Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. august 2020, 09:12

Materské školy nemusia mať dostatočné kapacity na povinnú predškolskú dochádzku

Materské školy nemusia mať dostatočné kapacity na povinnú predškolskú dochádzku

FOTO TASR – František Iván

Ministerstvo v týchto dňoch realizuje analýzu kapacít materských škôl na Slovensku. „Neiniciovali sme posun účinnosti legislatívy, takže naďalej platí, že od 1. januára 2021 bude povinná predprimárna dochádzka pre všetky päťročné deti,“ poznamenala štátna tajomníčka rezortu školstva pre národnostné a inkluzívne vzdelávanie Monika Filipová.

Rezort školstva si v súvislosti s povinnou predškolskou dochádzkou, ktorá by mala začať platiť od 1. januára 2021, uvedomuje, že nie všade sú dostačujúce kapacity v materských školách. V rozhovore pre TASR to pripustila štátna tajomníčka rezortu školstva pre národnostné a inkluzívne vzdelávanie Monika Filipová.

Ministerstvo v týchto dňoch realizuje analýzu kapacít materských škôl na Slovensku. "Neiniciovali sme posun účinnosti legislatívy, takže naďalej platí, že od 1. januára 2021 bude povinná predprimárna dochádzka pre všetky päťročné deti. Uvedomujeme si problém, že nie všade sú postačujúce kapacity," poznamenala Filipová. Ako doplnila, ministerstvo školstva pracuje na analýze, aby zistilo, o aké kapacity ide. "Ministerstvo školstva aj podľa svojich finančných možností bude pracovať na tom, aby sme chýbajúce kapacity dobudovali," vysvetlila štátna tajomníčka.

Filipová pripustila, že v niektorých obciach či mestách zabezpečia v MŠ miesta pre päťročné deti, ale môže sa stať, že z nich vytlačia práve mladšie deti. "Môže nastať aj tento problém," pripustila štátna tajomníčka s tým, že do konca roka sa veľa miest už nestihne dobudovať. Poznamenala, že v prípade výstavby nových kapacít v MŠ je potrebná spolupráca rezortu školstva so samosprávami.

"Európska komisia v rámci upozorňovania na segregáciu detí od nás očakáva, aby sme toto opatrenie zabezpečili, aby sme mali povinnú predškolskú dochádzku od piatich rokov. My postupujeme k tomu aj z tohto dôvodu, že to od nás očakáva Európska komisia," povedala Filipová. Zároveň poukázala na to, že v niektorých krajinách je už dávnejšie zabezpečená povinná predškolská dochádzka od troch rokov, napríklad aj v susednom Maďarsku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 minútami

Taliansky psychológ Ezio Aceti, autor knihy Láske sa treba učiť, ktorú trnavský arcibiskup zakázal používať na území svojej arcidiecézy, v rozhovore pre portál www.nm.sk odmieta kritiku, že jeho kniha je v rozpore s katolíckym učením: "V Taliansku sú moje knihy odporúčané v mnohých diecézach. Pozývajú ma biskupi aj kňazi, aby som hovoril o výchove a emóciách."

pred 3 hodinami

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrh na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Polícia ho zadržala vo štvrtok ráno, následne bol obvinený z obmedzovania osobnej slobody a vydierania.