Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. august 2020, 13:39

Ak bude 79 poslancov na prelomenie veta, Kollár zvolá schôdzu budúci týždeň

Ak bude 79 poslancov na prelomenie veta, Kollár zvolá schôdzu budúci týždeň

TASR

Prezidentka oznámila, že vetuje novelu zákona o prokuratúre, ktorá by zmenila spôsob výberu generálneho i špeciálneho prokurátora.

Ak bude k dispozícii 79 koaličných poslancov, predseda parlamentu Boris Kollár zvolá schôdzu k vetovaným zákonom v priebehu ďalšieho týždňa. "Ak nebude potvrdená účasť stanoveného počtu poslancov, predseda zvolá schôdzu v pôvodne stanovenom termíne, a to 1. septembra," povedala Kollárova hovorkyňa Michaela Jurcová. Kollár podľa jej slov aktuálne rokuje s koaličnými partnermi o možnostiach zvolania schôdze.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová koaličným partnerom navrhla, aby sa parlament čo najskôr zaoberal vrátenými zákonmi, ktoré boli schválené v skrátenom legislatívnom konaní. O zákone o prokuratúre by podľa nej mohli poslanci rokovať až v septembri vzhľadom na to, že ešte treba dohodnúť úpravu zákona. Partneri sa ešte definitívne nedohodli. "Dávame to dokopy, vieme sa v pomerne silnej zostave zísť," odpovedala Zemanová na otázku, či sa nájde dostatok poslancov na zvolanie schôdze.

Podpredseda parlamentu a jeden z predkladateľov novely zákona o prokuratúre Juraj Šeliga nevidí dôvod na to, aby sa s rokovaním o tejto úprave čakalo na september. Považuje za kľúčové, aby sa nový generálny prokurátor vyberal čo najskôr. Jednou z možností podľa neho je, že sa zo zákona vypustia dôvody na odvolanie šéfa prokurátorov. K tejto časti mala výhrady aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš povedal, že so zvolaním schôdze na budúci týždeň nemajú poslanci hnutia problém. "Prezisťujeme stavy, koľko poslancov bude k dispozícii," dodal pre TASR.

Na prijatie zákona vráteného hlavou štátu je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov, teda minimálne 76 poslancov. Prezidentka v piatok oznámila, že vetuje novelu zákona o prokuratúre, ktorou sa má meniť spôsob výberu generálneho i špeciálneho prokurátora. Ak NR SR prelomí jej veto, hlava štátu sa chce obrátiť na Ústavný súd SR. Zuzana Čaputová nepodpísala ani dva zákony, ktoré boli prijaté v skrátenom legislatívnom konaní. Ide o novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Vetovala tiež novelu zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Súhrn víkendových udalostí:

pred 9 hodinami

Tisíce ľudí pochodovali centrom Berlína a žiadali, aby nemecká vláda urobila viac na pomoc migrantom z tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, ktorý zničil požiar. V meste Düsseldorf sa zasa niekoľko tisíc demonštrantov zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu.

pred 13 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.