Maďarsko: Rozhodnutie Chorvátska presmerovávať migrantov je neprijateľné 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács dnes vyhlásil, že rozhodnutie Chorvátska presmerovávať migrantov vstupujúcich na chorvátske územie do Maďarska a Slovinska je "úplne neprijateľné". 

Kovács pre tlačovú agentúru AP povedal, že hoci Chorvátsko presne vedelo, čo ho čaká, jeho "zásobovací systém sa zrútil za jediný deň. Maďarsko to zvláda už deviaty mesiac po sebe". Chorvátsky premiér Zoran Milanovič dnes vyhlásil, že kapacity Chorvátska sú plné a úrady už nemôžu ďalej registrovať migrantov v súlade s predpismi Európskej únie.

Hovorca maďarskej vlády uviedol, že je "úplne neprijateľné, aby nejaká európska krajina nerešpektovala európske pravidlá len preto, že sa na to nepripravila". Kovács predpovedal, že to "na mnoho rokov zabrzdí" snahy Chorvátska začleniť sa do európskej schengenskej zóny, kde platí voľný pohyb osôb a cestovanie bez hraničných kontrol i pasov.
 Chorvátsko čelí vlne vyše 13.000 migrantov, ktorí prišli do krajiny len za dva dni. V tejto situácii Milanovič informoval, že zvolal zasadnutie chorvátskej Národnej bezpečnostnej rady a že je čas riešiť problém inak. "Už nedokážeme týchto ľudí registrovať ani ubytovať," povedal premiér v Záhrebe. "Dostanú stravu, vodu a zdravotnícku pomoc a potom môžu ísť ďalej. Európska únia musí vedieť, že Chorvátsko sa nestane migračným 'hotspotom'. Máme srdce, ale máme aj hlavu," dodal Milanovič.

TASR

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo