Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. august 2020, 10:02

Európu zasiahla vlna horúčav

Európu zasiahla vlna horúčav

TASR

Európu postihli tento týždeň silné horúčavy. Na mnohých miestach - od Británie po Taliansko - namerali v piatok teploty blížiace sa k 40 stupňov Celzia. V tejto situácii mnohé štáty či regióny a mestá pre nárast počtu nakazených sprísnili nariadenia platné počas krízy vyvolanej koronavírusom a žiadajú od ľudí, aby nosili rúška alebo respirátory aj v exteriéri.

"Aj v tejto dusivej horúčave je lepšie vyrovnať sa s 38 stupňami ako chytiť koronavírus," uviedla Daniela Iannelliová, 55-ročná obecná zamestnankyňa v Ríme. Stav pohotovosti pre horúčavy vyhlásili v 14 talianskych mestách, zatiaľ čo Francúzsko vydalo varovania pred vysokými teplotami platné pre približne tretinu zo 101 departementov krajiny.

 Parížska radnica pre vysoké teploty obmedzila počet áut v uliciach, aby takto obmedzila znečistenie ovzdušia ozónom. Stalo sa tak v situácii, keď Francúzsko čaká náročný víkend, keď sa na výpadovkách smerujúcim do pobrežných oblastí budú vytvárať kolóny s autami dovolenkárov či tými, ktorí sa z dovolenky budú vracať.

Vzhľadom na vysoké teploty vzduchu francúzske úrady aj tento rok vyzvali občanov, aby sa postarali o svojich príbuzných a susedov v seniorskom veku. Na zvýšený dohľad nad seniormi vláda vyzvala aj domovy pre seniorov a domovy s opatrovateľskou službou. V nich totiž toto leto pre riziko nákazy koronavírusom nie je možné používať klimatizáciu.

Britská národná meteorologická služba uviedla, že piatok bol doteraz najteplejší deň v roku, keď ortuť v teplomere vystúpila na londýnskom letisku Heathrow až k hranici 35 stupňov Celzia. Mnohí Londýnčania sa v piatok vydali vlakmi do Brightonu na južnom pobreží, aby tam strávili horúci deň. Na víkend už meteorológovia predpovedajú nižšie teploty.

Rakúsko a Bulharsko tiež zaznamenali najteplejší deň tohto roku, pričom Viedeň hlásila 37 stupňov Celzia. Španielska meteorologická služba uviedla, že väčšinu krajiny spaľuje vzdušná hmota pohybujúca sa od Afriky smerom na sever, pričom v Madride namerali 38 stupňov, zatiaľ čo niektoré iné mestá vo vnútrozemí zažili aj teploty nad 40 stupňov Celzia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.

pred 4 hodinami

V Banskej Bystrici sa v stredu v noci strieľalo, pričom páchateľ pri streľbe spôsobil 64-ročnému mužovi poranenia, ktorým na mieste podľahol. Muža podozrivého zo streľby sa polícii podarilo v krátkom čase zadržať. (TASR)

pred 4 hodinami

V Česku pribudlo v priebehu utorka 290 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. Najpostihnutejším okresom je aj naďalej Frýdek-Místek, ležiaci v juhovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja. Po zrušení plošných opatrení sa teraz zavádzajú sprísnené pravidlá, napríklad pre nosenie rúšok či konanie hromadných akcií, avšak len v miestach lokálnych ohnísk. (TASR)

pred 5 hodinami

Občania Slovenska nie sú medzi obeťami či zranenými utorkových mohutných výbuchov v prístave libanonského hlavného mesta Bejrút. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí. Podľa najnovšej bilancie libanonského ministerstva zdravotníctva si explózie vyžiadali životy viac ako 100 ľudí a okolo 4000 zranených. (TASR)

pred 6 hodinami

NHL: Carolina Hurricanes postúpila do 1. kola play off po víťazstve 4:1 nad NY Rangers. Hráči New Yorku Islanders sú krok od postupu. V utorkovom druhom zápase predkola Východnej konferencie zdolali Floridu Panthers 4:2 a v sérii hranej na tri víťazstvá vedú 2:0. V treťom dueli predkola Západnej konferencie zvíťazilo Calgary v Edmontone nad Winnipegom 6:2 a v sérii vedie 2:1. Nashville si v druhom zápase poradil s Arizonou 4:2 a vyrovnal stav série na 1:1. (TASR)