Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Matovičova vláda Komentáre a názory
05. august 2020

Matovičova vláda

Prečo si OĽaNO drží jadro voličov napriek kauze s diplomovkou

Snaha vysvetľovať Matoviča cez Fica a Mečiara nesedí.

Prečo si OĽaNO drží jadro voličov napriek kauze s diplomovkou

Igor Matovič počas hlasovania na mimoriadnej schôdzi v piatok 24. júla 2020 v Bratislave FOTO TASR – Jakub Kotian

Kauza s diplomovkou predsedu vlády vyšumieva dostratena. Igor Matovič sa nechystá kvôli tomu v dohľadnej dobe odstúpiť. A vyvodenie osobnej zodpovednosti od neho nebudú požadovať ani koaliční partneri (medzi ktorými sa nájdu politici s podobným problémom), ani väčšina voličov OĽaNO.

Niektorí priaznivci premiéra ho dokonca vášnivo obhajujú na sociálnych sieťach. U časti komentariátu a intelektuálov to vyvolalo spomienky na zdanlivo podobne nekritických a zapálených fanúšikov Vladimíra Mečiara či Roberta Fica z čias, keď sa tešili najväčšej priazni verejnosti. Prispieva k tomu aj Matovičovo vyhraňovanie sa voči médiám, ktoré tému jeho diplomovky otvorili.

No bolo by chybou vysvetľovať priazeň, ktorú požíva šéf OĽaNO, cez koncepty ako túžba po „silnom vodcovi“ – „alfa-samcovi“ či „politickom spasiteľovi“. Igor Matovič si nikdy nebudoval imidž na nejakom okázalom vystavovaní mužnej sily ako Mečiar, nosiaci na rukách Claudiu Schifferovú, alebo Fico, pretekajúci sa s vojakmi v počte klikov.

A hoci sa mnohí voliči kresťanského krídla OĽaNO modlia za úspech vlády, neznamená to, že by si do premiéra premietali spasiteľské očakávania. Ani v ňom nevidia predmet pseudonáboženského uctievania.

Ak by sme chceli štýlu Igora Matoviča prideliť nejakú tradičnú škatuľku, skôr sa na neho hodí označenie „politik protestu“. Alebo „tribún ľudu“. Skrátka, zástanca drobného človeka, ktorý rád obslúži čašníka, pracujúceho tridsať rokov na Úrade vlády, prípadne sa odfotí v Bruseli s belgickými policajtmi. – Toto je politická rola, s ktorou Matovič pracuje a v ktorej sa cíti dobre.

Že mu diplomovka alebo menej závažné pochybenia, ktoré sa stali od volieb, nelámu medzi voličmi väzy? To súvisí s niečím iným, než so zdanlivo nekritickým obdivom jeho priaznivcov.

Voliči sú ochotní politikovi veľa prepáčiť, ak sú nedostatky, ktoré si stotožňujú s alternatívou, nepomerne väčšie. To okrídlené „snáď nechceš návrat Fica“ znamená, že koaliční voliči stále vnímajú Smer (respektíve Hlas) ako oveľa väčšie zlo.

Inzercia

S tým súvisí politická objednávka, s ktorou Matoviča a OĽaNO do vlády vyslali. Tá spočíva vo sfunkčnení mechanizmov právneho štátu a ak sa podarí popri tom urobiť niečo systémové s podnikateľským prostredím, zdravotníctvom alebo školstvom, bude to len plus.

Je to len moja domnienka, no zdá sa mi, že volič zvykne vysielať svojho politika do verejného života aj s akýmsi pomyselným zásobníkom dôvery. – S akýmsi nehmotným kreditom. Jeho veľkosť sa odvíja jednak od averzie a nedôvery voči politickej alternatíve, jednak od pozitívnej objednávky v podobe očakávaní voliča, čo má jeho zástupca v politike presadiť.

Kauzy ako Matovičova diplomovka alebo prípad Lukáša Kyselicu nezostávajú úplne bez následkov. Odčerpávajú vláde i najsilnejšej strane z jej kreditu. Stále sa však nachádzame na začiatku vládnutia a zostatok na účte v podobe dôvery je v prípade väčšiny koaličných voličov dostatočne veľký, aby pokryl politické náklady týchto káuz.

Toto nemá byť obhajobou premiéra. Igor Matovič urobil chybu, že sa nedržal pokornej sebakritickej línie svojho prvého facebookového statusu zo začiatku kauzy a namiesto toho išiel do protiútoku. Na druhej strane však platí, že túto kauzu zrejme prežije.

Zlou správou pre Igora Matoviča je, že sústavné výbery z kreditu môžu dostať jeho pomyselné konto dôvery čoskoro do červených čísiel. A ľudia sa začnú obzerať po niekom, kto ich potreby v politike bude reprezentovať lepšie.

Naopak, dobrou správou pre šéfa OĽaNO je, že onen nehmotný kredit v podobe voličskej dôvery sa dá aj dobíjať. A to plnením zadania, s ktorým ho voliči do politiky vyslali, a kompetentnou správou vecí verejných.

Odporúčame