Robert Fico už zistil, že veriť je ťažké a odmena neistá

Robert Fico má pravdu, keď poukazuje na to, že plynová dohoda s Ruskom by ukázala na dvojtvárny prístup Západu. No k tomu sa žiada dodať, že ide aj o naše finančné skupiny.

Takto pred rokom sa ako hlavná vec v našom regióne riešilo, ako sa Ukrajina dostane k ruskému plynu. Cenové podmienky Ruska boli pre Ukrajinu neprijateľné a hrozilo, že Rusko krajinu od kľúčovej komodity odpojí. To by bol veľký úder nielene pre domácnosti, ale aj pre ťažký priemysel, od ktorého je krajina závislá.

Robert Fico sa vtedy svojimi nejednoznačnými, či až kritickými vyjadreniami na stranu Ukrajiny zaradil skôr do opačného tábora, ako väčšina západných vládnucich politikov. Tí sa pridávali na stranu Ukrajiny.

Napriek tomu to však bolo práve Slovensko, ktoré kľúčovým spôsobom zasiahlo. Cez slovenskú plynovú infraštruktúru bolo možné spustiť takzvaný reverz, teda spätný prúd nášho plynu z Ruska na Ukrajinu. Slovensko bola jediná krajina v regióne, ktorá mohla takto Ukrajine posielať ruský plyn vo viac než symbolickom množstve napriek tomu, že Rusi s tým ostro nesúhlasili.

Veľké Kapušany, 2. september 2014: Robert Fica a ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk spustili reverzný tok plynu na Ukrajine. Foto - TASR

Samozrejme, bol z toho aj biznis, pre štát i pre nového spolumajiteľa našej tranzitnej plynovej rúry, ktorým je česká finančná skupina EPH , ktorú spoluvlastní J&T.

Slovensko do tejto operácie išlo napriek tlaku Ruska. Spätný tok plynu spúšťali Robert Fico a ukrajinský predseda vlády Arsenij Jaceňuk spolu. Ukrajina je od ruského plynu závislá aj inak, než len jeho spotrebou. Ako tranzitná krajina, cez ktorú plyn tečie do západnej a južnej Európy, inkasuje aj za distribúciu. Ak by sa Rusko rozhodlo, že Ukrajinu z tejto trasy vynechá, bola by to pre ňu citeľná rana.

Presne to sa teraz deje. Pomaly sa rodí dohoda, že Rusko a Nemecko posilnia kapacity na prenos plynu na Západ cez Baltické more, mimo územia Ukrajiny.

Robert Fico má pravdu, keď hovorí, že v prípade realizácie tohto scenára, či nejakej mäkšej formy (Ukrajina by sa nevynechala úplne, ale objem prepravovaného plynu by výrazne poklesol), pôjde o pokrytectvo. Najmä po silných vyhláseniach o podpore krajiny, tlaku na jej európske smerovanie a ekonomických sankciách voči Rusku, ktoré Európa uplatnila.

Samozrejme, Robert Fico má viac motívov, prečo tak hlasno vyčítať Európe túto dvojtvárnosť. Pokles tranzitu plynu cez Ukrajinu by dlhodobo zasiahol aj Slovensko a príjmy nášho rozpočtu. A tiež príjmy spomínanej finančnej skupiny. Tá v tomto čase rokuje o odkúpení kľúčového balíka v Slovenských elektrárňach. Predaj podielu v SE bude obchodom desaťročia. Spomínaná finančná skupina už za vlády R. Fica získala okrem plynového tranzitu aj stredoslovenskú elektrickú distribúciu.

Robert Fico má pravdu, keď poukazuje na to, že takáto dohoda s Ruskom by ukázala na dvojtvárny prístup Západu. No k tomu sa žiada dodať, že ten, kto by na tom tiež výrazne stratil, by boli finančné skupiny, ktoré sa za jeho vlády stali kľúčovými hráčmi na našom energetickom trhu.

 

Foto -TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo