Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. júl 2020, 13:58

Afganský prezident neprepustením bojovníkov Talibanu spomalil mierové rokovania

Afganský prezident neprepustením bojovníkov Talibanu spomalil mierové rokovania

Na snímke afganský prezident Ašraf Ghaní. Foto: TASR/AP

Ašraf Ghaní dnes oznámil, že nepovolí prepustenie posledných 400 povstalcov Talibanu, ktoré bolo nevyhnutnou podmienkou na odštartovanie mierových rokovaní medzi týmto militantným hnutím a vládou v Kábule.

Afganský prezident Ašraf Ghaní v piatok oznámil, že nepovolí prepustenie posledných 400 povstalcov Talibanu, ktoré bolo nevyhnutnou podmienkou na odštartovanie mierových rokovaní medzi týmto militantným hnutím a vládou v Kábule. Informovala o tom agentúra AP.

Prezident podľa vlastných slov "nemá právomoc odpustiť" väzňom činy, za ktoré sú odsúdení. Namiesto vynesenia rozsudku však má "čoskoro" zvolať tradičnú Radu starších, ktorá by mala o osude väzňov rozhodnúť.

Zorganizovanie ich stretnutia by pravdepodobne trvalo niekoľko týždňov, keďže by bolo potrebné vybrať členov z rôznych častí Afganistanu. Zároveň nie je zrejmé, akým spôsobom by sa výber vykonal a či by s celým procesom súhlasil prezidentov politický rival Abdulláh Abdulláh, ktorý vedie mierové rokovanie medzi Kábulom a Talibanom, približuje agentúra.

Afgansky prezident sa však vyjadril, že "na znak dobrej vôle" prepustí iných 500 povstalcov. Taliban tento krok označil za "prekážku v dosiahnutí mieru" a uviedol, že na začatie mierových rokovaní bude akceptovať len prepustenie vojakov z už dohodnutého zoznamu.

Hovorca Talibanu vo štvrtok potvrdil prepustenie posledných väzňov zo sľubovanej tisícky afganských vojakov. Samotný Taliban taktiež oznámil, že je pripravený do týždňa začať mierové rokovania s afganskou vládou, no len v prípade, že sa dokončí proces výmeny väzňov.

Výmena zajatcov mala prebehnúť medzi afganskou vládou a Talibanom v súlade s februárovou dohodou dosiahnutou so Spojenými štátmi a je považovaná za kľúčovú podmienku nadchádzajúcich mierových rokovaní.

Afganská vláda by mala podľa dohody prepustiť 5000 zadržiavaných členov Talibanu a vzbúrenci zase 1000 zajatých príslušníkov bezpečnostných síl.

Militantné hnutie Taliban taktiež ohlásilo v utorok trojdňové prímerie, ktoré bude platiť od piatka, počas trvania moslimského sviatku obetovania íd al-adhá. Ide už o druhé krátkodobé prímerie vyhlásené Talibanom za posledné vyše dva mesiace, pripomína AFP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.

pred 4 hodinami

V Banskej Bystrici sa v stredu v noci strieľalo, pričom páchateľ pri streľbe spôsobil 64-ročnému mužovi poranenia, ktorým na mieste podľahol. Muža podozrivého zo streľby sa polícii podarilo v krátkom čase zadržať. (TASR)