Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. júl 2020, 12:04

Prezidentka nepodpísala novelu o dôvodoch odvolávania komisárov pre deti

Novela, ktorá by umožňovala podať návrh na odvolanie komisárov aj v prípade, ak by ich konanie vzbudzovalo dôvodné pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti pri výkone funkcie, podľa slov hlavy štátu nemala prejsť Národnou radou v skrátenom legislatívnom konaní.

Dôvody na odvolávanie komisára pre deti a komisára pre zdravotne postihnutých sa zatiaľ neupravia. Novelu zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím sa v piatok rozhodla prezidentka SR Zuzana Čaputová nepodpísať a poslala ju späť do Národnej rady SR.

Novela, ktorá by umožňovala podať návrh na odvolanie komisárov aj v prípade, ak by ich konanie vzbudzovalo dôvodné pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti pri výkone funkcie, podľa slov hlavy štátu nemala prejsť Národnou radou (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní. "Nenaplnili sa dôvody na skrátené legislatívne konanie," komentovala Čaputová.

Doplnila, že vníma potrebu rozširovať dôvody na odvolanie takýchto komisárov, ale novela potrebuje odstrániť nedostatky v právnej úprave.

Zákon by v prípade odobrenia umožnil komisára odvolať, ak v súvislosti s výkonom svojej funkcie porušil zákon o komisároch alebo iný zákon či všeobecne záväzný právny predpis. Na odvolanie by bolo potrebné opakované porušenie. Odvolať by ho bolo možné aj v prípade, ak nevykonáva funkciu viac ako šesť mesiacov po sebe. Pribudol by tiež dôvod, ak bude konať "spôsobom, ktorý vzbudzuje dôvodné pochybnosti o jeho nezávislosti a nestrannosti pri výkone funkcie komisára".

Na odvolanie komisára by bol potrebný návrh príslušného parlamentného výboru. Dôvody v ňom budú musieť byť vysvetlené. Komisár bude mať v prípade podania návrhu možnosť vyjadriť sa k nemu ešte predtým, ako o ňom plénum rozhodne.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.

pred 4 hodinami

V Banskej Bystrici sa v stredu v noci strieľalo, pričom páchateľ pri streľbe spôsobil 64-ročnému mužovi poranenia, ktorým na mieste podľahol. Muža podozrivého zo streľby sa polícii podarilo v krátkom čase zadržať. (TASR)

pred 4 hodinami

V Česku pribudlo v priebehu utorka 290 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. Najpostihnutejším okresom je aj naďalej Frýdek-Místek, ležiaci v juhovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja. Po zrušení plošných opatrení sa teraz zavádzajú sprísnené pravidlá, napríklad pre nosenie rúšok či konanie hromadných akcií, avšak len v miestach lokálnych ohnísk. (TASR)

pred 5 hodinami

Občania Slovenska nie sú medzi obeťami či zranenými utorkových mohutných výbuchov v prístave libanonského hlavného mesta Bejrút. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí. Podľa najnovšej bilancie libanonského ministerstva zdravotníctva si explózie vyžiadali životy viac ako 100 ľudí a okolo 4000 zranených. (TASR)

pred 6 hodinami

NHL: Carolina Hurricanes postúpila do 1. kola play off po víťazstve 4:1 nad NY Rangers. Hráči New Yorku Islanders sú krok od postupu. V utorkovom druhom zápase predkola Východnej konferencie zdolali Floridu Panthers 4:2 a v sérii hranej na tri víťazstvá vedú 2:0. V treťom dueli predkola Západnej konferencie zvíťazilo Calgary v Edmontone nad Winnipegom 6:2 a v sérii vedie 2:1. Nashville si v druhom zápase poradil s Arizonou 4:2 a vyrovnal stav série na 1:1. (TASR)