Aké vzdelanie majú utečenci?

Mnohí vidia v utečeneckej vlne ekonomickú šancu pre Európu: zapojenie státisícov mladých ľudí, čo sem utekajú pred vojnou či biedou by sa malo starnúcim ekonomikám v konečnom súčte vyplatiť. Aj z toho dôvodu je kľúčové vedieť, aké majú utečenci vzdelanie či kvalifikáciu. Prvé údaje z Nemecka nabádajú ku skepse.

Nemecká Spolková agentúra pre prácu zverejnila prvé hrubé odhady, z ktorých vyplýva, že viac než polovica utečencov nemá ukončené žiadne odborné vzdelanie. 15 až 25 percent z nich má vysokoškolský diplom zo svojej krajiny, otázka je, koľkým z nich ho budú môcť uznať. Pozitívne pôsobí údaj, že až 80 percent uchádzačov o azyl v Nemecku má menej než 35 rokov, teda ide o vekovú skupinu, u ktorej je šanca, že sa rýchlejšie dovzdelá.

Treba dodať, že údaje o vzdelaní a kvalifikácii sa ešte budú meniť, pretože masy utečencov, ktorí prišli do Nemecka v posledných týždňoch, sú v registračnom procese. Nie je ani isté, koľko ľudí napokon v tomto roku požiada v Nemecku o azyl, či ich bude 800 tisíc, ako znie doterajší oficiálny odhad, alebo až okolo milióna, ako nedávno tipoval vicekancelár Sigmar Gabriel. A už vôbec nie je jasné, v akej miere bude utečenecká vlna pokračovať v najbližších rokoch. Takisto sa nevie, aký podiel z uchádzačov o azyl ho naozaj aj získa: na začiatku leta prichádzala až zhruba polovica z nich z Balkánu, títo migranti však nemajú žiadnu šancu na azyl. V priebehu leta sa prudko zvýšil podiel migrujúcich zo Sýrie, Iraku či Afganistanu, ktorí sa do stredu Európy presúvajú po balkánskej trase. Z nich väčšina azyl získa, ale čo bude potom?

Integrácia bude vyžadovať enormné úsilie zo strany štátu – státisíce nových obyvateľov sa v pomerne rýchlom čase musia naučiť ako-tak po nemecky, preto budú nevyhnutné intenzívne jazykové kurzy.

Aj ministerka práce Andrea Nahles upozorňuje, že dnešná nízka nezamestnanosť, ktorá sa drží pod piatimi percentami, sa môže stať čoskoro minulosťou. Podľa nej má len jedna desatina utečencov predpoklady na to, aby sa po získaní statusu azylanta rýchlo zapojili do práce alebo do vzdelávacieho procesu. Z priemyselnej brandže však zatiaľ prichádzajú pozitívne signály, mnohé podniky prejavujú záujem o nových pracovníkov spomedzi utečencov.

-mh-
Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo