Mačkopes Podnestersko

Moldavsko má uzavrieť dohodu s Ruskom, podľa ktorej Podnestersko ostane jeho súčasťou. V rámci dohody niečo za niečo však ani Rusko neobíde nasucho. Kišiňov sa mu zaviaže, že nikdy nevstúpi do NATO.

Podnestersko bolo pôvodne súčasťou Ukrajiny. Komunistická politika ho napriek kultúrnej, jazykovej a etnickej odlišnosti umelo pričlenila k Moldavsku. Po rozpade Sovietskeho zväzu ostala na území Podnesterska početná ruská menšina, a tak sa región, na rozdiel od ,,európskeho“ Moldavska orientoval skôr prorusky. Kvôli spomínaným odlišnostiam vyhlásil v roku 1990 samostatnosť. No keďže cesta ku kompromisu nebola ľahká, v zime v rokoch 1991 – 1992 prebehla medzi Moldavskom a Podnesterskom krátka, ale krvavá občianska vojna. Z vojny vyšlo Podnestersko ako separatistický štát, ktorý doteraz neuznala žiadna krajina sveta. Posledným rozhodovaním o osude krajiny bolo referendum v roku 2006, kde sa síce 91% obyvateľov vyslovilo za odtrhnutie od Moldavska a pripojenie sa k Ruskej federácii, no OBSE toto referendum označilo za neseriózne a neuznala ho ani Moldavská vláda a EÚ.

Napriek tomu má Podnestersko svoju vlastnú armádu, ŠPZ, súdny systém, políciu, média, banky a menu (podnesterský rubeľ), ktorou sa ale nedá zmeniť nikde na svete, lebo je to obeživo neexistujúceho štátu. Prezidentom je Igor Smirnov, hlavným mestom Tiraspol.

Podnestersko je ale neslávne známe ako destabilizačný prvok v regióne. Členovia vlády sa nemôžu označovať za bezúhonných. Jedným z príkladov je paradoxne aj minister pre štátnu bezpečnosť – Anťufejev, ktorého hľadal Interpol kvôli zločinom spáchaným v Rige v 90. rokoch. Hoci sa Podnestersko označuje za ekonomicky silný región, jeho obchodná činnosť je založená na rôznych formách organizovaného zločinu (pašovanie drog, zbraní, obchod s ľuďmi).

Dobrodruhovia, ktorí sa vybrali po cestách bývalého Sovietskeho zväzu a zablúdili aj do Podnesterska tvrdia, že prechod izraelsko-palestínskej hranice je v porovnaní so vstupom do tejto Moldavskej provincie hračkou. Momentálne na hranici medzi Moldavskom a Ukrajinou pôsobí Pohraničná pomocná misia EÚ, ktorá podľa europoslankyne Marianne Mikko na Podnesterskej hranici podstatne znižuje kriminalitu.

Podnestersko sa v súčasnosti stalo ruským rukojemníkom v prípade odloženia vstupu Moldavska do NATO. Nič to však nemení na veci, že permanentne zostáva na polceste k vlastnej štátnosti a zatiaľ mu prináleží len štatút akéhosi "mačkopsa".

Mária Škvarlová

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo