Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. august 2020, 10:31

Letecké útvary ministerstva vnútra a obrany by sa mohli zlúčiť

Rozhodnúť sa má na základe výsledkov analýzy. 

Minister obrany Jaroslav Naď poukazuje na to, že Slovensko je jedinou krajinou v rámci Európskej únie a NATO, kde funguje vládna letka pod rezortom vnútra. Pre ministra vnútra Romana Mikulca zatiaľ možné zlučovanie nie je témou dňa. Odborná diskusia môže začať podľa neho až po vytvorení komisie so zástupcami oboch rezortov.

"V zmysle programového vyhlásenia vlády bude spracovaná analýza o tom, či bude ďalej vládna letka fungovať pod MV alebo pôjde pod MO, alebo aká bude jej ďalšia budúcnosť," načrtol minister obrany. Možné zlúčenie podľa neho nie je otázkou najbližších týždňov, prípadné zmeny by boli možné najskôr od januára 2022.

Naď zároveň odmieta argument, že v krízových situáciách dostane civilná letka povolenie jednoduchšie ako vojenská. "V konečnom dôsledku všetky humanitárne lety, ktoré realizuje napríklad Česká republika alebo ktorákoľvek z krajín Európskej únie či NATO, patria do pôsobnosti ministerstva obrany, do ozbrojených síl, a žiadna z týchto krajín nemá problémy nejaké povolenia dostávať," podotkol.

Minister obrany sa nazdáva, že zlúčenie letiek by mohlo priniesť aj úsporu. "Dnes máme dve letky. Je pochopiteľné, že keby z toho vznikla jedna letka, viacero duplikácií by zaniklo," myslí si. Zdôrazňuje však, že konečné rozhodnutie prijmú na základe komplexnej analýzy.

Pre ministra vnútra možné zlučovanie letiek momentálne nie je témou dňa. "Dohodli sme sa, že táto téma a diskusia bude relevantná až po tom, keď bude vytvorená spoločná komisia, ktorá sa tým bude odborne zaoberať." 

Ako doplnil hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov, Letecký útvar spĺňa najprísnejšie požiadavky na leteckú prevádzku vo svete, požiadavky EASA (Agentúry Európskej únie pre bezpečnosť letectva). Hoci to nie je nevyhnutné, v najbližšom období má útvar požiadať dopravný úrad o vydanie osvedčenia Aircraft Operator certificate (Osvedčenie leteckého prevádzkovateľa v súlade s EASA), ktorý má slúžiť výhradne na preukázanie bezpečnosti a kvality prevádzky v najvyššom svetovom štandarde regulácii EASA. "Tento certifikát bude neskôr slúžiť ako ťažiskový podklad pre analýzu spomínanú v programovom vyhlásení vlády. Tá má ukázať nie len prípadnú efektívnosť spájania letiek, ale aj výsledné ministerstvo, pod ktorým budú spojené a efektívnejšie," dodal hovorca.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 36 minútami

Golf je šport pre všetky vekové kategórie, dá sa hrať od útleho až do skutočne vysokého veku. Je dostupnejší, než si mnohí myslia. Po finančnej stránke by som ho porovnal s lyžovaním," vraví v rozhovore šéf slovenských golfistov Tomáš Stoklasa.

pred 46 minútami

Španielsky futbalový brankár Iker Casillas definitívne ukončil kariéru. Tridsaťdeväťročný bývalý majster sveta a dvojnásobný majster Európy nehral už vyše roka pre problémy so srdcom. Dlhé roky obliekal dres madridského Realu. Do FC Porto prišiel v roku 2015. Vlani utrpel infarkt, odvtedy nenastúpil do súťažného zápasu. S "bielym baletom" vyhral päťkrát La Ligu a trikrát Ligu majstrov. (TASR)

pred 49 minútami

NAKA zadržala počas drogovej akcie "Korona" v Komárne a okolí päť podozrivých. V súčasnosti vykonávajú policajti štyri domové prehliadky a päť prehliadok iných priestorov, počas ktorých boli predbežne zadržané stopy s podozrením na omamné a psychotropné látky. 

pred 3 hodinami

Belgicko prekonalo vlastný rekord v dĺžke obdobia bez federálnej vlády, ktorá by vzišla z riadnych volieb. Krajina je bez kabinetu už 594 dní. Situáciu by mali ukončiť nové rokovania, ktoré prebiehajú medzi piatimi politickými stranami. (TASR)