Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2015, 09:20

Fed cúvol, sadzby nezmenil

Americká centrálna banka (Fed) ponechala svoj kľúčový úrok nezmenený prakticky na nule. Menový výbor (FOMC) uviedol ako argument globálne problémy a nízku infláciu.

Rozhodnutie bolo v súlade s očakávaniami väčšiny expertov, ktorí počítajú s tým, že Fed začne sprísňovať menovú politiku až v decembri. Predtým však naznačoval, že sadzby by sa mohli zmeniť aj skôr. Fed drží svoj kľúčový úrok od konca roka 2008 na historickom minime 0 % až 0,25 %.

Fed uviedol, že politika nulových úrokových sadzieb "je naďalej primeraná". Extrémne uvoľnená menová politika má "podporiť pokračujúci pokrok smerom k plnej zamestnanosti a cenovej stabilite". Zvýšenie úrokových sadzieb "bude primerané", keď sa situácia na trhu práce ešte o niečo zlepší. Ďalším predpokladom je presvedčenie členov menového výboru, že medziročná miera inflácie sa v strednodobom horizonte vráti na cieľové dve percentá.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 minútami
pred 50 minútami

Zástupca šéfredaktora Jozef Majchrák debatuje na Konzervatívnom fóre na tému, či sa raz Slovensko dočká solídneho konzervatívneho prezidenta. Spoločnosť mu robia komentátor denníka Štandard Dag Daniš a analytik Inštitútu Václava Klausa Filip Šebesta.

pred 3 hodinami

Bulharsko by sa mohlo stať prvým členským štátom Európskej únie, ktorý bude mať svojich národných svätcov ako motív na bežných eurominciach. Bulharský patrón svätý Ján Rilský sa v budúcnosti objaví na jednoeurovej minci a mních svätý Paisius Chilendarski na dvojeurovej minci, oznámila Bulharská národná banka. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.