Ak Sýria požiada o vyslanie ruských jednotiek, Rusko to zváži

Hovorca moskovského Kremľa Dmitrij Peskov dnes vyhlásil, že Rusko je pripravené posúdiť žiadosť Sýrie o spoluúčasť na operácii sýrskej armády proti Islamskému štátu.

Ako uviedla agentúra RIA Novosti, Peskov spresnil, že úvahy o tom sú zatiaľ len hypotetické. Ak sa však sýrska strana na Rusko so žiadosťou o účasť na protiteroristickej operácii obráti, ruské vedenie sa ňou bude zaoberať, a to na bilaterálnej úrovni.

Možnosť, že by sýrske vedenie v prípade nutnosti mohlo Rusko požiadať o vojenskú pomoc, vo štvrtok pripustil sýrsky minister zahraničných vecí Walíd Mualim. Súčasne poprel tvrdenia, že v Sýrii bojujú ruské jednotky.

Rusko opakovane vyhlásilo, že v Sýrii sa nachádzajú jeho vojenskí špecialisti, ktorí pomáhajú tamojšej armáde s používaním výzbroje a vybavenia poskytnutého Moskvou. Ruské ministerstvo zahraničných veci i Kremeľ viackrát otvorene zdôraznili, že Rusko podporuje Damask v boji proti terorizmu.

Agentúra AP uviedla, že Rusko vo štvrtok, v čase stupňujúcich sa obáv z narastania jeho vojenskej prítomnosti v Sýrii, naliehalo na Spojené štáty a ich spojencov, aby sa k sýrskej vláde správali ako v partnerovi v boji proti ISIS.

Spojené štáty podľa Pentagonu vítajú účasť Ruska v celkovom ťažení proti IS v Sýrii a Iraku, avšak nie v prípade, ak tým dochádza k vojenskej podpore sýrskej vlády.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vo štvrtok na tlačovej konferencii uviedla, že Moskva je ochotná vymieňať si so Spojenými štátmi informácie o svojej vojenskej pomoci sýrskym vládnym silám prostredníctvom "príslušných kanálov", a kritizovala vládu vo Washingtone za to, že o týchto otázkach diskutuje verejne cez médiá.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo