k žene, ktorá ide rodiť. Je to o chcení a našej mentalite,“ hovoril lekár, ktorý má šesť detí.

Gynekológ Wallenfels sa vyjadril aj ku kontroverznej téme pôrodov doma. „Ak ide o ambicióznu ženu, ktorá chce pôrod doma, tak ju upozorním na riziká, ale rešpektujem to s tým, že zodpovednosť je na jej strane,“ vravel Wallenfels.

Wallenfels pôsobí v gynekologickej ambulancii Gianna v Žiline, ktorú zriadilo žilinské biskupstvo a Fórum života. Venuje sa tiež prirodzenému spôsobu liečby neplodnosti.

16:35 Na bratislavskom Hlavnom námestí to žije 

Hlavne namestie je plne ludi... Oslavujeme zivot....

Posted by Bratislava za život on 19. september 2015 Zdieľať

16:30 Bloger Jakub Lipták upozorňuje na konanie internetovej stránky Citylife, ktorá pravidelne zhromažďuje informácie o dianí v Bratislave. Keď bola požiadaná zaradiť aj sprievodné podujatie k Pochodu, jej správcovia odpovedali: „Neuverejňuje informácie o podujatiach, ktoré súvisia s národným pochodom za život.“ Jakub Lipták sa pýta: "Majú na to plné právo a ja im ho neupieram. Ale prečo takéto rozhodnutie? Je snáď Pochod prejavom zla? Zasluhuje si Pochod odpor či umlčanie? Je nelegitímny?"

16:00 Na bratislavskom Hlavnom námestí začal kultúrny program s folklórnym súborom Studienka.

Začali sme sláviť život na Hlavnom námestí. FS Studienka - Kúzelník - FS Kremienok - TD ATak.Večerný program: Janais - Martin Harich.Príďte aj vy!

Posted by Bratislava za život on 19. september 2015 Zdieľať

15:50 Denník N sa pýtal šiestich politikov, či sa Pochodu zúčastnia: štyria odpovedali nie - Martin Poliačik (SaS), Dušan Jarjabek (Smeru), Béla Bugár, (Most-Híd), Miroslav Beblavý (Sieť) - dvaja áno - Igor Matovič (OĽaNO) a Ján Figeľ (KDH).

15:20 „Pochod za život nie je zlá myšlienka. Je však zneužívaná samotnou cirkvou na prezentáciu vlastnej moci," hovorí v dnešnom vydaní denníka SME katolícky kňaz Karol Lovaš. Podľa neho ide o „zastieranie skutočných problémov slovenskej cirkvi.“ V článku myšlienku pochodu kritizoval aj sociológ Miroslav Tížik. Podľa neho "veľká časť ľudí, ktorí pochodujú, ani nevedia, čo je cieľom, respektíve pochodujú za rôzne veci. Napríklad žiadajú podporu mladým rodinám, no nemajú nič proti interrupciám." Naopak dobrovoľnosť pochodu zdôraznil hovorca KBS Martin Kramara. Jeden z organizátorov Marek Michalčík pripomenul pomoc tehotným ženám v núdzi ako hlavnú tému pochodu a doplnil široké spektrum ďalších podujatí ako diskusie o utečencoch, sexualite či médiách.  

15:00 "Ani v minulosti ani dnes nechýbali ľudia s vlastným názorom, odvážni a pokojní, ktorí nestratili svoju dôstojnosť a vedeli prejaviť svoj nesúhlas s diktatúrou jediného myslenia. (...) Ja pôjdem na Pochod, pretože nechcem stratiť svoju dôstojnosť, ani slobodu, ani radosť, ani nádej. Pôjdem tam ako hriešnik, ktorý dúfa, že aj jednoduché prejavy lásky za tých, ktorí sa nevedia sami brániť a potrebujú podporu pred i po narodení, môžu napokon zmeniť aj moje srdce. Idem sa na Pochod povzbudiť, načerpať nádej a radosť, akú som zažil v Košiciach. A dúfam, že chóry nevinných sa ma raz zastanú pred Sudcom môjho života." Napísal v komentári kňaz Juraj Vittek.

14:30 Pozrite si aj niekoľko článkov, ktoré sme pripravili: „Nezdieľam celkom presvedčenie, že naše hnutie má úspech, ak zaujíma len ľudí z katolíckeho prostredia. To všetko je určite fajn, ale úspech bude, keď si naše ciele osvoja aj ľudia zo sekulárnej spoločnosti,“ hovorí Juraj Šúst v článku Martina Hanusa Pochod za život ako malý zázrak. "Som proti potratom, lebo som liberál," povedal zase Stanislav Boledovič, zakladateľ projektu Teach for Slovakia.

13:45 "Jednoznačne podporujem!" Napísal k Národnému pochodu za život nový slovenský biskup na Islande Dávid Tencer.

jednoznacne podporujem!!!

Posted by David Tencer on 10. september 2015 Zdieľať

 

13:30 V piatok sa v Kostole Klarisiek konal benefičný koncert Spev za život, vyzeralo to takto:

práve teraz Benefičný koncert SPEV ZA ŽIVOT v Klariskách. Nádhera

Posted by Bratislava za život on 18. september 2015 Zdieľať

13:20 Centrála Pochodu začala s dnešnými akciami:

V Centrále to už žije naplno! Dobrovoľníci sú vyškolení a vyrážajú do ulíc ;)

Posted by Národný pochod za život on 19. september 2015 Zdieľať

13:00 Vo štvrtok sa prvá diskusia z programu BHD Life venovala téme utečencov, spolu s Andrejom Bánom z časopisu .týždeň diskutoval náš redaktor Jozef Majchrák.

Prvá diskusia Bratislavských Hanusovych Dní Life (BHD Life) - Utečenci a ich právo na životHostia: Andrej Bán (.týždeň) a Jozef Majchrák (Konzervatívny denník Postoj). Moderoval Hugo Gloss (Kto pomôže?)

Posted by Bratislavské Hanusove Dni on 18. september 2015 Zdieľať

 

Odporúčame

Pochod za život ako malý zázrak

Pochod za život ako malý zázrak

Ešte pred pár rokmi by v to nikto neveril. Téma potratov síce na Slovensku vďaka sieti pro life mimovládok vo Fóre života nezmizla z verejného diskurzu, ale rozhodne nebola masová. To všetko zmenili Košice v roku 2013. A Bratislava v roku 2015 môže opäť potvrdiť, že Slovensko kráča proti európskym trendom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.