Minister Lajčák kontroloval prípravy na naše predsedníctvo EU

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Slovensko bude stáť v čele únie v druhej polovici roku 2016.

Prípravy na historicky prvé predsedníctvo Slovenska v Európskej únii napredujú podľa harmonogramu. "Dostávame sa do finálnej fázy," informoval dnes minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák predstaviteľov siedmich slovenských politických subjektov.

"Pre nás je veľmi dôležité pravidelne sa stretávať so zástupcami politických strán, keďže chceme, aby slovenské predsedníctvo v Rade EÚ bolo naozaj nadstraníckym a celospoločenským vlastníctvom. Takéto konzultácie sú príležitosťou poskytnúť politickým stranám aktuálny prehľad o všetkom, čo ministerstvo ako koordinátor príprav podniká," podčiarkol Lajčák.

Na dnešnom stretnutí sa podrobnejšie diskutovalo o finalizovaní spoločného programu predsedníckeho Tria, ktoré tvorí Holandsko, Slovensko a Malta. Minister informoval aj o procese a časovom rámci schvaľovania národných priorít SR. Ďalšou témou bola kultúrno-spoločenská prezentácia a aktuálny stav logisticko-technického zabezpečenia predsedníctva.

Išlo v poradí o štvrtú podobnú schôdzku. Na ne sú pozývaní zástupcovia parlamentných strán, ale aj tých, ktoré majú na základe dlhodobých preferencií šancu pôsobiť počas predsedníctva v Národnej rade SR. Na doterajších stretnutiach bola aj Sieť a dnes sa jej prvýkrát zúčastnila SNS.

"Boli sme príjemne prekvapení pozvaním ministra zahraničných vecí. Vyjadrili sme spokojnosť s prácou, ktorú rezort doteraz odviedol," priblížil predseda národniarov Andrej Danko s tým, že strana podporuje, aby bez ohľadu na politickú príslušnosť a bez "žabomyších" politických vojen sa v plnej miere využila príležitosť na prezentáciu Slovenska a jeho občanov v rámci EÚ.

Predstavitelia Smeru-SD, KDH, SDKÚ-DS, Mosta-Híd, OĽaNO a SaS v máji 2013 podpísali na pôde rezortu diplomacie deklaráciu k príprave a výkonu predsedníctva SR v EÚ. V nej sa zhodli na tom, že príprava nebude zneužívaná vo vnútropolitickom boji.

Slovensko bude stáť v čele únie v druhej polovici roku 2016.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo