Švédsky premiér: Migračná kríza v Európe je krízou zodpovednosti

Löfven nevylučuje, že v mase migrantov sa môžu nachádzať aj ľudia so zločinnými úmyslami, preto treba úzko spolupracovať s tajnou službou.

Je neprijateľné, aby všetku zodpovednosť za migračnú krízu v Európe niesli iba Švédsko, Nemecko, Rakúsko a ešte ďalší jeden či dva štáty. Pre rakúsku tlačovú agentúru APA to vyhlásil švédsky premiér Stefan Löfven, ktorý má dnes vo Viedni rokovať na tému imigrácie s rakúskym spolkovým kancelárom Wernerom Faymannom.

"Prikláňam sa k označeniu utečeneckej krízy ako medzinárodnej. Avšak to, čo máme v Európe, je kríza zodpovednosti," myslí si Löfven.

Švédsko podľa premiéra zaručí každému azylantovi procedúru v súlade s medzinárodným právom. "Každý, kto má pádne dôvody na azyl, môže ostať. Tí, ktorí pádne dôvody nevedia preukázať, budú poslaní humánnym spôsobom naspäť," uviedol švédsky premiér.

Löfven nevylučuje, že v mase migrantov sa môžu nachádzať aj ľudia so zločinnými úmyslami. Podľa neho je preto dôležité zaviesť rozumné opatrenia - v prípade jeho krajiny to bude najmä úzka spolupráca polície s tajnou službou, zdôraznil.

Vo Viedni sú na dnes a sobotu naplánované rokovania popredných európskych sociálnodemokratických politikov na tému imigrácie. Okrem hostiteľa Faymanna a švédskeho premiéra Löfvena sa na stretnutí majú zúčastniť aj francúzsky premiér Manuel Valls, nemecký vicekancelár Siegmar Gabriel či predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo