Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. august 2020, 17:59

Voľby v Bielorusku

Pred volebnými miestnosťami sa tvoria rady, volebná komisia hovorí o sabotáži

Pred volebnými miestnosťami sa tvoria rady, volebná komisia hovorí o sabotáži

Foto: TASR/AP

Podľa predsedníčky bieloruskej Ústrednej volebnej komisie Jermošinovej ide o „organizovanú provokáciu“ zo strany niektorých voličov. 

Pred viacerými volebnými miestnosťami v Minsku sa vytvárajú veľmi dlhé rady voličov, ktorí chcú odovzdať svoj hlas v prezidentských voľbách. Predsedníčka bieloruskej Ústrednej volebnej komisie Lidija Jermošinová to podľa agentúry Interfax komentovala vyhlásením, že ide o "organizovanú provokáciu" zo strany niektorých voličov.

Podľa Jermošinovej boli takíto voliči "vyškolení", aby na "pol hodiny obsadili" priestor určený na tajné hlasovanie, takže "priepustnosť" volebných miestností "je (potom) pomerne nízka".

Jermošinová uviedla, že ide o "skutočnú sabotáž, organizovanú provokáciu", ktorá vedie k vytváraniu veľmi dlhých radov pred volebnými miestnosťami.

Medzičasom ÚVK informovala, že do 16.00 h miestneho času využilo svoje právo hlasovať v prezidentských voľbách 73,4 percenta voličov. ÚVK predtým označila prezidentské voľby za platné, keďže sa na nich zúčastnilo viac ako 50 percent registrovaných voličov, informovala agentúra Interfax.

V Bielorusku sa v nedeľu konajú v poradí šieste voľby hlavy štátu od roku 1991, keď táto bývalá sovietska republika získala nezávislosť.

Okrem úradujúceho prezidenta Alexandra Lukašenka v nich kandidujú Svitlana Cichanovská, predseda Bieloruskej sociálnodemokratickej strany Siarhej Čeračeň, bývalá poslankyňa bieloruského parlamentu Hanna Kanapacká a spolupredseda hnutia Hovor pravdu Andrej Dzmitryjev.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

V popradskej nemocnici má desať zamestnancov ochorenie COVID-19. „Zatiaľ to nemá žiaden dosah na chod nemocnice. Snažíme sa, aby bola poskytovaná starostlivosť v rámci možností bez nejakého vplyvu na pacienta,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.