Pápež odletel na deväťďnovú návštevu Kuby a USA

Pápež František dnes odcestoval z Ríma na deväťdňovú návštevu Kuby a USA, ktorá je jeho najdlhšou zahraničnou akciou odkedy bol pred 2,5 rokmi zvolený za hlavu Katolíckej cirkvi.

Lietadlo prenajaté od spoločnosti Alitalia odštartovalo s pápežom, jeho sprievodom a novinármi z rímskeho medzinárodného letisko Fiumicino krátko po 10.30 SELČ. Očakáva sa, že v Havane pristane o 16. hodine miestneho času (22.00 SELČ), informovala tlačová agentúra DPA.

"Žiadam vás, aby ste sa ku mne pripojili pri modlitbe za moju cestu na Kubu a do USA," napísal pápež František v piatok na Twitteri. "Potrebujem vaše modlitby."

Pred odchodom na letisko sa pápež stretol so sýrskou utečeneckou rodinou, ktorej poskytol útočisko v svojich múroch Vatikán. Rodina prišla pápeža pozdraviť do jeho rezidencie vo vatikánskom hoteli Santa Maria, uviedla Svätá stolica.

František je tretím pápežom, ktorý navštívi komunistickú Kubu. Pred ním tam bol v roku 1998 pápež Jána Pavol II. a v roku 2012 Benedikt XV. V nedeľu sa má stretnúť s bývalým prezidentom Fidelom Castrom aj s jeho bratom Raúlom Castrom.

Pápež, ktorý pomohol sprostredkovať dohodu o zmierení medzi Washingtonom a Havanou, odcestuje v utorok do USA, kde zotrvá do 27. septembra. V USA navštívi Washington, New York a Filadelfiu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo