Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. august 2020, 11:47

Nemecko, Francúzsko a Taliansko chcú presadiť zbrojné embargo voči Líbyi

Na zastavenie pretrvávajúcich dodávok zbraní do vojnou zdevastovanej Líbye chcú využiť sankcie Európskej únie.

Táto trojica krajín sa zhodla na zozname firiem a osôb, ktoré v rozpore so zbrojným embargom OSN platným už od roku 2011 poskytujú lode, lietadlá a iné logistické prostriedky na prepravu zbraní, uviedli zdroje z EÚ pre DPA.

Týka sa to troch firiem z Turecka, Jordánska a Kazachstanu, ako aj dvoch jednotlivcov z Líbye, spresnili zdroje. Zmiernené tri krajiny EÚ v polovici júna upozornili, že sú pripravené uvaliť sankcie na tých, ktorí porušujú zbrojné embargo OSN, hoci ich konkrétne nemenovali.

Francúzsko opakovane obviňuje Turecko z toho, že zbrojné embargo voči Líbyi nedodržiava. EÚ nedávno zriadila špecializovanú námornú misiu nazvanú Operácia Irini s cieľom uplatňovať tieto reštrikcie.

V Líbyi vypukol chaos po povstaní v roku 2011, ktoré viedlo k pádu dlhoročného režimu diktátora Muammara Kaddáfího a jeho smrti. V severoafrickej krajine odvtedy prebiehajú boje o moc medzi ozbrojenými skupinami, ktoré podporujú rôzni zahraniční aktéri.

Riešenie konfliktu v Líbyi by bolo dôležité pre Nemecko, Francúzsko a Taliansko, keďže z chaotickej situácie v krajine profitujú gangy pašerákov privádzajúcich migrantov nelegálne cez Stredozemné more do Európy.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Súhrn víkendových udalostí:

pred 8 hodinami

Tisíce ľudí pochodovali centrom Berlína a žiadali, aby nemecká vláda urobila viac na pomoc migrantom z tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, ktorý zničil požiar. V meste Düsseldorf sa zasa niekoľko tisíc demonštrantov zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu.

pred 12 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.