Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. 09. 2015, 10:19

Maďarská polícia zrušila stíhanie troch zahraničných novinárov vrátane Slovenky

Segedínska okresná prokuratúra iniciovala uvalenie vyšetrovacej väzby na 11 podozrivých kvôli nepokojom migrantov, ktoré vypukli v stredu na maďarsko-srbskom hraničnom priechode Röszke. Celkovo začali stíhať v tejto súvislosti 18 ľudí, z nich v prípade troch zahraničných novinárov - vrátane Slovenky - polícia zrušila vyšetrovanie. Informovala dnes o tom agentúra MTI.

Hovorca hlavnej prokuratúry Čongrádskej župy Ferenc Szanka spresnil, že prokuratúra v rámci trestného stíhania za účasť na masových nepokojoch a ilegálne prekročenie hraničných zábran iniciovala vyšetrovaciu väzbu voči šiestim podozrivým; na piatich podozrivých by mal súd uvaliť domácu väzbu, čo by v prípade migrantov znamenalo zberný tábor.

Dodal, že v prípade jedného zadržaného muža sa vynorilo podozrenie z viacerých vážnejších trestných činov, ktoré by malo objasniť prebiehajúce vyšetrovanie.

Pri stredajšom incidente s migrantmi na maďarsko-srbskom hraničnom priechode Röszke zadržala maďarská polícia troch zahraničných novinárov vrátane reportérky zo Slovenska.

Trojica žurnalistov z Austrálie, Poľska a Slovenska pokrývala udalosti na srbskej strane v Horgoši v čase, keď migranti prerazili zábrany a prešli do Maďarska. Pri policajnom zásahu boli zranení aj títo novinári.

Slovenský nezávislý Denník N v tejto súvislosti napísal, že zadržanou slovenskou novinárkou je reportérka tohto denníka Tímea Becková.

Podľa slov hovorcu maďarskej vlády Zoltána Kovácsa bol stredajší incident vopred pripraveným útokom voči Maďarsku. Konanie polície, ktorá pokus stoviek migrantov preraziť zábrany a vstúpiť na maďarské územie potlačila obuškami, slzotvorným plynom a vodným delom, označil hovorca za "adekvátnu reakciu na útok vyzbrojených migrantov, ktorá neprekročila potrebné hranice".

Maďarská polícia dôrazne odmietla tvrdenie médií, podľa ktorých policajti v Röszke zbili novinárov. Súčasne dementovala správy, že by po policajnom zásahu na tomto priechode v stredu 16. septembra vyšetrovacie orgány nejakých novinárov zadržali.

Polícia začala trestne stíhať občanov Austrálie, Slovenska a Poľska pre podozrenie trestného činu ilegálneho prekročenia hraničných zábran. Všetky tri osoby vypočuli kriminalisti ako podozrivých, ktorí sa potom mohli obhajovať na slobode.

Odporúčame

Slovinská polícia použila slzotvorný plyn, zadržala tisíce migrantov

Slovinská polícia použila slzotvorný plyn, zadržala tisíce migrantov

Slzotvorným plynom zasiahla v noci nadnes slovinská polícia na chorvátsko-slovinskom hraničnom priechode Harmica-Rigonce, keď sa slovinskí aktivisti pokúšali pomôcť migrantom preraziť policajný kordón. Informovala o tom dnes chorvátska tlačová agentúra HINA s odvolaním sa na slovinskú televíziu. Podľa miestnych médií sa situácia na hraničnom priechode do dnešného rána už upokojila.