Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. september 2015

Chorvátska prezidentka uviedla armádu do pohotovosti

Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová požiadala armádu, aby v súvislosti s utečeneckou krízou okolo bola v pohotovosti. Informoval o tom dnes tamojší denník Jutarnji list.

Chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová požiadala armádu, aby v súvislosti s utečeneckou krízou okolo bola v pohotovosti. Informoval o tom dnes tamojší denník Jutarnji list.

Najvyššia chorvátska predstaviteľka sa jednoznačne vyslovila za lepšiu ochranu štátnych hraníc. Prezidentka predtým opakovane vyjadrila nespokojnosť v súvislosti s vysokým počtom utečencov smerujúcich do krajiny, ako aj s ich pokusmi dostať sa cez kukuričné polia ilegálne do Chorvátska.

Kolinda Grabarová-Kitarovičová rokovala dnes i s náčelníkom chorvátskeho generálneho štábu Dragom Lovričom, ktorého ako vrchná veliteľka ozbrojených síl požiadala o pohotovosť armády a adekvátnu reakciu v prípade, že bude potrebné chrániť chorvátske hranice pred ilegálnymi migrantmi.

Milanovič: Možnosti Chorvátska pri registrácii utečencov sú obmedzené

Možnosti Chorvátska sú obmedzené a Záhreb zrejme nebude schopný zaregistrovať všetkých prichádzajúcich utečencov, oznámil dnes tamojší premiér Zoran Milanovič deň po tom, ako prichádzajúcim sýrskym utečencom prisľúbil nerušený priechod do iných krajín Európskej únie.

"Budeme konštruktívni a budeme spolupracovať, ale naše možnosti sú... limitované. Naše kapacity majú hranice. Neviem, či budeme schopní zdokumentovať všetkých ľudí... To nemôžem zaručiť," zdôraznil Milanovič, ktorého citovala agentúra Reuters. 

Vyjadril sa po schôdzke s rakúskym kancelárom Wernerom Faymannom v Záhrebe. Faymann má dnes ďalšiu schôdzku v Ľubľane so slovinským premiérom Mirom Cerarom. 

"Dohodli sme sa na niektorých veciach," informoval Milanovič zasadnutie chorvátskej vlády. "Rakúsko je väčšia krajina, ale tiež má svoje limity toho, čo zvládne. Ak bude počet migrantov naďalej narastať, nie som si istý, či ich budeme môcť všetkých zaregistrovať."

Chorvátsko, ktoré je najnovším členom EÚ, nie je však členom schengenskej zóny, sa vyjadrilo, že nechce utečencom brániť v ceste. Na rozdiel od Slovinska, ktoré vylúčilo vytvorenie akéhosi "koridoru" pre utečencov cez svoje územie. Slovinsko uviedlo, že sa postará o tých utečencov, ktorým udelí azyl a ostatných pošle preč. Informovala o tom agentúra Reuters.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.